Zastosowanie kolan hamburskich
Materiał prasowy print
Są takie komponenty, bez których stworzenie w pełni funkcjonalnej, rozbudowanej i zgodnej z projektem instalacji rurociągowej byłoby praktycznie niemożliwe. Kolana hamburskie, bo to właśnie o nich mowa, to podstawowe elementy, które pozwalają na efektywną budowę instalacji oraz nadanie jej dowolnego, pożądanego kształtu. W związku z bardzo istotną rolą, jaką kształtki te pełnią we współczesnym przemyśle, warto poznać je bliżej i dowiedzieć się, z czego powstają oraz jakie znajdują zastosowanie.
Czym są kolana hamburskie?
Kolana hamburskie to jedne z rodzajów kształtek, które są elementem składowym praktycznie każdej instalacji rurociągowej. Bez nich, niemożliwe stałoby się stworzenie zamkniętego obiegu rur, a także umieszczenie instalacji w pomieszczeniu o skomplikowanym kształcie. Są to niewielkie elementy, które mają za zadanie łączenie ze sobą rur oraz kierowanie infrastruktury przemysłowej w sposób zgodny z projektem. Kolana hamburskie mają bardzo szerokie zastosowanie i są wykorzystywane zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych.
Poszczególne, dostępne w sprzedaży kształtki różnią się między sobą promieniem gięcia, grubością ścianek, a także rodzajem stali, z którego zostały wyprodukowane. Dzielimy je zasadniczo na dwa rodzaje – kolana szwowe i bezszwowe. Kolana hamburskie szwowe są wytwarzane z dwóch, połączonych ze sobą spawem elementów stali. Ze względu na ryzyko przypadkowego rozszczelnienia w miejscu łączenia, ich zastosowanie jest ograniczone do instalacji niskociśnieniowych. Kolana bezszwowe (gładkie) posiadają natomiast dużo szersze zastosowanie – to uniwersalne kształtki, które są obecnie stosowane na masową skalę.
Z jakich materiałów produkowane są kolana hamburskie?
Jako istotny element każdej instalacji rurociągowej, kolana hamburskie muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz wyprodukowane zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami. Tylko certyfikowane, wytwarzane przez profesjonalne podmioty kształtki zapewniają bowiem maksymalną szczelność połączeń, są trwałe i odporne na korozję.
Do ich produkcji najczęściej wykorzystywana jest stal nierdzewna, aczkolwiek w sprzedaży spotkać można także kolana hamburskie wykonane ze stali węglowej i kotłowej. Stal nierdzewna jest jednak uznawana za najlepszy materiał do ich produkcji, zwłaszcza jeśli kolana hamburskie mają być montowane w szczególnie podatnych na korozję instalacjach wodnych.
Kolana hamburskie są dostępne w różnych wariantach. Poszczególne komponenty mogą różnić się między sobą nie tylko materiałem, z którego zostały wykonane, ale także parametrami użytkowymi – kątem nachylenia łuku, średnicą nominalną oraz średnicą zewnętrzną. Oferowane w sprzedaży kształtki mogą posiadać także różną grubość ścianek, promień gięcia oraz długość, co pozwala na dopasowanie ich parametrów do specyfiki konkretnej instalacji.
Zastosowanie kolan hamburskich. Jaką pełnią rolę?
Kolana hamburskie to niepozorne elementy o wielkim znaczeniu w przemyśle. Dzięki nim możliwe jest kształtowanie przebiegu instalacji w dowolny sposób, zmienianie jej kierunku, a także dopasowywanie kształtu do wymiarów konkretnego pomieszczenia. Są używane na szeroką skalę do łączenia rur oraz kierowania infrastruktury rurociągowej w instalacjach różnego typu – m. in. kanalizacyjnych, wodnych oraz gazowych.
Kształtki te są wykorzystywane w wielu dziedzinach. Znajdują zastosowanie m. in. w budownictwie mieszkalnym, gdzie służą do tworzenia instalacji kanalizacyjnych, wodnych, a także gazowych. Pojawiają się także w fabrykach specjalizujących się w produkcji produktów żywnościowych. Z oferowanych przez nie możliwości w zakresie kształtowania przebiegu instalacji korzysta również przemysł morski i chemiczny.
Dzięki wysokiej odporności stali, z której są wykonane, mogą być wykorzystywane w instalacjach pod wysokim ciśnieniem oraz poddawane działaniu wysokich temperatur. Co istotne, wysokiej jakości kolana hamburskie, wyprodukowane na bazie stali nierdzewnej zgodnie z obowiązującymi normami, nie wymagają kosztownej konserwacji ani wymiany. To doskonała inwestycja dla przedsiębiorstw, które poszukują sprawdzonych i niezawodnych rozwiązań na długie lata bezproblemowej eksploatacji.
source: Monstal