Sprzęgające przekaźniki do bezpiecznego załączenia
Wolfgang Boll, Rafał Sypniewski (PHOENIX CONTACT) print
W ostatnich latach w inżynierii procesowej obok przekaźników do bezpiecznego wyłączania coraz większą rolę odgrywają przekaźniki do bezpiecznego załączania, często wykorzystywane również do separacji galwanicznej i adaptacji mocy. Specjalnie z myślą o tych zastosowaniach firma Phoenix Contact opracowała przekaźnik sprzęgający PSR-PC50 certyfikowany SIL 3.
Przekaźnik PSR-PC50 może być stosowany w aplikacjach przeciwpożarowych i gazowych, np. do sterowania alarmem akustycznym ostrzegającym pracowników w przypadku wystąpienia sytuacji zagrożenia. Głównym powodem stosowania w tych obwodach przekaźników sprzęgających jest duży pobór prądu urządzeń alarmowych, który często przekracza maksymalną obciążalność prądową wyjść sterownika bezpieczeństwa. Jednocześnie w przypadku doboru przekaźnika sprzęgającego do sterowników bezpieczeństwa należy pamiętać o szczególnych możliwościach tych ostatnich, jak np. monitorowanie prądu obciążenia czy filtrowanie impulsów testowych. Ta funkcjonalność w znacznym stopniu ogranicza i wyklucza możliwość zastosowania standardowych przekaźników bezpieczeństwa.
Filtrowanie impulsów testowych
Sterowniki bezpieczeństwa mogą przeprowadzić wiele dynamicznych autotestów swoich wyjść, jak i oprzewodowania. Aby było to możliwe przy włączonym wyjściu, sygnał przez krótki czas (np. 2 ms) jest przełączany z „wysokiego” na „niski”, a następnie z powrotem na „wysoki”. Jeżeli wyjście jest wyłączone, test jest wykonywany w odwrotnej kolejności, co oznacza, że wysyłany jest krótki wysoki impuls. W przypadku podłączonego odbiornika, takiego jak sprzęgający przekaźnik bezpieczeństwa, zjawisko to nie powoduje otwarcia lub zamknięcia zestyku przekaźnika. Jednak może powodować wstępne wzbudzenie lub odwzbudzenie cewki, a w rezultacie mikroruchy zwory ferromagnetycznej przekaźnika, co powoduje jego przedwczesne zużycie i uszkodzenie.
Monitorowanie zwarcia/przerwania linii
Kolejną specjalną cechą wyjść sterownika bezpieczeństwa jest zdolność do wykrywania zwarcia i monitorowania obciążenia wyjścia. Powoduje to, że od podłączonego przekaźnika wymaga się utrzymywania poboru prądu w stosunkowo wąskim zakresie. Z jednej strony ten poziom nie może spaść poniżej wartości minimalnej, tak aby nie zostało wykryte przerwanie oprzewodowania. Z drugiej strony nie powinien przekraczać pewnej wartości maksymalnej, która byłaby interpretowana jako zwarcie. Dlatego należy unikać „pików” prądu, szczególnie w momencie załączenia. Taki scenariusz wymaga zastosowania w przekaźnikach sprzęgających wewnętrznego układu regulacji do utrzymywania poboru prądu na stałym poziomie i to dokładnie w wymaganym zakresie między wartością minimalną i maksymalną.
Konstrukcja
Każdy przekaźnik ma mocne i słabe strony, dlatego podczas projektowania bezpiecznego przekaźnika sprzęgającego PSR-PC50 zwrócono szczególną uwagę na redundancję oraz zróżnicowanie. Wykazano, że najlepszym rozwiązaniem dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest zaprojektowanie przekaźnika dopasowanego do danej aplikacji (fot. 1).
Opracowując PSR-PC50, szczególną uwagę poświęcono starannemu doborowi wewnętrznego przekaźnika pomocniczego. W przeciwieństwie do zastosowań do bezpiecznego wyłączenia, w przypadku systemów przeciwpożarowych i gazowych zestyki często pozostają otwarte przez kilka lat, zanim zostaną po raz pierwszy zamknięte w przypadku sytuacji zagrożenia lub testu. Co za tym idzie, kwestie związane z doborem odpowiednich przekaźników i przewidywania potencjalnych uszkodzeń, różnią się od tych związanych z aplikacjami do bezpiecznego wyłączenia.
Jednym z kryteriów branych pod uwagę jest ścieżka tarcia stykowego, na której zachodzi mechaniczne oczyszczanie z wszelkich warstw nalotów powierzchni zestyku przekaźnika, dzięki czemu w przypadku wystąpienia zagrożenia zapewnione jest przewodzące połączenie. Dodatkowo aby zminimalizować powstawanie warstwy nalotu, producent musi stosować materiały o niskiej temperaturze odgazowania. Kolejnym ważnym czynnikiem jest w pełni zautomatyzowany proces produkcji przekaźników. Pozwala on wykluczyć wpływ zanieczyszczeń przez ciała obce we wnętrzu przekaźnika.
Diagnostyka
Diagnostyka sterowników bezpieczeństwa zwykle kończy się na bezpiecznym module sprzęgającym. Nie jest to wystarczające dla wielu użytkowników – i słusznie. Z tego względu funkcja monitorowania linia/obciążenie w PSR-PC50 umożliwia bezproblemową diagnostykę od sterownika do urządzenia wykonawczego. Monitorowanie odbywa się po stronie wejścia i wyjścia, i to zarówno pod kątem zwarcia, jak i przerwania obwodu. Jeśli błąd wystąpi podczas normalnej pracy, wpłynie to na wewnętrzną impedancję wejściową przekaźnika, a w konsekwencji zakłócenia impulsów testowych wysyłanych przez sterownik, dzięki czemu defekt wykrywany jest przez odpowiednie wyjście cyfrowe sterownika. Oznacza to, że można wyeliminować dodatkowe koszty instalacji i dodatkowe wejścia cyfrowe sterownika, które potrzebne są do odczytywania stanu urządzenia wykonawczego.
Sprzęgający przekaźnik bezpieczeństwa PSR-PC50 został specjalnie przystosowany do sterowników typu fail-safe stosowanych w inżynierii procesowej. Spełnia wszystkie wymagania dotyczące stosowania w aplikacjach, aż do SIL 3 zgodnie z wymaganiami normy IEC 61508. Wewnętrzna redundancja, zintegrowany filtr impulsów testowych i wbudowany układ regulacji prądu pomagają zapewnić długą żywotność i najlepszą możliwą kompatybilność ze sterownikami bezpieczeństwa.
W przypadku projektów o wysokiej gęstości kanałów warto sięgnąć dodatkowo po Termination Carrier (fot. 2). To kompaktowe rozwiązanie do komfortowego i bezbłędnego podłączania urządzeń z serii PSR do powszechnie stosowanych systemów bezpieczeństwa przez okablowanie systemowe. Podłączenie do systemu bezpieczeństwa odbywa się metodą plug&play przez standardowy lub dostosowany do sterownika adapter czołowy.
PHOENIX CONTACT Sp. z o.o.
ul. Bierutowska 57-59, 51-317 Wrocław
tel. 71 39 80 410
www.phoenixcontact.pl
source: Automatyka 9/2018