Druk 3D w przedsiębiorstwach zautomatyzowanych
W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie przemysłowym, przedsiębiorstwa muszą nieustannie poszukiwać innowacyjnych, zautomatyzowanych rozwiązań, które pozwolą im utrzymać konkurencyjność i efektywność operacyjną. Jednym z najbardziej obiecujących, wspierających efektywność operacyjną jest druk 3D oparty na technologii Fused Filament Fabrication.
Firma FlexLink jest liderem w branży zautomatyzowanych technik w zakresie produkcji i przepływu materiałów, wiodącym dostawcą wysokiej klasy rozwiązań dla przemysłu wytwórczego: żywności, napojów, samochodów, akumulatorów czy sprzętu elektronicznego.
Drukuj tylko to, czego potrzebujesz, bez nadmiaru
Skrócenie Czasu Przestoju: W przemyśle każda chwila przestoju jest kosztowna. Druk 3D oparty na technologii (FFF) Fused Filament Fabrication umożliwia szybkie tworzenie części zamiennych na miejscu, eliminując konieczność oczekiwania na dostawę. Tym samym skraca czas naprawy i minimalizuje straty produkcyjne.
Wykorzystując drukarkę Omni3D FlexLink można drukować bieżące oprzyrządowanie potrzebne do wykonywaniu codziennych czynności, np. przyrząd do ustalania pozycji wiercenia. Dużym autem dla firmy jest czas realizacji tego elementu w porównaniu z zamówieniem go od dostawcy zewnętrznego. Dzięki temu praca na produkcji nie została zatrzymana, a potrzebne elementy są dostarczane w ciągu godziny.
– Dzięki coraz większej dostępności druku 3D, produkcja części zamiennych w ramach jednego zakładu jest już codziennością. Sami w obliczu braku dostępności byliśmy w stanie wykonać model 3D i wydrukować zastępczy element w ciągu kilku godzin, przez co produkcja drukarek nie była wstrzymana – mówi Krzysztof Kardach, Główny Technolog Druku 3D w Omni3D.
Dostosowanie do konkretnych wymagań: Dzięki technologii FFF przedsiębiorstwa mogą projektować i wytwarzać części dokładnie dostosowane do swoich unikalnych potrzeb.
Element podpory do spiralnej belki został dopasowany do geometrii pobranej bezpośrednio z modelu 3D spiralnego przenośnika. Przyrząd ten służy jako tymczasowa podpora do cięcia naddatku technologicznego części spirali. Wydrukowany z materiału ABS charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia oraz pęknięcia.
Optymalizacja kosztów magazynowania: Druk 3D pozwala na produkcję części na żądanie, eliminując potrzebę przechowywania dużej liczby gotowych komponentów i związane z tym koszty.
Osłona chwytaka robota kooperacyjnego stanowi jeden z najczęściej drukowanych elementów w FlexLink. Każdy element jest odpowiednio dopasowany do ramienia robotycznego. Koszt wydruku pojedynczej osłony jest kilkukrotnie niższy, niż wykonany tradycyjną metodą obróbki wiórowej.
Warto podkreślić, że druk 3D to technologia, która nieustannie ewoluuje. Aby pozostać na czele konkurencji przedsiębiorstwa powinny monitorować postęp technologiczny i dostępność nowych materiałów oraz rozwiązań.
Co Omni3D ma do zaoferowania?
Omni3D to polski producent przemysłowych systemów do druku 3D w technologii FFF, który pomaga przedsiębiorstwom ograniczać koszty produkcji i osiągać wysokie stopy zwrotu z inwestycji. Koncentruje się na rynku profesjonalnych i wymagających odbiorców, dla których najistotniejsza jest stabilność oraz precyzja wydruku dużych elementów. W oparciu o inżynieryjne materiały polimerowe dostarcza rozwiązania wspierające działy utrzymania ruchu i R&D, zachowując maksymalną precyzję i wytrzymałość drukowanych elementów. Założona w Poznaniu firma cieszy się uznaniem na całym świecie, a jej maszyny niejednokrotnie zdobyły prestiżowe nagrody “Produkt Roku”.
Więcej na stronie internetowej: https://omni3d.com/
source: Automatyka 10/2023