Ultranowoczesne centrum dystrybucji firmy HARTING
Urszula Chojnacka, Jolanta Górska-Szkaradek (HARTING Polska Sp. z o.o. ) drukuj
W niemieckim Espelkamp w Nadrenii Północnej-Westfalii powstaje Europejskie Centrum Dystrybucji – największe inwestycyjne przedsięwzięcie firmy HARTING w historii jej działalności. Zautomatyzowany magazyn, którego uruchomienie jest przewidywane na I kwartał 2019 r. zapewni realizację nawet 20 tys. zamówień dziennie.
Na początku lutego na zaproszenie firmy HARTING do Espelkamp zjechali dziennikarze z całego świata. Jedną z okazji do spotkania były szybko postępujące prace przy budowie zlokalizowanego przy Marie-Harting-Straße 1 Europejskiego Centrum Dystrybucyjnego (EDC).
Budowa obiektu rozpoczęła się w 2017 r. Wartość inwestycji to 40 mln euro. Zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania, z regałami o wysokości 20 m, zajmuje powierzchnię 4,5 tys. m². Taka przestrzeń pozwoli na składowanie 6,9 tys. palet i 120 tys. pojemników kontenerowych oraz na realizację nawet 20 tys. indywidualnych zamówień dziennie dla klientów z całego świata. – Towary wysyłane do europejskich odbiorców powinny opuszczać nasze centrum dystrybucyjne w tym samym dniu, w którym zostało złożone zamówienie – podkreśla Achim Meyer, Managing Director HARTING Logistics (na zdjęciu z lewej strony, obok obok Sven Düker, Project Manager Construction HARTING). Stanowiska kompletacji i pakowania zostały zaprojektowane z uwzględnieniem ergonomii i bezpieczeństwa.
Zautomatyzowany transport i kompletacja zamówień
Centrum logistyczne będzie w pełni zautomatyzowane i zinformatyzowane, za czym stoją m.in. technologia RFID i systemy automatycznego transportu – transport i przemieszczenia między halami w zdecydowanej większości będą realizowane przy użyciu bezobsługowych systemów transportowych (roboty przemysłowe, wózki samojezdne, przenośniki).
Firma HARTING kładzie nacisk na digitalizację EDC. – Towary będą przechodzić przez nasze centrum w pełni elektronicznie z wykorzystaniem kodów kreskowych i systemów RFID. Aby zagwarantować, że będzie się to odbywało przy wykorzystaniu możliwie najmniejszej liczby zasobów, dane dotyczące maszyn i energii będą zapisane przy użyciu HARTING MICA, analizowane i używane do kontroli procesów oraz prewencyjnego utrzymania ruchu. To umożliwi nam zapewnienie minimum przestojów – mówi Achim Meyer.
Przed rozpoczęciem budowy EDC Achim Meyer odwiedził wiele centrów logistycznych należących do różnych koncernów, aby przyjrzeć się z bliska, jak wygląda organizacja pracy i przeładunek towarów. – Wszystko to miało na celu wypracowanie optymalnego wsparcia procesów logistycznych w połączeniu z odpowiednim, najlepszym stopniem automatyzacji i otoczeniem – mówi przedstawiciel HARTING Logistics.
Ekspresowe dostawy i odnawialna energia
Powstający obiekt zapewni nie tylko sprawną obsługę szybko rosnącej liczby odbiorców rozwiązań firmy HARTING. Dziś wśród kluczowych oczekiwań coraz bardziej wymagających klientów jest szybki czas realizacji dostawy, a inwestycja w Espelkamp zagwarantuje skrócenie czasu oczekiwania na dostawę. 10 tys. paczek przy wykorzystaniu nawet 110 ciężarówek i furgonetek będzie opuszczać EDC drogą lotniczą, morską lub lądową, by zagwarantować dostarczenie produktów firmy HARTING w możliwie najkrótszym czasie.
Najnowsza inwestycja firmy HARTING uwzględnia jednocześnie aspekty środowiskowe i przedstawia bardzo nowoczesne oraz prośrodowiskowe podejście do kwestii pozyskiwania i wykorzystania energii – większość energii koniecznej do ogrzewania i chłodzenia centrum logistycznego będzie pochodziła ze źródeł geotermalnych – w tym celu wywiercono w sumie 36 otworów o głębokości 150 m.
Europejskie Centrum Dystrybucji w Espelkamp ruszy pełną parą za niespełna rok.
źródło: Automatyka 3/2018
Komentarze
blog comments powered by Disqus