Pierwszy pneumatyczny robot współpracujący
Jolanta Górska-Szkaradek (Automatyka) (Festo Sp. z o.o.) print
Na spotkaniu Festo TechTalk, które odbyło się on-line, firma zaprezentowała przedstawicielom mediów i prasy technicznej kolejne innowacyjne rozwiązanie w postaci pneumatycznego robota współpracującego. Pneumatyczny kobot będzie dostępny na rynku w 2023 r. i – jak zapowiedzieli przedstawiciele Festo – będzie stanowić silną konkurencję dla obecnych na rynku elektrycznych rozwiązań.
Firma Festo od lat postrzegana jest jako dostawca innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyki przemysłowej. Po raz kolejny udowodniła to podczas zorganizowanego 11 maja 2022 r. spotkania Festo TechTalk, prezentując pierwszego pneumatycznego robota współpracującego – kobota Festo. Opracowanie robota było możliwe dzięki specjalistycznej wiedzy w zakresie sterowanej pneumatyki, jaką ma firma Festo.
Roboty współpracujące obecne są na rynku od ponad 10 lat i stanowią najszybciej rosnący segment automatyki przemysłowej. Z każdym rokiem następuje znaczny wzrost sprzedaży robotów przemysłowych na świecie, ale znacznie szybciej rośnie sprzedaż robotów współpracujących. Wynika to z szybkiego zwrotu z inwestycji, prostego montażu i uruchomienia, łatwego programowania i uniwersalnego zastosowania tych urządzeń.
Łatwe uruchomienie i programowanie
Pneumatyczny kobot Festo ma udźwig do 3 kg, zasięg 670 mm i masę zaledwie 17 kg, a więc może być łatwo przenoszony w inne miejsce. Składa się z ramienia robotycznego, panelu operatorskiego oraz oprogramowania „Robotic Suite” do intuicyjnego uruchamiania i programowania. Jak zaznaczyli podczas prezentacji przedstawiciele Festo, pakiet oprogramowania umożliwia uruchomienie i zaprogramowanie kobota w czasie krótszym niż godzina. Od osoby programującej nie jest wymagana specjalistyczna wiedza z zakresu robotyki, ponieważ oprogramowanie „Robotic Suite” zawiera przejrzyście zwizualizowane i ustandaryzowane bloki funkcyjne. Napędy pneumatyczne umożliwiają łatwe ręczne prowadzenie ramienia robota bez żadnego oporu, co pozwala na szybkie i precyzyjne uczenie punktów orientacyjnych lub ścieżek ruchu.
Należy zaznaczyć, że wiele wyjątkowych cech, takich jak czułość, masa i stosunek ceny do jakości, kobot Festo zawdzięcza zaletom pneumatyki. W porównaniu do kobotów elektrycznych nie wymaga np. ciężkich przekładni ani drogich czujników siły i momentu.
Kobot Festo będzie tańszy w porównaniu do kobota elektrycznego w tej samej klasie. Dr Frank Melzer, członek zarządu ds. zarządzania produktami i technologią w Festo stwierdził, że niskie koszty, łatwa obsługa i elastyczność w zastosowaniu znajdą aprobatę wśród małych i średnich producentów, gdy kobot trafi do sprzedaży, tzn. w 2023 r. W małych i średnich firmach niektóre procesy są często realizowane manualnie, np. etykietowanie i znakowanie, obsługa maszyn, ładowanie oraz rozładowywanie itd., a dzięki intuicyjnemu i prostemu uruchamianiu i programowaniu kobota można będzie szybko zautomatyzować produkcję małych partii lub tylko wybranych etapów procesu produkcyjnego.
Ścisła symbioza
Kobot Festo współpracujący z człowiekiem będzie stanowił pomocną trzecią rękę, poruszając się w obszarze łatwym do kontroli. Dzięki elastyczności napędów pneumatycznych działa łagodnie – z prędkością dostosowaną do sytuacji oraz płynnymi, harmonijnymi ruchami.
Pneumatyczne napędy bezpośrednie i niewielka masa kobota zmniejszają jego energię podczas kontaktu, który jest odbierany jak kontakt z człowiekiem. – Dzięki precyzyjnym regulatorom ciśnienia w przegubach robot rozpoznaje, kiedy jest dotykany i reaguje za pomocą odpowiednich funkcji bezpieczeństwa – zaznaczył Christian Tarragona, dyrektor działu robotyki w Festo. Personel obsługujący stanowisko zrobotyzowane może więc w pełni bezpiecznie pracować ze swoim robotycznym współpracownikiem.
source: Automatyka 6/2022
Keywords
automatyka, festo, pneumatyczny robot współpracujący, pneumatyka