MOXA i inteligentne liczniki energii elektrycznej
Materiał prasowy (ELMARK Automatyka) print
Liczniki energii elektrycznej nieznacznie ewoluowały od czasów ich wprowadzenia. Obecnie najpopularniejsze są liczniki indukcyjne, ponieważ są dokładne i stosunkowo tanie w produkcji. Drugie w kolejności są liczniki półprzewodnikowe, cyfrowe. Pewną rewolucją było wprowadzanie nowych liczników, zwanych inteligentnymi, które modyfikują niezmienny od lat, organoleptyczny sposób odczytu energii elektrycznej.
Obecnie widać wyraźny trend, polegający na optymalizacji zużycia energii elektrycznej w obiektach przemysłowych. Jednym z elementów, na których skupia się ta optymalizacja, jest użycie nowych liczników energii elektrycznej, a konkretniej, zastąpienie starych modeli licznikami typu „Smart”.
Co to jest inteligentny licznik?
Inteligentne liczniki różnią się od klasycznych tym, że mogą przekazywać wartość zużycia energii innym urządzeniom oraz na bieżąco informować o poborze centrum danych dostawcy energii. Czasami mierzą one dodatkowo, oprócz zużycia energii, także inne parametry sieci elektrycznej, takie jak moc bierna, zużycie chwilowe itp. Mogą też być wyposażone w inne, ciekawe funkcje. Dla dostawców energii oraz inżynierów utrzymania ruchu istotne jest, jak licznik energii przesyła dane, ponieważ agregacja informacji z wielu liczników pozwala stworzyć obraz zużycia energii na obiekcie czy w konkretnej lokalizacji, tak by ułatwić optymalizację jej zużycia oraz dystrybucji. Na rynku dostępne są liczniki z różnymi interfejsami, przy czym wyróżnić można komunikujące się w technologii PLC (ang. Power Line Communication), czyli przez przewody infrastruktury elektrycznej, oraz za pomocą popularnych standardów szeregowych – RS-232 czy RS-485. Dostępne są też liczniki z interfejsami M-Bus oraz z wyjściami impulsowymi. Jednak agregacja danych nie zawsze jest łatwa, szczególnie gdy sieć liczników jest rozległa, jednak zazwyczaj za popytem idzie podaż, więc i na ten problem znaleziono już „lekarstwo”.
Zdalny odczyt liczników
Istnieje pewna sieć komunikacyjna, która jest coraz powszechniejsza we współczesnym świecie i jest już dostępna praktycznie wszędzie. Mowa o Ethernecie. Sprowadzenie wszystkich pomiarów do jednego mianownika, jakim jest Ethernet, ułatwia tworzenie systemów wizualizacji, zawierających pełny obraz obiektu przemysłowego. Istnieje szereg rozwiązań konwertujących inne standardy i wielkości mierzone właśnie na ten standard komunikacji. Przykładowo dla liczników, które są wyposażone w interfejsy RS-232 lub RS-485, idealne są serwery portów szeregowych, które z łatwością można skonfigurować do przesyłania informacji o zużyciu energii przez sieć LAN oraz WAN do kilku komputerów. Często też producenci implementują protokoły komunikacyjne, takie jak
Modbus RTU czy M-Bus, które też można (za pomocą serwerów portów szeregowych) bez większych problemów podłączyć do Ethernetu. Warto tylko dodać, że w przypadku magistrali M-Bus potrzebny jest dodatkowy konwerter.
Firma Moxa oprócz NPortów (serwery portów szeregowych) oferuje też inne sprytne urządzenia, które potrafią ułatwić podłączenie licznika energii do sieci Ethernet. Jeśli licznik umiejscowiony jest w dużej odległości od najbliższego komputera bądź nie ma dostępnego przewodowego dostępu do sieci WAN czy Ethernetu, to idealnym rozwiązaniem stają się uniwersalne modemy komórkowe. Oczywiście mają one zastosowanie tylko i wyłącznie wtedy, gdy w danej lokalizacji dostępny jest dostateczny poziom sygnału sieci, z którą łączy się modem.
Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie serwera portów szeregowych w postaci modułu, który można bez problemu zabudować w liczniku energii, obsługującym jeden z interfejsów szeregowych. Mowa o modułach MiiNePort, dostarczanych przez firmę Moxa.
ELMARK Automatyka Sp. z o.o.
ul. Niemcewicza 76
05-075 Warszawa-Wesoła
tel. 22 773 79 37
e-mail: elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl
source: Automatyka 1-2/2015