SIBA - nasze zabezpieczenie, twoja korzyść
SIBA print
Nasze zabezpieczenie, twoja korzyść to idea przyświecająca firmie SIBA, od ponad 60 lat specjalizującej się w produkcji bezpieczników topikowych. SIBA jest jednym z najwszechstronniejszych i zarazem największych europejskich producentów tych wyrobów. Wytwarza bezpieczniki wysokonapięciowe, niskonapięciowe, miniaturowe, subminiaturowe, a od niedawna oferuje również bezpieczniki polimerowe PTC. W katalogach firmy wymienionych jest ponad 8500 rodzajów wkładek topikowych, podstaw bezpiecznikowych i elementów uzupełniających.
Siedziba firmy SIBA znajduje się w Lünen, w niemieckim Zagłębiu Ruhry. Firma ma przedstawicielstwa handlowe i swoje biura na czterech kontynentach. W dziedzinie bezpieczników wysokonapięciowych jest liderem rynku europejskiego.
SIBA była jedną z pierwszych firm, które we wkładkach wysokonapięciowych wprowadziły wyzwalacze termiczne wbudowane w system wybijaka. Była to odpowiedź na wyniki badań rozdzielnic z zestawami rozłączników wysokonapięciowych z bezpiecznikami.
W badaniach tych stwierdzono, że przy niewielkich prądach przeciążeniowych może dochodzić do niedopuszczalnego przegrzewania się elementów izolacyjnych zestawów i rozdzielnic, powodując ich uszkodzenie. Wyzwalacze termiczne stosowane przez SIBA działają niezależnie od tego, czy przyczyną nadmiernego wzrostu temperatury jest uszkodzenie wkładki topikowej spowodowane np. wyładowaniem atmosferycznym, czy wzrost temperatury wewnątrz rozdzielnicy spowodowany innymi niż wkładka topikowa przyczynami.
We wkładkach topikowych niskonapięciowych o stykach nożowych (gG i aM) stosowany jest zintegrowany, podwójny system wskaźnika zadziałania, co ułatwia obsłudze zlokalizowanie wkładek, które zadziałały. Wkładki topikowe o stykach nożowych produkowane są na napięcia znamionowe 400 V, 500 V i 690 V prądu przemiennego w wykonaniu standardowym z metalowymi pokrywami oraz z pokrywami z materiału izolacyjnego z izolowanymi zaczepami do chwytaka wkładki topikowej.
W ofercie znajdują się również wkładki topikowe o charakterystyce gTr dostosowanej do zabezpieczania transformatorów energetycznych. Wkładki te nie są oznaczane prądem znamionowym, lecz mocą transformatora, do którego zabezpieczania są przeznaczone.
Szczególną uwagę przywiązuje się do bezpieczników zabezpieczających półprzewodniki. Ta produkcja wymaga szczególnej precyzji wykonania topików przeznaczonych do szeregu typoodmian bezpieczników, różniących się kształtami korpusów i elementów stykowych, napięciami znamionowymi, zakresem wyłączania i kategorią użytkowania.
Oprócz bezpieczników o charakterystyce aR o niepełnej zdolności wyłączania i gR o pełnej zdolności wyłączania, produkowane są również bezpieczniki o charakterystyce gS (początkowo wprowadzone z oznaczeniem gRL) zabezpieczające nie tylko elementy półprzewodnikowe, ale również przewody w zabezpieczanym obwodzie.
Osobną grupą są bezpieczniki prądu stałego do zabezpieczania półprzewodników. Bezpieczniki te przeznaczone są do stosowania między innymi w przekształtnikach częstotliwości i zasilaczach UPS. Do najnowszych produktów w tej grupie zaliczają się bezpieczniki do zabezpieczania baterii słonecznych. Są to bezpieczniki na znamionowe napięcie stałe do 900 V i prądy znamionowe od 0,5 A do 400 A.
SIBA produkuje także bezpieczniki miniaturowe, począwszy od tradycyjnych, w korpusach szklanych lub ceramicznych, o średnicy 5 mm i długości 20 mm, poprzez subminiaturowe przeznaczone do montażu przewlekanego na płytkach drukowanych, aż do bezpieczników SMD przeznaczonych do montażu powierzchniowego.
Bezpieczniki miniaturowe mogą mieć różne charakterystyki czasowo-prądowe: bardzo szybką (FF), szybką (F), średniozwłoczną (M), zwłoczną (T) i bardzo zwłoczną (TT) oraz różne zdolności wyłączania, od małej wynoszącej 35 A lub 50 A aż do wielu kA w przypadku wykonań specjalnych. Bezpieczniki miniaturowe firmy SIBA sprzedawane są również pod marką ELU.
Najnowszą w ofercie grupą bezpieczników miniaturowych są bezpieczniki polimerowe PTC produkowane w dwóch wykonaniach, do montażu przewlekanego i powierzchniowego.
Te nietypowe bezpieczniki charakteryzują się tym, że po przekroczeniu określonej temperatury, np. w wyniku przeciążenia, ich rezystancja wzrasta o kilka rzędów wielkości powodując ograniczenie prądu w zabezpieczanym obwodzie. Po ustąpieniu przyczyny przeciążenia i ostygnięciu bezpiecznika jego rezystancja wraca do wartości zbliżonej do początkowej. Bezpiecznik może dalej chronić obwód lub urządzenie bez konieczności wymiany go na nowy.
W firmie SIBA dużą wagę przywiązuje się do jakości wytwarzanych produktów. Firma ma wdrożony system jakości. Kontroli podlegają dostarczane do produkcji materiały i gotowe bezpieczniki, np. w przypadku bezpieczników wysokonapięciowych sprawdzana jest rezystancja i szczelność każdej wyprodukowanej wkładki topikowej.
Własny dział badawczo-rozwojowy umożliwia szybką reakcję na pojawiające się nowe potrzeby użytkowników, opracowując nowe konstrukcje bezpieczników spełniających ich wymagania. SIBA produkuje wiele nietypowych bezpieczników przeznaczonych dla specyficznych grup odbiorców, np. dla górnictwa, kolejnictwa czy przemysłu okrętowego, gdzie niekorzystne warunki środowiskowe wymuszają konieczność stosowania specjalnych bezpieczników.
Od 1999 r. oddziałem firmy SIBA w Polsce jest SIBA Polska sp. z o.o. (www.siba-bezpieczniki.pl). Więcej informacji można znaleźć na www.siba-fuses.com.
Opracowano na podstawie katalogów i materiałów reklamowych firmy SIBA.