Raport Frost & Sullivan: Europejski rynek maszyn do pakowania
Redakcja serwisu print
Wysoki standard życia w Europie spopularyzował konsumpcję towarów w opakowaniach np. żywności, napojów itd. To z kolei pobudza popyt na maszyny do pakowania. Raport Frost & Sullivan pokazuje rozwój tego rynku również w Polsce.
Potrzeba rozwiązań do pakowania produktów o różnych kształtach i rozmiarach, wraz z naciskiem producenta na automatyzacji w celu zwiększenia efektywności procesów w różnych branżach, będzie stale rosła to główna konkluzja raportu.
Maszyny do pakowania pilnie poszukiwane
Analiza Frost & Sullivan z Rynku Europejskiego Packaging Machinery, stwierdza, że rynek osiągnął przychody w wysokości ponad 12620000000 dolarów w 2012 r. i szacuje się, że osiągnie 14630000000 dolarów w 2016 roku. Badanie objęło maszyny do: napełniania, zamykania, napełniania i zamykania (FCFC) maszyn, form-fill-seal (FFS), maszyny do pakowania, maszyny do pakowania grupowego i paletyzacji.
Zapotrzebowanie na tego typu maszyny związane jest również ze zmianami demograficznymi, takimi jak starzenie się społeczeństwa i coraz większa liczby małych gospodarstw domowych w Europie. Procesy te nie omijają Polski i prowadzą do zwiększonego zapotrzebowania na opakowania, a to z kolei zwraca szczególną uwagę na wyspecjalizowane linie maszyn i robotów pakujących.
Kryzys wymusza optymalizację
"Intensywna konkurencja i spowolnienie gospodarcze zmusiły przemysł w całej Europie do optymalizacji procesów produkcji i zmniejszenia kosztów operacyjnych", powiedział Sivakumar Narayanaswamy kierownik badań. "Stąd popularność automatycznych maszyn pakujących, które eliminują część pracy, generują mniej odpadów i zwiększają wydajność."
Wielkość sprzedaży wzrosła dodatkowo wraz z pojawieniem się urządzeń wielofunkcyjnych do pakowania, które zmniejszają koszty i zapewniają lepsze zarządzanie produkcją. Zintegrowane systemy mają również większą elastyczność operacyjną i dają dostosować się do nowych warunków produkcji.
Polska chłonny rynek?
Jednak dojrzałe rynki, takie jak Niemcy, Francja i Włochy są już w pełni wyposażone, a może generować ograniczone zamówienia dla tych zaawansowanych maszyn pakujących. Wysokie opodatkowanie i koszty pracy w tych krajach również zniechęciły inwestorów zagranicznych. W południowej Europie, kryzys dotknął wiele branż i wiele fabryk nie chce inwestować w automatyzację.
"Dostawcy maszyn muszą koncentrować się na regionach, które nie zostały dotknięte przez kryzys gospodarczy," stwierdził Narayanaswamy. "Rynki w Skandynawii, Europie Środkowej i Wschodniej, a także Wielkiej Brytanii oferują najwyższą chłonność ze względu na ich stabilne gospodarki."
Więcej na: