Zielona energia elektryczna z tradycyjnych wiatraków
W przeszłości tradycyjne wiatraki napędzały młyny i pompy irygacyjne, ale w przyszłości mają generować zieloną energię elektryczną. W tym celu studenci HTWG Konstanz, uniwersytetu nauk stosowanych, montują zaawansowane technologicznie komponenty. Firma igus wspiera projekt Sailwind 4 kwotą 10 000 euro oraz dostarcza młodym inżynierom bezsmarowe prowadnice liniowe i polimerowe łożyska, które zapewnią, że eksploatacja wiatraka będzie wymagała niewielkiej konserwacji.
Turbiny wiatrowe są budowane na całym świecie jako część globalnej transformacji energetycznej. Istnieją jednak miejsca, w których one nie pasują. Jednocześnie konieczność ochrony przyrody często udaremnia realizację projektów. Czy to oznacza rezygnację z energii wiatrowej? Nie, jeśli studenci z HTWG Konstanz będą mieli coś do powiedzenia. Chcą oni zastosować małe wiatraki do generowania zielonej energii elektrycznej. Ich projekt Sailwind 4 koncentruje się na odtworzeniu greckiego wiatraka napędzanego żaglem, jednego z najstarszych znanych urządzeń wykorzystujących energię wiatrową, a dziś będącego dobrem kulturowym w regionie Morza Śródziemnego – od Turcji po Francję. Wiatraki, wcześniej używane głównie do mielenia zboża i roślin strączkowych, będą w przyszłości wytwarzać zieloną energię elektryczną za pomocą generatora. Zaletą jest to, że istnieją już tysiące młynów, które można zmodernizować, tworząc miniaturowe zielone elektrownie.
igus jest pierwszym sponsorem
Firma igus jest entuzjastycznie nastawiona do kompaktowej elektrowni wiatrowej. – Zamierzamy sprawić, by nasze budynki i produkcja były neutralne pod względem CO2 do 2025 r., ale nasze myśli wybiegają poza granice firmy. Dlatego wspieramy projekt Sailwind 4 kwotą 10 000 euro i zapewniamy studentom bezpłatne komponenty do budowy nowych wiatraków – mówi Tobias Vogel, dyrektor generalny łożysk ślizgowych i technologii liniowej w firmie igus.
Jak dodaje profesor Dieter Schwechten, który wraz z profesorem Ditmarem Ihlenburgiem zainicjował Sailwind 4, firma igus jest znana ze swojego zaangażowania w innowacyjne projekty inicjowane przez uczniów szkół średnich i studentów. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że igus jest naszym pierwszym partnerem i mamy nadzieję, że zdobędziemy więcej zwolenników projektu z branży – mówi Dieter Schwechten.
Komponenty igus: mniejsze koszty i wysiłek związany z konserwacją
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, studenci rozpoczną budowę pierwszego wiatraka w październiku. Zachowa on typowe cechy wizualne historycznego modelu: cylindryczną wieżę, stożkową konstrukcję dachu i żagle na obracającym się wałku głównym. Inżynierowie przymocują do wałka zaawansowane technologicznie żagle i podłączą go do generatora prądu. Prędkość wiatru wynosząca 14 m/s powinna pozwolić wirnikowi o średnicy 4 m na wygenerowanie 5 kWp energii elektrycznej. Mały generator wiatrowy można również połączyć z systemem fotowoltaicznym i akumulatorem. – Lokalna energia wytwarzana w zrównoważony sposób z wiatru i słońca ma ogromne zalety dla wielu regionów, ponieważ oba te czynniki dobrze się uzupełniają w zakresie klimatu – mówi Dieter Schwechten. Systemy mają działać przy jak najmniejszym monitorowaniu i konserwacji. – Postawiliśmy sobie mechatroniczne zadanie całkowitego zautomatyzowania obsługi wiatraków, w ten sam sposób, jak działają duże turbiny wiatrowe. W dzisiejszych czasach nie ma już przecież młynarzy do obsługi wiatraków – stwierdza Dieter Schwechten. W tym miejscu do gry wchodzą komponenty od igus. Obejmują one prowadnice liniowe do trymowania żagli przy użyciu silnika, łożysko wieńcowe dla wirnika oraz różnorodne łożyska ślizgowe wykonane z wysokowydajnych tworzyw sztucznych. Wszystkie komponenty igus są wytrzymałe, niezawodne i niekorodujące oraz nie wymagają smarowania ani konserwacji. Jest to duża zaleta w przypadku modernizacji starych wiatraków w basenie Morza Śródziemnego.
igus sp. z o.o.
ul. Działkowa 121C
02-234 Warszawa
tel. 22 863 57 70
source: Automatyka 3/2024