Wibroizolator czy stopa? Jak dobrać odpowiednie posadowienie maszyny
Materiał prasowy (ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o.) print
Praktycznie każde urządzenie stacjonarne ma określony rodzaj posadowienia. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń statycznych i dynamicznych generowanych podczas pracy maszyny oraz zapewnienie poprawnych warunków pracy, takich jak stabilność, wypoziomowanie, tłumienie drgań.
Proces doboru odpowiedniego typu posadowienia jest bardzo istotny, ponieważ pośrednio wpływa na:
- żywotność,
- precyzję ruchów wykonywanych przez urządzenie,
- poprawność funkcjonowania łożyskowań,
- poziom generowanego hałasu,
- wibracje – zarówno te, które są przekazywane do otoczenia, jak i te, które potencjalnie mogą trafić z otoczenia do urządzenia.
Precyzyjny dobór
Do dwóch najpopularniejszych rozwiązań z zakresu posadowienia maszyn należą stopy wahliwe oraz wibroizolatory. Oba rozwiązania mają różnego rodzaju wykonania, dzięki czemu możliwe jest dobranie elementów pasujących do konkretnych parametrów danej aplikacji.
Przy dobieraniu odpowiedniego rozwiązania należy znać odpowiedzi na poniższe pytania:
- Jakie jest maksymalne obciążenie statyczne przypadające na jedną stopę/wibroizolator?
- Czy posadzka, na której ma spoczywać urządzenie jest wypoziomowana? Jeżeli nie, to jaki jest maksymalny kąt jej spadku?
- Jaki jest wymagany poziom odporności na korozję?
- Czy wymagane jest kotwienie do podłoża?
- Czy wymagany jest konkretny zakres regulacji wysokości urządzenia, a jeżeli tak, to jaki?
- Czy urządzenie generuje drgania lub czy w otoczeniu występują źródła drgań oddziałujące na urządzenie?
Ostatnie pytanie jest kluczowe, a odpowiedź na nie decyduje o tym, czy wskazane jest zastosowanie wibroizolatora czy stopy.
Jeżeli urządzenie generuje drgania, które chcemy wytłumić, mamy do czynienia z wibroizolacją czynną – wykonywaną w celu zmniejszenia przenoszenia drgań ze źródła drgań (maszyny) na podłoże. Drugim rodzajem jest wibroizolacja bierna – wykonywana w celu redukcji przenoszenia drgań z podłoża na maszynę, przyrząd lub urządzenie.
Jeżeli w danej aplikacji istnieje konieczność zastosowania wibroizolatorów, należy określić dwa dodatkowe parametry:
- częstotliwość zakłóceń, wynikającą zazwyczaj z częstotliwości obrotowej elementów wirujących (silnika, wału napędowego, wentylatora) i wyrażaną w Hz lub obr./min,
- wymagany stopień wytłumienia – wyrażany w %.
Znajomość powyższych parametrów pozwoli na wybór między wibroizolatorem a stopą oraz na dobranie odpowiedniego modelu danego rozwiązania.
Maksymalne statyczne obciążenia w przypadku stóp dochodzą do 95 000 N, a w przypadku wibroizolatorów do 4000 N.
W uproszczeniu można powiedzieć, że wibroizolatory mają niemal te same funkcjonalności co stopy wahliwe, a dodatkowo są wzbogacone o właściwości tłumiące drgania (zarówno te generowane przez urządzenie, jak i te przenoszone z podłoża na urządzenie).
W przypadku problemów z dobraniem odpowiednich wibroizolatorów lub stop wahliwych do urządzenia zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą technicznym. Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu (katalog podstawowy 038 – wersja polskojęzyczna) oraz na stronie www.elesa-ganter.pl
ELESA+GANTER POLSKA Sp. z o.o.
ul. Nowa 23, Stara Iwiczna
05-500 Piaseczno
tel. 22 737 70 47
pomoc techniczna: 609 914 500
fax 22 737 70 48
e-mail: egp@elesa-ganter.com.pl
www.elesa-ganter.pl
source: Automatyka 6/2018