Zarządzanie łańcuchem dostaw
Materiał prasowy (proALPHA Polska) print
Zarządzanie łańcuchem dostaw zawsze było istotne dla producentów, ale obecnie stało się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Choć w przeszłości przedsiębiorcy skupiali się bardziej na redukcji kosztów w łańcuchach dostaw, to jednak obecnie potrzebują przede wszystkim efektywnych metod zarządzania nimi, aby móc radzić sobie z zakłóceniami dostaw i niedoborami materiałów, które nękały branżę w 2022 roku. Jak zatem zarządzać łańcuchem dostaw, aby zapewnić firmie stabilny rozwój? W jaki sposób systemy ERP wpływają na proces zarządzania łańcuchem dostaw? Podpowiadamy!
ERP dla zarządzania łańcuchem dostaw
Zarządzanie łańcuchem dostaw (z ang. supply chain management, SCM) obejmuje wszystkie procesy potrzebne do prognozowania, planowania, realizacji i monitorowania przepływu towarów przez łańcuch dostaw – od pozyskiwania surowców do dostarczania gotowych produktów klientom. Producenci mogą lepiej zarządzać wszystkimi działaniami biznesowymi, w tym łańcuchem dostaw, dzięki systemowi ERP. Tego typu oprogramowanie integruje bowiem transakcje, planowanie materiałów i inne usługi w ramach jednego systemu.
Dlaczego warto używać ERP do zarządzania łańcuchem dostaw?
ERP (z ang. Enterprise Resource Planning) to system informatyczny, który pozwala na integrację i automatyzację różnych procesów biznesowych w organizacji. W przypadku zarządzania łańcuchem dostaw, ERP może oferować kilka korzyści, takich jak:
- Lepsze planowanie popytu: szacowanie wielkości popytu na podstawie danych zawartych w arkuszach kalkulacyjnych bywa zgubne. ERP zbiera informacje na temat aktualnych poziomów zapasów, prognoz sprzedaży i trendów historycznych, aby umożliwić precyzyjne planowanie zapotrzebowania.
- Pełna widoczność: ERP to rozwiązanie typu all-in-one, które daje producentom kompleksowy, skonsolidowany widok ich całego łańcucha dostaw. Oprogramowanie ERP umożliwia śledzenie całego procesu dostaw, co pozwala na bieżące monitorowanie statusu zamówień i prognozowanie potrzeb.
- Automatyzacja procesów: systemy ERP automatyzują wiele czynności związanych z zarządzaniem łańcuchem dostaw, takich jak generowanie faktur i raportów czy wysyłanie przypomnień o terminach płatności. W ten sposób rutynowe działania wykonywane są bez lub przy minimalnym zaangażowaniu pracowników.
- Lepsza komunikacja: ERP umożliwia lepszą komunikację między różnymi działami i zewnętrznymi partnerami biznesowymi, co pozwala na bieżącą wymianę kluczowych danych i szybsze podejmowanie decyzji.
- Optymalizacja zasobów: oprogramowanie ERP pozwala na skuteczniejsze planowanie zapasów i prognozowanie popytu, co usprawnia optymalizację zasobów i pozytywnie wpływa na podniesienie poziomu efektywności działania.
- Oszczędność czasu i kosztów: system ERP zapewnia również redukcję czasu i kosztów związanych z ręcznym przetwarzaniem danych i przeprowadzaniem powtarzalnych czynności.
- Redukcja wąskich gardeł w produkcji: ulepszenia, które można osiągnąć za pomocą systemu ERP do prognozowania popytu, zakupów i zarządzania zapasami bezpośrednio wpływają na produkcję i procesy produkcyjne, dzięki czemu można uzyskać większą wydajność.
Rola ERP w zarządzaniu łańcuchem dostaw
Funkcjonowanie systemów ERP dotyka niemal każdego aspektu działalności firm produkcyjnych, co czyni je nieocenionym narzędziem do zarządzania łańcuchem dostaw. Oprogramowanie tego typu usprawnia wszystkie procesy, od zakupów do zarządzania zapasami aż po dostarczanie gotowych produktów do klientów. Oznacza to, że zarządzanie łańcuchem dostaw ulega poprawie.
Systemy ERP obniżają także koszty ogólne i operacyjne poprzez poprawę wydajności. Jednak co ważniejsze, dostarczają one narzędzia do bardziej wydajnego i skutecznego zamawiania towarów – od wielu dostawców – co pomaga złagodzić obecne napięcia w łańcuchach dostaw.
source: proALPHA Polska
Keywords
automatyka, erp, oprogramowanie, proALPHA, zarządzanie łańcuchem dostaw