SE radzi: Praktyczne wskazówki dotyczące czyszczenia przycisków konsol operatorskich
Materiał prasowy (Schneider Electric) drukuj
Jedną z nowych norm, jakie przeniósł ubiegły rok jest dezynfekcja rąk płynami na bazie alkoholu. Operatorzy maszyn, serwisanci czy nawet kierowcy autobusów musieli do tego dodać też regularne czyszczenie różnego rodzaju przycisków. Jak tę z pozoru błahą czynność robić skutecznie i bez szkody dla sprzętu.
Norma, a może nawet rytuał dezynfekcji rąk i sprzętu w dobie pandemii stał się czymś powszednim. Przed i po każdym użyciu czyścimy wszystko, czego regularnie dotykamy: stół, laptop, telefon komórkowy, konsolę operatorską maszyny, którą obsługujemy. Odkażamy (a przynajmniej powinniśmy) też ręce. Problem w tym, że sprzęty regularnie traktowane wysokoprocentowym alkoholem mogą ulec przedwczesnemu zużyciu, a nawet zniszczeniu, np. matowy touchpad po miesiącu stanie się błyszczący.
Bez wątpienia, częste czyszczenie i sanityzacja z wykorzystaniem alkoholowego roztworu dezynfekującego jest skuteczną metodą w redukcji mikroorganizmów również na przyciskach umieszczonych na konsolach. W związku z tym, bardzo istotnym czynnikiem staje się ergonomia czyszczenia, którą należy wziąć pod uwagę podczas projektowania tego typu interfejsów.
Ponieważ nie istnieją wytyczne dotyczące higienicznego i łatwego w utrzymaniu czystości projektowania interfejsów sterujących, Schneider Electric pragnie zaprezentować kilka praktycznych wskazówek, jak tworzyć konsole, które są przyjazne do czyszczenia z użyciem alkoholowych roztworów dezynfekujących.
1. Materiał
Surowiec, z którego wykonane są przyciski, musi być odporny na odbarwienia, odkształcenia i pęknięcia podczas sanityzacji 70% roztworem alkoholu. Odpowiedni materiał i obróbka jego powierzchni poprawiają odporność przycisków na działanie silnych środków dezynfekujących. Może to zaskakujące, ale prawdziwe: zarówno przyciski metalowe, jak i te wykonane z tworzywa sztucznego mogą być tak samo odporne na działanie alkoholu, jeśli tylko zostaną poddane odpowiedniej obróbce chemicznej.
2. Montaż
Odstępy pomiędzy przyciskami są ważnym atrybutem wpływającym na ergonomię obsługi. Staje się ona jeszcze bardziej istotna, gdy do codziennej rutyny dochodzi jeszcze czyszczenie przycisków interfejsu operatora. Zalecana odległość pomiędzy przyciskami na konsoli dla przycisku o średnicy 22 mm wynosi 30 mm w poziomie i 40 mm w pionie. Zastosowanie mniejszych odstępów będzie powodować trudności w instalacji, obsłudze i konserwacji interfejsu. Stosowne szablony do przełączników, przycisków, lampek sygnalizacyjnych m.in. z serii Harmony można znaleźć na stronach Schneider Electric.
3. Konstrukcja
Zanieczyszczenie bakteriami i wirusami przycisków czy przełączników następuje na powierzchni dotykanej przez operatora. Do przeniesienia skażenia dochodzi, gdy kolejny operator rozpocznie zmianę bez uprzedniego wyczyszczenia interfejsu. Przyciski montowane w jednej płaszczyźnie z otaczającą je powierzchnią usprawniają proces czyszczenia. Zmniejszenie ilości wystających elementów na interfejsie operatora stanowi alternatywę dla czyszczenia powierzchni poprzez wycieranie jej ręcznikiem, zamiast żmudnego przecierania przestrzeni pomiędzy wystającymi przyciskami, co może się finalnie zakończyć nawet uszkodzeniem palca.
To tylko podstawowe porady, które powinny pomóc w skutecznej dezynfekcji konsol operatorskich. Aby dowiedzieć się jeszcze więcej o zasadach związanych z ergonomicznym rozmieszczaniem przycisków polecamy dalszą część praktycznych wskazówek opublikowanych na naszym blogu. Zachęcamy również do zapoznania się z broszurą „Building efficient operator workstations” oraz skorzystania z naszego narzędzia do wyboru, dostosowywania i projektowania interfejsów sterowania.
źródło: Schneider Electric
Słowa kluczowe
czyszczenie przycisków konsol operatorskich, przyciski, Schneider Electric
Komentarze
blog comments powered by Disqus