Rozwiązania Emerson w fabryce szampana
Materiał prasowy drukuj
Nicolas Feuillatte, uznany na świecie producent szampana, wybrał rozwiązania Emerson Industrial Automation, aby unowocześnić pracę linii butelkowania. Zakład w Chouilly w regionie Marny jest jednym z najbardziej zautomatyzowanych obiektów tego typu, w którym pracuje 235 osób, z czego połowa przy produkcji. Firma produkuje 23 milionów butelek rocznie, co czyni ją jedną z największych producentów szampana na świecie.
– Postanowiliśmy rozpocząć wymianę napędów i przeprowadzać ją stopniowo. Rozważaliśmy wykorzystanie napędów od dotychczasowego dostawcy lub innych wiodących firm z tego sektora. Wszystkie rozważane firmy były w stanie dostarczyć wymagane urządzenia, ale chcieliśmy nawiązać współpracę z firmą gwarantującą poziom usług, jakiego potrzebowaliśmy. Dlatego wybraliśmy firmę Emerson – powiedział Frédéric Lopez, kierownik automatyki w CV-CNF.
W pierwszym etapie trzeba było wymienić układ napędowy przenośnika. Znajduje się on na początku linii i precyzyjnie rozmieszcza puste butelki przed czyszczeniem i napełnianiem. Butelki są ładowane na przenośnik z palet 1200 x 1200, a następnie podnoszone w rzędach od 4 do 12 sztuk (zależnie od ich wielkości) na przenośnik prostopadły.
–Ta linia pracuje z prędkością 4000 do 6000 butelek na godzinę i musi zapewniać maksymalną ciągłość działania. Firma Emerson zaprojektowała najbardziej odpowiadające nam rozwiązanie, a także zaprogramowała napędy o zmiennej prędkości – powiedział Frédéric Lopez.
Istniejący układ napędu składał się z regulatora automatycznego, regulatora wyrównawczego, falownika oraz silnika. W rozwiązaniu Emerson nie było potrzeby stosowania regulatora wyrównawczego co zdecydowanie uprościło układ. Składa się on z falownika Unidrive M700 połączonego z serwoprzekładnią o małym luzie DYNABLOC Pjn1102. Pozwala to uzyskać wysoką tolerancję na przeciążenia, wytrzymałość i doskonałą precyzję.
Do napędu Unidrive M dodano opcjonalny moduł sterownika Emerson MCi200, odpowiadający za pozycjonowanie. Napęd Unidrive M700 jest dostosowany szczególnie do tego rodzaju zastosowań z czasem cyklu 250 µs, komunikacją w czasie rzeczywistym przez połączenie Ethernet oraz ze zintegrowanym sterownikiem PLC do kontrolowania sekwencji ruchów.
Cały system jest łatwy do zaprogramowania za pomocą Engineering Control Studio. System wykorzystuje zaawansowany sterownik ruchu wbudowany w napęd Unidrive M. W ostatecznej konfiguracji zdefiniowano 15 różnych ustawień, odpowiadających różnym kształtom butelek. W każdym cyklu do wykonania jest faza przesunięcia o szczególnym profilu ruchu (położeniu, prędkości, przyspieszeniu i hamowaniu) oraz wiele innych ruchów.
– Całkowicie przejęliśmy aplikację, możemy więc samodzielnie wprowadzać nasze zmiany. Firma Emerson z jej technologią, doświadczeniem i obsługą w pełni spełniła nasze oczekiwania i jesteśmy teraz w fazie wdrażania jej rozwiązań w całym naszym zakładzie – dodał Frédéric Lopez.
www.EmersonIndustrial.com/Automation
źródło: Emerson Industrial Automation
Komentarze
blog comments powered by Disqus