Mądrze steruj, łącz, napędzaj. Czwarta rewolucja przemysłowa staje się rzeczywistością
Rob Stoppek print
Technologia i łączność już teraz sprzyjają czwartej rewolucji w życiu prywatnym i zawodowym. Ze względu na zależność od dostępu do Internetu naszych działań, coraz większą wagę odgrywają łączność i dane. Napędzana ogromnym potencjałem wydajności i sterowania czwarta rewolucja przemysłowa przybiera na sile dzięki opracowywaniu innowacyjnych i zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie systemów sterowania, łączności i napędów, oferowanych przez firmy takie jak Parker Hannifin.
To dość niezwykłe, że łączność, dostęp i wykorzystanie danych pozwalają dziś największym firmom hotelarskim i taksówkarskim na świecie działać nawet wtedy, gdy nie posiadają hoteli czy taksówek. Wraz z rozwojem czwartej rewolucji przemysłowej, opisanej jako „połączenie tradycyjnej automatyki z technologią informacyjną”, w naszym życiu zawodowym zbliża się rewolucja podobnych rozmiarów.
Pierwsza rewolucja przemysłowa wprowadziła i upowszechniła maszyny umożliwiające wytwarzanie i rozwój produktów w sposób łatwiejszy, szybszy i bardziej powtarzalny. Stanowiła fundament tego, co dzisiaj jest oczywiste i przemieniła poszczególne kraje w gospodarcze giganty.
Sterowanie w Przemyśle 4.0
Jeszcze kilka lat temu maszyny przemysłowe często były sterowane za pomocą sterowników programowalnych (PLC). Obecnie, w celu wsparcia produkcji cyfrowej w Przemyśle 4.0, wymagany jest sterownik zdolny do równoległego wykonywania bardziej skomplikowanych zadań. Złożone systemy sterowania procesami przemysłowymi (PAC) firm takich jak Parker Hannifin stanowią kluczową technologię umożliwiającą osiągnięcie tego celu. Producenci będą mogli w rezultacie konstruować maszyny gotowe do natychmiastowej produkcji, co umożliwi dalszy rozwój w ramach czwartej rewolucji przemysłowej.
Sterowniki PAC tworzą jedną platformę sprzętową, łączącą logikę i sterowanie procesami, sterowanie ruchem, wizualizację, języki programowania wysokiego poziomu i narzędzia umożliwiające konstruowanie oprogramowania, obejmujące różne dziedziny. Ma to na celu wyeliminowanie problemów z kompatybilnością i wsparcie w zakresie zasad projektowania modularnego.
Łączność, dane i inteligentne maszyny
Podstawową zaletą czwartej rewolucji przemysłowej jest współpraca i komunikacja w czasie rzeczywistym z operatorem, jak również między maszynami, aby możliwe było podejmowanie autonomicznych decyzji. Często obejmuje komunikację zdalną. Wymaga to stosowania inteligentnych urządzeń i elastycznej platformy sterującej, która będzie działać jako centralny hub, co zapewni bezproblemową dwukierunkową komunikację, począwszy od sieci firmowej, a kończąc na pojedynczych końcowych elementach wykonawczych.
Wiele często stosowanych protokołów sieci Ethernet, służących do obsługi komunikacji między maszynami, jest obecnie wypieranych. Przyczyniają się do tego zalety nowo powstających technologii sieciowych i otwartych protokołów komunikacyjnych. Jednym z takich protokołów, wspieranych przez firmę Parker Hannifin, jest IO-Link, który oferuje wiele dobrze zgranych ze sobą właściwości, m.in. komunikację typu point-to-point, instalację „plug&play”, zaawansowane sterowanie i lepszą diagnostykę.
