PLUTO Live Report 2.20
Stworzony specjalnie na potrzeby automatyki PLUTO Live Report to nowoczesny, 64-bitowy system do raportowania, oparty na najnowszych technologiach informatycznych (OPC DA/UA i Microsoft WCF/WPF), z unikalną funkcją tworzenia raportów na żywo.
PLUTO Live Report jako jeden z pierwszych programów dla przemysłu został zbudowany w oparciu o technologię 64-bitową, dzięki czemu może przetwarzać jednocześnie wielkie ilości danych.
Innowacyjne technologie w praktyce
Architektura klient-serwer z jednej strony gwarantuje bezpieczeństwo, z drugiej zaś wyjątkową łatwość zarządzania danymi i raportami oraz ich wymianę między wieloma użytkownikami. PLUTO działa na bezpiecznym serwerze, a użytkownicy, po zainstalowaniu aplikacji klienckich na swoich komputerach, mają dostęp do wszystkich funkcji tworzenia i wizualizacji raportów. Mogą nimi zarządzać, aktualizować je i udostępniać. Warto wspomnieć, że PLUTO ma unikalną funkcję tworzenia raportów w trybie live, co oznacza że są one na bieżąco wyświetlane na ekranie.
Dzięki obsłudze najnowszych standardów OPC UA i OPC DA PLUTO umożliwia pewny dostęp do najświeższych informacji w czasie rzeczywistym, a także do danych i zdarzeń historycznych, pochodzących z większości źródeł i urządzeń obiektowych. System jest bardzo wydajny – może rejestrować tysiące wpisów na sekundę w wielu bazach danych. Wszystkie wersje licencji PLUTO zawierają tzw. OPC DA Bridge, który umożliwia łatwe i szybkie podłączanie do systemu starszych serwerów OPC DA (zainstalowanych w ciągu 10 ostatnich lat).
Dostępność od razu po instalacji
Najbardziej widoczną cechą, wyróżniającą PLUTO spośród innych rozwiązań do raportowania, jest interfejs użytkownika, stworzony z użyciem platformy WPF (ang. Windows Presentation Foundation). Interfejs łączy prostotę działania programu z niesamowitą jakością grafiki prezentowanych raportów (grafika 2D i 3D). Jest intuicyjny, w pełni konfigurowalny, a jego obsługa nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności technicznych ani informatycznych. Dzięki temu PLUTO jest systemem gotowym do użycia od razu po instalacji. Pomocna jest funkcja „Projekt demo”, która pozwala pokazać projekt demonstracyjny z bazą danych SQL, umożliwiający szybkie zapoznanie się z podstawowymi możliwościami systemu PLUTO.
Użytkownicy często potrzebują bieżących raportów z alarmów. I choć wielu z nich ma system rejestracji alarmów w swojej aplikacji SCADA, nie jest on wystarczający do tego celu. Dlatego klienci poszukują dodatkowych narzędzi do generowania alarmów z zaawansowanymi atrybutami, by móc je sortować i filtrować według wielu parametrów. Dokładnie takie funkcje oferuje PLUTO. Prostota tego rozwiązania zachwyca klientów, przekraczając nawet ich oczekiwania.
Inną, bardzo częstą przeszkodą, na jaką trafiają osoby próbujące tworzyć raporty z przemysłowych danych obiektowych, jest problem z wyselekcjonowaniem odpowiednich zmiennych z bazy danych. Istota problemu nie tkwi ani w jakości, ani w trudności obsługi narzędzia do raportowania, a w identyfikacji potrzebnych danych. Narzędzie PLUTO Smart Browser rozwiązuje tę niedogodność. Użytkownik może nazwać wszystkie zmienne w zrozumiały dla siebie sposób i połączyć je z odpowiednimi zmiennymi w przemysłowej bazie. A stąd już tylko krok do błyskawicznego generowania raportów w sposób automatyczny lub na żądanie.
Nowości w wersji PLUTO Live Report 2.20
PLUTO Live Report 2.20 oferuje szereg nowych funkcji i usprawnień. Oto niektóre z nich:
- możliwość eksportu i importu raportów, zmiennych i okresów z/do projektu,
-
natywny driver do baz danych ORACLE
i PI (OSISOFT), - rejestrator z możliwością logowania danych ze stemplem czasowym UTC lub czasem lokalnym,
- możliwość zdefiniowania wyrażeń matematycznych, łączących wiele statystyk bezpośrednio w obiektach raportu,
- opcja duplikowania raportów i automatycznego przypisywania zmiennych do nowych kopii,
- możliwość utworzenia zmiennych Smart Variables przez Smart Browser, bez połączenia ich z rzeczywistymi danymi; dzięki temu możliwe staje się zaprojektowanie raportu w trybie off-line, bez podłączania się do źródeł danych,
- narzędzie Smart Browser do filtrowania zmiennych na liście,
- regresja liniowa – nowa funkcja wykresów typu XY, szczególnie przydatna dla zarządców budynków,
- klasyfikacja daty i czasu raportów w przeglądarce raportów i portalu web (aby raporty generowane za poprzedni tydzień były prawidłowo przypisane do tego tygodnia, a nie kolejnego),
- logowanie ważnych informacji również dla klienta PLUTO (wcześniej tylko dla serwera i OPC Bridge).
Na przykładzie schematu regresji liniowej użyte są dwie zmienne: temperatury zewnętrznej oraz zużycia paliwa/ciepła, niezbędnego do ogrzania budynku. Punkty na wykresie oznaczają zużycie energii cieplnej dla danej temperatury, natomiast szara linia to właśnie wynik działania funkcji regresji liniowej. Powstaje w ten sposób tzw. profil energetyczny budynku, pokazujący, ile energii należy zużyć, aby ogrzać pomieszczenia przy danej temperaturze zewnętrznej, a wyliczenie jest oparte na rzeczywistych danych.
Podsumowanie
PLUTO Live Report to rozwiązanie przeznaczone dla przedsiębiorstw, oczekujących szybkich i wiarygodnych informacji obiektowych. Na bieżąco zbiera i przekształca dane obiektowe w cenne informacje biznesowe, przedstawione w postaci analiz i raportów. Ma unikalną funkcję tworzenia raportów w trybie live – są one na bieżąco wyświetlane na ekranie). Jest nie tylko narzędziem do raportowania, ale jednocześnie potężnym rejestratorem danych i wydajnym systemem do zarządzania informacjami obiektowymi (PIM – Plant Information Management System), umożliwiając zasilanie aplikacji typu MES, ERP i BI wartościowymi danymi.
source: SABUR