Dokument stwierdzający przegląd instalacji – jak powinien wyglądać?
Materiał prasowy print
Przegląd instalacji elektrycznej to obowiązek narzucony przez ustawodawcę na każdego właściciela domu jednorodzinnego.
Powinien się on odbywać co najmniej raz na 5 lat a jego celem jest przede wszystkim kontrola sprawności układów elektrycznych w domu i bieżąca naprawa wszystkich potencjalnych usterek, a co za tym idzie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom.
Pierwsza kontrola sprawności instalacji musi odbyć się już na etapie oddania budynku do użytkowania – to niezbędne by budynek gotowy do zamieszkania miał wszystkie wymagane prawem dokumenty i certyfikaty, które potwierdzają sprawność i niezawodność systemów i układów elektrycznych.
Potwierdza to dokument, który zwyczajowo jest nazywany protokołem przeglądu instalacji elektrycznej. To właśnie ten protokół poświadcza, że stan instalacji, sieci lub konkretnego urządzenia spełnia narzucone prawem wymagania lub innymi słowy nadaje się do bezpiecznego użytkowania lub funkcjonowania.
Więcej szczegółów na temat specyfiki samego dokumentu, jego części składowych i metod tworzenia dowiesz się z artykułu na portalu ŁączyNasNapięcie, tymczasem tutaj spróbujemy omówić kilka zagadnień, które przybliżą nam jak i po co trzeba go sporządzić.
By stwierdzić czy dom, w którym mieszkamy posiada sprawnie funkcjonującą instalację elektryczną konieczne są oględziny i pomiary, które mają na celu weryfikację sprawności połączeń, zabezpieczeń, stanu izolacji czy uziemienia a także metod ochrony przed potencjalnymi porażeniami.
Sam przegląd musi być wykonany starannie, z dokładnością i dbałością o najmniejsze szczegóły – precyzyjna specyfikacja jest konieczna również dlatego, ze pozwoli wykryć błędy wynikające z pomyłek, złej charakteryzacji narzędzi, bądź błędnie przeprowadzonych pomiarów.
Jak widać z samego opisu, protokół jest dokumentem, który oprócz słownego opisu zawierać powinien również rysunki techniczne czy zdjęcia dokumentujące zastany stan budynku. Ma to istotne znaczenie nie tylko dla samej dokumentacji czy też kolejnych, przyszłych kontroli, ale może być też kluczowe w przypadku ustalania przyczyn wypadku lub awarii.
Istotna – jeśli nie kluczowa – jest także osoba, która przegląd instalacji elektrycznej przeprowadza. Już sam opis działań i wymogów związanych z przeprowadzeniem kontroli świadczy o tym, że musi być to nie tylko specjalista w dziedzinie elektryki, ale także osoba, która ma techniczną świadomość zależności, które towarzyszą tworzeniu instalacji elektrycznych, potwierdzoną szeregiem dokumentów i certyfikatów.
Na osobie przeprowadzającej przegląd instalacji ciąży także wysoka odpowiedzialność – podpisywany przez nią protokół jest dokumentem prawnym i w razie fałszowania zawartych w nim informacji, bądź wypadku wynikającego z nieprawidłowo przeprowadzonej kontroli, sygnatariusz protokołu musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, interesują Cię zagadnienia z pogranicza elektrotechniki i elektroniki albo masz pytania, na które szukasz odpowiedzi sprawdź społeczność LaczyNasNapiecie.pl.
source: LaczyNasNapiecie.pl