IO-LINK – komunikacja maszyn przyszłości
Roman Majerský print
Maszyny, które niezależnie komunikują się między sobą, procesy, które same się adaptują i optymalizują, produkcja od początku do końca połączona różnymi sieciami – to wizja przyszłości. Coraz ważniejszą rolę na drodze do jej urzeczywistnienia w przemyśle maszynowym i automatyzacji odgrywa standard IO-Link. Dzieje się tak z jednego zasadniczego powodu: IO-Link jest prosty i korzystny cenowo.
Standard IO-Link określa się jako USB przemysłu maszynowego, a przy bliższym przyjrzeniu się można wykazać wiele cech wspólnych między nimi. Oba interfejsy są specyfikowane jako tzw. połączenie peer-to-peer z dwustronną (dwukierunkową) komunikacją. Oba są szeregowe i przeważają w ofercie producentów. Oba też są w stanie przenosić sygnały albo energię.
Główną zaletą IO-Link jest zdolność komunikowania się. Czujniki i elementy sterujące za pośrednictwem IO-Link potrafią odbierać i wysyłać informacje. Kolejnym, wyższym poziomem dotychczasowej transmisji danych jest komunikacja dwustronna (dwukierunkowa).
Seria 5000: chwytaki o uniwersalnym zastosowaniu
Zimmer Group w postaci serii 5000 wprowadza na rynek nowy typ elektrycznych premiowych chwytaków, które dzięki swoim możliwościom, wydajności i designowi definiują nowe standardy w technice manipulacji i w automatyzacji. Chwytaki równoległe i centryczne serii 5000 są kompleksowo wyposażone i już w wersji standardowej mają szereg właściwości, które w tej postaci i układzie są czymś wyjątkowym na rynku. Projektanci wyposażyli chwytaki tej serii m.in. w dokładne i ekstremalnie wytrzymałe stalowe prowadnice belkowe. Zniknęły więc problemy, z którymi wiązało się przejeżdżanie po delikatnych prowadnicach typu stal/aluminium, co sprawia, że seria 5000 przewyższa najlepsze chwytaki innych producentów pod względem obciążalności, wytrzymałości na zginanie i odporności na zużycie. Nawet po 30 mln cykli nie można w nich stwierdzić zużycia ani zmniejszenia dokładności.
Chwytak GEH6000IL: parametryzowany i perspektywiczny
GEH6000IL przybliża nas do końca skomplikowanego projektowania i uruchamiania do eksploatacji. Chwytak ten jest podłączany do maszyny za pomocą jednego przewodu, który zapewnia zarówno sterowanie, jak i dostarczenie energii elektrycznej. Użytkownik ma do dyspozycji zaprogramowane wcześniej możliwości wykorzystania chwytaka, które ponadto można za pomocą kilku kliknięć myszy zaadaptować do indywidualnych potrzeb. Oprócz tego GEH6000Il cechuje wiele innych zalet, charakterystycznych dla koncepcji Przemysłu 4.0, jak np. udoskonalona diagnostyka i konserwacja profilaktyczna (Predictive Maintenance) prowadząca do poprawienia niezawodności zautomatyzowanego rozwiązania. Ponadto dzięki możliwościom komunikacyjnym IO-Link możliwe jest wykonywanie parametryzacji i Condition Monitoring chwytaka na tabletach albo smartfonach, za pośrednictwem aplikacji Zimmer App.
Typoszereg LBHS bez ruchomych części
Nowy, ekstremalnie wąski typoszereg LBHS składa się z opatentowanego korpusu Unibody, który nie zawiera tłoczków ani sprężyn czy innych ruchomych, a więc wrażliwych na zużycie elementów. W bloku korpusu są jedynie wykonane za pomocą obrabiarki elektroerozyjnej z drutem kanaliki olejowe i wycięcia. Kiedy korpus bazowy wypełni się olejem hydraulicznym, nastąpi jego nieznaczne rozszerzenie, które zwolni suport na wałku liniowym. Gdy przestanie działać ciśnienie hydrauliczne, element odzyska swój poprzedni kształt i tym samym zaciśnie obie szczęki hamujące na wałku liniowym.
LBHS jest więc zablokowany w stanie bezciśnieniowym. Udostępnia w ten sposób zintegrowaną funkcję awaryjną, która gwarantuje, że przy utracie ciśnienia albo wyłączeniu całego urządzenia części ruchome bezpiecznie się zatrzymują.
ZIMMER GROUP SLOVENSKO s.r.o.
Oddział w Polsce
ul. Widok 5 43-300 Bielsko-Biała
tel. +48 884 626 300
e-mail: andrzej.placzek@zimmer-group.pl
source: Automatyka 3/2017