Conrad Business Supplies dystrybutorem platformy rozwojowej UDOO
Andrzej Barciński print
Dająca ogromne możliwości i jednocześnie niewielka płytka prototypowa, łączy w sobie układ CPU ARM Cortex-A9 iMX.6 oraz płytkę kompatybilną z Arduino Due z wbudowanym mikrokontrolerem MCU ARM SAM3X8E.
Firma Conrad Business Supplies została wybrana przez SECO na autoryzowanego dystrybutora płytki prototypowej UDOO, oferującej wydajne, elastyczne środowisko, w którym użytkownicy mogą odkrywać systemy Android, Linux, Arduino, a także zestawy rozwojowe Google ADK oraz tworzyć projekty w oparciu o zasady Internetu Przedmiotów (IoT - Internet of Things). Projekt płytki prototypowej UDOO został sfinansowany poprzez platformę crowdfundingową Kickstarter, gromadząc ponad 640 tysięcy USD w sześćdziesiąt dni, dzięki udziałowi ponad 4000 sponsorów.
Płytka UDOO, wynik wspólnego wysiłku SECO i AIDILAB, jest oparta na dwu- lub czterordzeniowej jednostce CPU ARM Cortex-A9 z procesorem ARM z interfejsem GPIO, pomocnym w zapewnieniu wysokiej wydajności zarówno w systemach operacyjnych Android, jak i Linux.
UDOO jest przeznaczona dla wszystkich programistów: zarówno studentów, jak i doświadczonych inżynierów, i ma zintegrowany zestaw peryferiów, zapewniających odpowiednie możliwości połączeń i komunikacji, włączając w to Ethernet i Wi-Fi. Pracuje pod zoptymalizowaną dla architektury ARM wersją Linuxa Ubuntu o nazwie Linaro. Środowisko Linaro zawiera wszystko, co jest potrzebne do programowania – przykładowo, aby zbudować i przesłać szkice do płyty kompatybilnej z Arduino, programiści mogą korzystać ze zintegrowanego środowiska programistycznego (IDE) Arduino, bez dodatkowych lub zewnętrznych połączeń kablowych. Dostępne są również inne narzędzia Linuxa, takie jak Debian Wheezy armHF, Ubuntu Studio armHF, OpenMediaVault, Volumio, Yocto, Debian, XBMC, Archlinux i ROS. Platforma UDOO umożliwia również użytkownikom przełączanie się pomiędzy Linuxem i Androidem 4.3 Jelly Bean w ciągu kilku sekund – wystarczy wymienić kartę microSD i ponownie uruchomić system.
By w pełni scharakteryzować płytkę UDOO należy wspomnieć o zintegrowanej grafice, 76 w pełni dostępnych interfejsach GPIO, HDMI i LVDS+Touch, module Wi-Fi, złączach Gigabit Ethernet 1000 Mbit/s, USB, mini-USB, z możliwością podłączenia USB typu A (x2). Pomimo tak wielu funkcji całkowite wymiary UDOO to zaledwie 11 cm x 8,5 cm, co ułatwia integrację podczas realizacji projektów.
źródło: Conrad.pl