Efektywność energetyczna dzięki rozwiązaniom Murrelektronik
Materiał prasowy (Murrelektronik) print
Jedną z kluczowych kwestii w produkcji maszyn jest efektywność energetyczna. Istnieją proste sposoby na zmniejszenie zużycia energii i osiągnięcie maksymalnej efektywności energetycznej. Specjalistą w tej dziedzinie jest Murrelektronik.
Kiedy kupujemy nowy samochód, lodówkę czy klimatyzator, jednym z istotnych czynników decydujących o wyborze jest ich efektywność energetyczna. Rzut oka na europejską etykietę energetyczną jasno obrazuje zależność między zużytą energią a osiągniętymi wynikami. Klasa A+++ świadczy o najwyższej efektywności.
Podobne właściwości są istotne w przemyśle maszynowym. Standardy dyrektywy ISO/DIS 14955-1 wyznaczają ramy przedsiębiorstwom, dla których efektywność jest priorytetem. Testowanie maszyn i systemów może pomóc w podniesieniu poziomu oszczędności energii nie tylko w zakresie produkcji. Należy również mieć na uwadze stan gotowości, symulacji i realizacji. Można to łatwo zaobserwować na przykładzie zasilaczy, które pracują bez przerwy lub przy stale włączonych lampach.
Murrelektronik to właściwy partner we wdrażaniu rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej – pomaga spełnić standardy w tym zakresie i oferuje łatwe do zastosowania rozwiązania niezwłocznie podnoszące efektyweność, a jednocześnie obniżające zużycie energii. Firma skupia się na dwóch głównych zagadnieniach: integracji wysokowydajnych komponentów i/lub wymianie przestarzałych zasobów w istniejących maszynach i systemach oraz strategicznym podejściu skoncentrowanym na tych grupach maszyn, które nie są zaangażowane w procesy produkcji i są tymczasowo przełączone w stan spoczynku.
Współpraca na linii moduł–zasilacz
Zasilacze Murrelektronik umożliwiają osiągnięcie wyższej efektywności energetycznej. Przykładowo zasilacze Emparro wyróżnia znakomity wskaźnik sprawności wynoszący około 95 proc. To oznacza znaczące obniżenie kosztów energii. Ponadto Emparro emituje niewielką ilość ciepła, więc komponenty znajdujące się w jego pobliżu nie są narażone na różnice temperatury, co pozytywnie wpływa na ich żywotność.
Moduł redundantny MB ściśle współpracuje z zasilaczami Emparro, tworząc jeszcze bardziej efektywne rozwiązanie. Ten inteligentny moduł szafy sterowniczej utrzymuje oba zasilacze na podobnym poziomie, dzięki czemu uzyskujemy najlepszy tryb pracy. To jednak nie wszystko – moduł redundantny MB pracuje w oparciu o technologię MOSFET, więc zużycie wewnętrzne utrzymuje się na poziomie o 87 proc. niższym niż w przypadku standardowych modułów diodowych.
Oświetlenie energooszczędne
W oszczędzaniu energii pomaga również właściwy dobór systemów oświetlenia. Dlatego Murrelektronik oferuje wieże sygnałowe Modlight, które oznaczają stanowiska pracy za pomocą jasnych diod LED. Mogą bezobsługowo pracować przez ponad 100 tys. godzin, a kluczową korzyścią jest to, że na wyjściu oferują doskonałą relację do wejścia. Kolejnym przykładem tej technologii jest Modlight XTREME 440. Gwarantuje oświetlenie maszyn zbliżone do jakości światła dziennego za pomocą diod LED zamiast energochłonnych lamp fluorescencyjnych. Modlight XTREME 440 może być na stałe przyciemniony, co dodatkowo podnosi poziom oszczędności energii.
Optoizolatory, konektory i inne komponenty
Przykładem tego, jak duże oszczędności może przynieść niewielka zmiana, może być wymiana przekaźników na optoizolatory Murrelektronik. Z uwagi na to, że potrzebują niewielkiego prądu rozruchowego, moc wejściowa jest znacznie niższa, a prąd podtrzymujący działanie jest o ponad 50 proc. mniejszy. To przynosi imponującą oszczędność w dużych systemach.
Podobny cel przyświecał produkcji konektorów zaworowych MSUD z reduktorami mocy. Te wstępnie zarobione złącza typu A dostarczają 100 proc. mocy podczas rozruchu. Kiedy system przechodzi w stan czuwania, pobór mocy redukowany jest o 40–60 proc. W maszynach wyposażonych w wiele złączy znacząco wpływa to na efektywność energetyczną.
Strategiczne podejście Murrelektronik umożliwia całkowite odłączenie komponentów, które nie są w danym momencie potrzebne. W tym celu stworzono inteligentny komponent szafy sterowniczej do monitoringu prądu: MICO+. Podobne efekty przynosi zastosowanie modułu sieciowego Cube67.
Powyższe przykłady dowodzą, że istnieje wiele sposobów na poprawę efektywności energetycznej maszyn i systemów. Te rozwiązania można bardzo łatwo zastosować, a firma Murrelektronik pomoże znaleźć właściwe rozwiązanie dla każdego systemu.
MURRELEKTRONIK Sp. z o.o.
ul. Jordana 11, 40-056 Katowice
tel. 32 730 00 20, fax 32 730 00 23
e-mail: info@murrelektronik.pl
www.murrelektronik.pl
www.shop.murrelektronik.pl
source: Automatyka 10/2017