Cyfrowa pneumatyka
Materiał prasowy (Festo Sp. z o.o.) print
Technologia piezo, zintegrowane czujniki skoku i ciśnienia oraz sterowanie przy pomocy aplikacji programowej „motion apps” otwierają zupełnie nowe perspektywy dla producentów maszyn i urządzeń. Połączenie mechaniki, elektroniki i oprogramowania obecne w Festo Motion Terminal przekształca urządzenie pneumatyczne w element koncepcji Przemysłu 4.0 – w jednym urządzeniu realizowane są funkcje ponad 50 pojedynczych komponentów, co zapewnia elastyczność produkcji.
Modyfikacji funkcji pneumatycznych oraz przystosowania do nowych formatów dokonuje się przy użyciu aplikacji, zmieniając odpowiednie parametry. Zintegrowane inteligentne czujniki, na potrzeby realizacji zadań związanych ze sterowaniem, diagnostyką i uczeniem maszynowym, wyeliminują potrzebę stosowania dodatkowych elementów.
Aplikacje „motion apps”
Po uruchomieniu VTEM, za pośrednictwem aplikacji tzw. „motion apps”, można uzyskać dostęp do dziesięciu funkcji: od podstawowych modyfikacji funkcji zaworów rozdzielających po energooszczędne sterowanie ruchem oraz od charakterystyki proporcjonalnej po różne profile ruchu. Wyjątkowość tego rozwiązania polega na wykorzystaniu tego samego zaworu do wszystkich operacji. Dzięki możliwości szybkiej aktywacji nowych funkcji za pomocą aplikacji projektanci maszyn mogą stworzyć podstawowy rodzaj maszyny, a następnie wybrać odpowiednie aplikacje, aby wyposażyć ją w różne funkcje i właściwości, zgodnie z wymaganiami klienta. Kolejne aplikacje znajdują się w fazie rozwoju.
Przypisywanie funkcji za pośrednictwem oprogramowania to dodatkowa korzyść w postaci ochrony przed nieuprawnioną ingerencją oraz zabezpieczenia wiedzy specjalistycznej (know-how), ponieważ określenie funkcji realizowanych przez dane zawory nie jest możliwe z zewnątrz. Proponowane rozwiązanie uprości również obsługę techniczną maszyn i urządzeń, jako że długie listy części zamiennych i szybko zużywających się elementów odejdą w niepamięć.
Energooszczędność
Dedykowane aplikacje „motion apps” oraz funkcja diagnostyki przecieku pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej podczas pracy maszyn. Niemniej jednak energooszczędna technologia piezo odgrywa równie istotną rolę we wstępnym etapie zaworów proporcjonalnych.
Zużycie powietrza można elastycznie dostosować do określonych wymagań przy użyciu aplikacji „Ustawiany poziom ciśnienia” oraz „Napęd ECO”. W przypadku ustawianego poziomu ciśnienia wybierana cyfrowo wartość ciśnienia może ograniczyć siłę pneumatyczną do poziomu wymaganego dla danego zastosowania. Napęd ECO z kolei ogranicza zużycie sprężonego powietrza do wymaganego poziomu minimalnego pod warunkiem, że w położeniu końcowym nie jest potrzebna siła dociskająca lub siła przytrzymująca. Pozwala to zaoszczędzić do 70 proc. energii w porównaniu z normalnym trybem pracy, w zależności od rodzaju zastosowania.
Niższe koszty i mniejszy stopień złożoności
Festo Motion Terminal umożliwia zarówno realizację ruchów z dużą prędkością oraz siłą, jak i diagnostykę przecieku, przy kosztach znacznie niższych niż w przypadku rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. Przykładowo w porównaniu z rozwiązaniami elektrycznymi wymagana jest mniejsza liczba sterowników, ponieważ dzięki zastosowaniu terminalu VTEM jeden sterownik może sterować aż ośmioma napędami. Zmniejszone zostało również zużycie energii, a jednocześnie wymagana przestrzeń montażowa została ograniczona aż o 65 proc. Więcej informacji na temat produktu można znaleźć na stronie www.festo.com/motionterminal.
FESTO Sp. z o.o.
Janki k. Warszawy
ul. Mszczonowska 7, 05-090 Raszyn
tel. 22 711 41 00, fax 22 711 41 02
e-mail: festo_poland@festo.com
www.festo.com/handling-guide
www.festo.pl
source: Automatyka 3/2018