Bezpieczniki prądu stałego
SIBA print
W przeszłości bezpieczniki prądu stałego stosowane były głównie w trakcji elektrycznej, akumulatorowo zasilanych instalacjach zasilania rezerwowego i w niektórych obwodach automatyki. Współcześnie bezpieczniki prądu stałego stosowane są również do zabezpieczania dużych instalacji fotowoltaicznych oraz w zasilaczach UPS.
Bezpieczniki prądu stałego są z reguły dłuższe niż bezpieczniki prądu przemiennego na to samo napięcie i prąd znamionowy. Wynika to z braku naturalnego przejścia prądu przez zero pozwalającego na odbudowanie wytrzymałości powrotnej zeszkleńca topika. Na przykład wkładki topikowe cylindryczne 14×51 mm na znamionowe napięcie przemienne 690/700 V mogą być stosowane na znamionowe napięcie stałe 440 V. Firma SIBA produkuje bezpieczniki prądu stałego na napięcia znamionowe od 440 V do 4200 V i prądy znamionowe od 6 A do 1000 A.
Ważnym parametrem obwodów prądu stałego, również ze względu na zdolność wyłączania bezpieczników, jest stała czasowa wyrażana stosunkiem indukcyjności obwodu do rezystancji obwodu. W zależności od rodzaju obwodu, typowe wartości stałych czasowych wynoszą: do 2 ms w obwodach z akumulatorami, do 3 ms w instalacjach fotowoltaicznych, do 5 ms w zasilaczach UPS, od 30 ms do 100 ms w napędach prądu stałego i trakcji oraz do 1000 ms w obwodach elektromagnesów.
|
|
Należy zawsze stosować bezpieczniki dostosowane do wyłączania przy stałej czasowej większej niż występująca w zabezpieczanym obwodzie. Im większa stała czasowa obwodu, tym mniejsza wartość napięcia, przy której bezpiecznik może być stosowany. Dla niektórych typów bezpieczników prądu stałego firma SIBA podaje zależność napięcia roboczego od stałej czasowej obwodu.
Bezpieczniki trakcyjne produkowane są w wielu wykonaniach, zgodnie z wymaganiami kolei poszczególnych krajów. Ogólne wymagania dotyczące bezpieczników trakcyjnych zawarte są w specyfikacji Międzynarodowego Związku Kolei UIC 550, a także w normie PN-EN 60077-5.
W obwodach prądu stałego mogą być również stosowane bezpieczniki prądu przemiennego, jeżeli ich producent dopuścił taką możliwość. Produkowane przez firmę SIBA bezpieczniki przemysłowe nożowe typu NH wielkości 00 mogą być stosowane w obwodach prądu stałego o napięciu do 230 V, wielkości 0, 1 i 2 – do 440 V, a wielkości 3 – do 400 V przy stałej czasowej określonej w normie PN-EN 60269-1. Natomiast bezpieczniki instalacyjne typu D0 mogą być stosowane w obwodach prądu stałego o napięciu do 250 V, a typu D – do 500 V.
Zdolność wyłączania
Produkowane przez firmę SIBA bezpieczniki przemysłowe nożowe typu NH mają zdolność wyłączania 25 kA przy stałej czasowej 15 ms. Natomiast bezpieczniki trakcyjne mają zazwyczaj zdolność wyłączania 30 kA przy znacznie większej stałej czasowej. Stała czasowa obwodu ma wpływ na wartość prądu ograniczonego bezpiecznika. W przypadku prądu stałego bezpiecznik łatwiej wyłącza duże prądy zwarciowe niż małe prądy przeciążeniowe.
Kategorie użytkowania i charakterystyki czasowo-prądowe
Produkowane w firmie SIBA bezpieczniki prądu stałego mają różne kategorie użytkowania i charakterystyki czasowo-prądowe, dostosowane do potrzeb użytkowników. Do zabezpieczania obwodów z półprzewodnikami przeznaczone są bezpieczniki kategorii gR, gS i aR, a do bardziej klasycznych zastosowań przewidziane są bezpieczniki kategorii gF.
Więcej informacji o bezpiecznikach prądu stałego i innych bezpiecznikach firmy SIBA na stronie www.sibafuses.pl.