Inną zaletą protokołów komunikacyjnych, takich jak IO-Link, jest ich wsparcie dla technologii konserwacji zapobiegawczej. Nieprzewidziane i niekontrolowane przestoje wiążą się z ogromnymi kosztami i zaburzają ciągłość inteligentnej produkcji. Protokół IO-Link umożliwia konfigurację wielu punktów danych w celu monitorowania i zarządzania wydajnością systemu. Kolejnymi zaletami są solidność i neutralność wobec produktów różnych dostawców.
Sterowanie w inteligentnej fabryce
Ostatnim elementem układanki w inteligentnej fabryce jest dobrze dobrana technologia sterowania. Zależy to od wielu parametrów, w tym obciążeń, środowiska pracy, szybkości oraz posuwu. Firmy takie jak Parker, zapewniające wsparcie dla inteligentnej produkcji, rozwinęły i zmodyfikowały oferowane przez nie cylindry elektromechaniczne, hydrauliczne i pneumatyczne, jak również silniki prądu przemiennego i serwonapędy do współpracy z inteligentnymi czujnikami. Dzięki temu są one w pełni kompatybilne ze zintegrowanymi rozwiązaniami czwartej rewolucji przemysłowej.
Podejście Parker do inteligentnych fabryk
Parker Hannifin jest światowym liderem w dziedzinie technologii napędów i sterowania. Firma buduje sukces swoich klientów w wielu obszarach rynkowych od ponad 100 lat. Od momentu powstania Parker Hannifin jest siłą napędową ewolucji automatyzacji technik wytwarzania i produkcji.
Podstawą działania firmy jest specjalistyczna wiedza inżynierska w wielu dziedzinach. Pozwala ona nie tylko rozwijać wiodące i innowacyjne produkty w wielu technologiach, ale umożliwia również tworzenie solidnych, kompletnych rozwiązań systemowych.
Firma Parker oferuje produkty pozwalające na odczyt, sterowanie i napędzanie maszyn Przemysłu 4.0, jak również zapewniające łączność, która inteligentnie scala wszystkie te elementy. Skoordynowane systemy z dobrym wsparciem umożliwiają opracowanie zoptymalizowanych i niezawodnych rozwiązań.
Automatyzacja procesów w fabryce polega na sterowaniu za pośrednictwem cylindrów elektromechanicznych, hydraulicznych i pneumatycznych Parker, jak również napędów o wysokiej wydajności oferowanych przez firmę. Z myślą o realizacji planów dotyczących tworzenia prawdziwie inteligentnych fabryk Parker opracowuje produkty z elementami czujnikowymi, zapewniające dostęp do dokładnych danych dotyczących położenia, stanu itp.
Niezawodne i wydajne kontrolery ruchu, takie jak technologie PAC firmy Parker oraz interfejsy człowiek-maszyna (HMI) typu „thin client” automatyzują sterowanie w standardowych, w pełni zintegrowanych, modułach bezwentylatorowych. Są one zoptymalizowane do pracy w często trudnym i wymagającym środowisku inteligentnej fabryki.
Ostatnim, krytycznym elementem czwartej rewolucji przemysłowej jest łączność. Protokół IO-Link firmy Parker, dzięki naturalnej prostocie obsługi i elastyczności, pozwala oszczędzić czas i zasoby oraz ułatwia pracę inżynierom systemów. Możliwość obsługi konserwacji zapobiegawczej wzbudza zaufanie użytkowników przechodzących z podstawowej automatyzacji na inteligentne rozwiązania produkcyjne stanowiące część czwartej rewolucji przemysłowej.
Wyroby z logo Parker to jedyne w swoim rodzaju rozwiązania stosowane w Przemyśle 4.0. Firma oferuje nie tylko wiodące produkty i technologie, ale również wiedzę i wsparcie, scalające wszystkie elementy w całość.
PARKER HANNIFIN SALES POLAND Sp. z o.o.
ul. Równoległa 8, 02-235 Warszawa
tel. 22 573 24 00, fax 22 573 24 03
e-mail: warszawa@parker.com
www.parker.com
source: Automatyka 3/2018