Komunikacyjny standard Smart IO-Link w ofercie zaworów Parkera
Materiał prasowy print
W ramach globalnego zaangażowania w automatyzację zakładów produkcyjnych w 2017 r. firma Parker Hannifin wprowadziła do sterowników maszyn standard inteligentnej łączności pneumatycznych wysp zaworowych w postaci modułów IO-Link. Umożliwiają one szybką zabudowę w zaworach z oferty Parker.
Moduł, który jest niezależny od protokołów opartych na standardzie Ethernet i rozwiązaniach innych dostawców, zapewnia współpracę w standardzie plug&play u klientów stosujących już Ethernet w standardzie przemysłowym.
Oznacza to, że można uzyskać podobną wydajność i ograniczenie stopnia złożoności układu przy niższych kosztach. Nowa technologia komunikacyjna umożliwia łatwą i prostą zabudowę urządzeń, tym bardziej, że – podobnie jak w przypadku wszystkich powszechnie stosowanych magistral obiektowych i systemów automatyzacji – użytkownicy nie muszą odbywać szkolenia w zakresie obsługi nowego protokołu. Dodatkowo konfigurację sieci można zapisać w kodzie i przenieść na urządzenie bez konieczności programowania.
Dokładniejsza kontrola i diagnostyka
Technologia zaworów połączonych umożliwia klientom firmy Parker wprowadzenie inteligentnego i zdecentralizowanego sterowania, co pozwala na lepszą, o wiele bardziej oszczędną i prostszą kontrolę maszyna–maszyna, zwłaszcza w przypadku maszyn małych i średnich rozmiarów.
Ze względu na fakt, że producenci OEM chcą zapewnić służbom utrzymania ruchu więcej danych na temat wydajności w krótszym czasie, IO-Link oferuje szybszą diagnostykę parametrów krytycznych (niedostępną wkonwencjonalnych rozwiązaniach dyskretnych), która może okazać się niezbędna w zapobieganiu przestojom produkcyjnym.
Oszczędność czasu i kosztów
Modernizacja polegająca na wdrożeniu IO-Link pozwala klientom firmy Parker Hannifin znacząco skrócić czas potrzebny do przeprowadzenia procedur rozruchowych i konfiguracji. Tym samym możliwe jest obniżenie kosztów robocizny i szybsze wprowadzenie produktu na rynek. Zastosowanie złączy 25-wtykowych/D-Sub przekłada się na wiele korzyści, ponieważ wykonywanie licznych połączeń i rozwiązywanie problemów wprzypadku szeregu rozproszonych awarii jest czasochłonne i kosztowne. Z kolei standardowe, nieekranowane, pięciowtykowe przewody i złącza przełączników zbliżeniowych pomagają zoptymalizować stany magazynowe części zamiennych i obniżyć koszty nawet pięciokrotnie w stosunku do przewodów przeznaczonych do określonych protokołów.
Jednocześnie nadal można odnosić korzyści z podobnie funkcjonującej diagnostyki i wydajności, jak w przypadku bardziej rozbudowanych metod połączeń magistrali obiektowych. Ponadto zastosowanie IO-Link zapewnia inżynierom systemów elastyczność w projektowaniu architektury układu sterowania przy mniejszej liczbie węzłów sieci Ethernet. Mniejszy, główny moduł IO-Link wspomaga również budowę maszyn o mniejszych gabarytach.
Więcej informacji na temat standardu komunikacyjnego IO-Link znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.parker.com/pde/IO-Link.
PARKER HANNIFIN SALES CEE S.R.O.
Sp. z o.o. Oddział w Polsce
ul. Równoległa 8, 02-235 Warszawa
tel. 22 573 24 00, fax 22 573 24 03
e-mail: warszawa@parker.com
www.parker.com
source: Automatyka 5/2018