Alternatywne linie produkcyjne – przyszłość nowoczesnych fabryk
Materiał prasowy print
Stosowane od niedawna narzędzia produkcyjne muszą odejść do lamusa, przynajmniej tam, gdzie pozwolą na to zasoby i wielkość komponentów. Standardowe podejście do budowy flow w kształcie litery U lub za pomocą taśm czy rolotoków nie jest złe, ale firma 5sAutomate proponuje inne, alternatywne rozwiązanie. Do jego zalet należy elastyczność i modułowa budowa, które nie tylko pozwalają na szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby klientów i tworzenie nowych projektów, ale przede wszystkim umożliwiają sprawniejsze zarządzanie przepływem materiału oraz wykorzystaniem dostępnych narzędzi.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której klient chce szybko wdrożyć zmiany w istniejącym procesie czy komponencie albo tymczasowo powrócić do wcześniejszej wersji komponentu na potrzeby wyprodukowania krótkiej serii. W realiach produkcji „zabudowanej” – czyli takiej, gdzie linia produkcyjna jest zwarta, ale zamknięta – nie jest możliwe szybkie podjęcie decyzji i wprowadzenie odpowiedniej zmiany, gdyż byłoby to zbyt kosztowne. Tracimy zatem czas, pieniądze, a może też stajemy przed koniecznością trudnych rozmów z klientem. W przypadku linii modułowej, jaką może zaproponować firma 5sAUTOMATE wraz z partnerami, przewagę stanowi elastyczność, a koszty mają podrzędną rangę, gdyż do przezbrojenia i dopasowania linii wystarczy jedynie wymiana jednego konkretnego narzędzia lub wybór odpowiedniego programu z listy.
Roboty i wózki AGV
Firma 5sAUTOMATE ma w portfolio kompleksowe rozwiązania, sprawdzające się w różnych zastosowaniach i realizujące różne zadania – od symulacji procesu produkcyjnego czy intralogistycznego, przez zwizualizowanie procesów i ich optymalizację jeszcze przed transformacją kosztową, po dostarczenie gotowych rozwiązań z zakresu robotyki – kobotów Universal Robots oraz intralogistyki, opartej na autonomicznych wózkach AMR Robotize lub mini AGV francuskiej firmy ProLynk. Uzupełnieniem tej oferty są narzędzia, dzięki którym ramię robota stanie się użyteczne i funkcjonalne – wystarczy spojrzeć na gamę chwytaków SetupRobotics, Robotiq czy NewScaleRobotics. Ten ostatni, uzupełniony o funkcje pomiarowe i możliwość weryfikacji poprawności wraz z SPC może stać się zautomatyzowaną, lepszą formą standardowego narzędzia kontrolno-pomiarowego.
Technologia 3D i systemy bezpieczeństwa
Bardziej zaawansowaną formą jest 3D Infotech – rozwiązanie bazujące na oprogramowaniu PolyWorks z nakładką systemową do pomiarów 3D z użyciem skanerów. Dzięki niemu bezdotykowo, szybko i bez czasochłonnego programowania osiągniemy poprawę wydajności procesowej, zminimalizujemy błędy pomiarowe i zautomatyzujemy proces kontroli jakościowej.
W żadnym z tych przypadków nie musimy przejmować się wstępnym ułożeniem komponentów, gdyż przy zastosowaniu nowoczesnych kamer 2D Robotiq, 3D – PickIt lub Cambrian (ta ostatnia wyposażona w moduł samouczący się – AI) przechodzimy od fazy projektu aplikacji do uruchomienia w ciągu kilkunastu godzin.
Całość stanowiska, już teraz bez względu na funkcje, zbudujemy i wyposażymy dzięki profilom aluminiowym i/lub 28 mm systemom rurkowym z firmy FM Systeme. Nie bez znaczenia w dzisiejszych aplikacjach są systemy bezpieczeństwa. W ofercie 5sAUTOMATE są zarówno bierne, jak i aktywne moduły – YouRing, AirSkin czy też SmartRobots z funkcją „collision avoidance” – unikania kolizji w czasie rzeczywistym.
Bagger-Nielsen to przede wszystkim zabezpieczenie przewodów i kabli, które prowadzimy wzdłuż ramienia robota, a także ochrona samego robota, przez wykorzystanie pokrowców ochronnych.
Końcowym, co nie oznacza, że najmniej ważnym elementem jest przeprowadzenie analizy ryzyka stanowiskowego. Naturalnie cały proces zaczyna się dużo wcześniej, bo już w momencie projektowania stanowiska. Narzędzie, za pomocą którego zweryfikujemy później poprawność działania naszej aplikacji pod kątem bezpieczeństwa, jest kluczowe. Od narzędzia i metody badawczej może zależeć, jak bardzo będziemy musieli rozbudowywać stanowisko o dodatkowe elementy zabezpieczające typu kurtyny świetlne, bramki lub w najgorszym przypadku wygrodzenia. W ofercie 5sAUTOMATE znajduje się system pomiarowy firmy GTE GmbH, który używany był do opracowania specyfikacji technicznej TS15066, zatem jest to system wzorcowy.
Efektywna paletyzacja
Udźwig Universal Robots kończy się na 16 kg, ale to nie oznacza wyczerpania naszych możliwości, gdyż dzięki CobotLift możemy zwiększyć nośność aż do 30 kg. System umożliwia szybkie wdrożenie automatyzacji procesu paletyzacji lub depaletyzacji na EOL dla worków, paczek, kartonów, ale również koszy i boksów przy użyciu robota współpracującego UR10. W ten sposób nadal możemy cieszyć się aplikacją kolaboratywną.
Dodatkowym wsparciem zwiększającym elastyczność robotów Universal Robots są tzw. siódme osie firmy Ewellix, umożliwiające zwiększenie zasięgu robota w pionie (LiftKit), bądź poziomie (SlideKit).
Perspektywiczny rozwój
W 5sAUTOMATE opieramy się na naszych doświadczeniach z procesów produkcyjnych, wdrożeniach naszych partnerów, ale i tzw. dobrych praktykach. Bardzo świadomie obserwujemy zachodzące zmiany, a także dokładnie śledzimy trendy w nowych technologiach. Naszym celem jest opracowanie w oparciu o praktykę rozwiązań, które pozwolą naszym odbiorcom rozwiązać problemy lub przynajmniej przyczynią się do ciągłego doskonalenia procesów.
5sAUTOMATE Sp. z o.o.
ul. Graniczna 105
54-530 Wrocław
tel. 664 381 356
e-mail: info@5sAUTOMATE.com
https://5sautomate.com/
source: Automatyka 7-8/2020
Keywords
5sAUTOMATE, amr, linia produkcyjna, roboty mobilne, robotyzacja