Enkodery, czujniki linkowe i inklinometry produkowane w Słubicach
Marcin Prokopiak (AP Automatyka) print
Firma Posital Fraba to znany producent czujników pozycjonujących, a dokładniej enkoderów (absolutnych i inkrementalnych), czujników linkowych (enkoderów linkowych) oraz inklinometrów. Od 2007 r. czujniki oferowane przez firmę Posital Fraba produkowane są w zakładzie w Słubicach w woj. lubuskim.
Informatyczny system ERP, wdrożony w fabryce, śledzi proces produkcji każdego czujnika od momentu złożenia zamówienia, poprzez montaż i testy urządzenia, aż do wysyłki sprzętu. Nowatorskie podejście w zakresie zarządzania fabryką pozwala na realizację standardowych zamówień w ciągu zaledwie pięciu dni roboczych.
IXARC: enkodery absolutne, optyczne i magnetyczne
Firma Posital Fraba zaprojektowała pierwszy enkoder absolutny już w 1963 r. Był to jeden z pierwszych tego typu czujników w Europie i na świecie. W tej chwili oferta enkoderów absolutnych firmy obejmuje ponad 300 000 wariantów wykonania czujników. Różnią się one mechaniką (typ i wymiar kołnierza, typ przyłącza elektrycznego, materiał obudowy itd.), rozdzielczością i liczbą obrotów (enkodery jedno- i wieloobrotowe) oraz standardem wyjścia (interfejsem). Posital Fraba rozwija równolegle dwie technologie pomiarów pozycji w enkoderach: optyczną oraz magnetyczną. Oba rozwiązania łączy jedna istotna cecha – pomiar liczby obrotów (w enkoderach wieloobrotowych) nie wymaga zasilania bateryjnego!
IXARC: enkodery absolutne z interfejsem sieciowym – fieldbus
Sieci Fieldbus zostały opracowane z myślą o zastosowaniu w pojazdach, stanowiskach roboczych i ogólnie rozumianej automatyce przemysłowej. Stosowane są w transporterach, zakładach przemysłowych, sprzęcie mobilnym, urządzeniach medycznych, turbinach wiatrowych i panelach słonecznych. Sieci tego typu oparte są na topologii szynowej (magistrali), co znacznie zmniejsza liczbę potrzebnych przewodów w przypadku połączenia wielu urządzeń.
IXARC: enkodery absolutne z interfejsem sieciowym – Ethernet przemysłowy
Choć dzieli część nazwy i podstawową ideę z „biurową” wersją Ethernetu, wersja przemysłowa stosowana jest w środowisku specjalistycznego sprzętu i oprogramowania, co wymusza na niej zwiększoną niezawodność oraz wydajność. W razie potrzeby można te dwie sieci połączyć, co pozwala uprościć i ujednolicić zadania produkcyjne, inwentaryzacyjne oraz nadzorcze.
Jest to najbardziej dynamicznie rozwijająca się grupa enkoderów absolutnych. Wynika to z faktu, że Ethernet przemysłowy staje się coraz bardziej popularny wśród producentów oraz integratorów automatyki. Przy nowych projektach sięgają oni po rozwiązania, które często zastępują wcześniej opisany interfejs Fieldbus. W tym miejscu warto wspomnieć o nowościach w portfolio firmy Posital Fraba. W minionym roku wprowadzono do oferty enkodery magnetyczne drugiej generacji o rozdzielczości do 16 bitów z interfejsem Profinet oraz EtherCAT.
IXARC: enkodery absolutne z interfejsem szeregowym, równoległym i analogowym
Enkodery z interfejsem SSI charakteryzują się dobrą prędkością przesyłania danych, wysoką rozdzielczością, prostotą podłączenia oraz zapewniają niezawodną komunikację nawet przy znacznych odległościach. Interfejs analogowy w enkoderach absolutnych to najprostsze rozwiązanie z punktu widzenia implementacji. Czujniki z wyjściem napięciowym lub prądowym (z opcją skalowania wyjścia w trakcie instalacji) są rozwiązaniem ekonomicznym, dlatego też bardzo chętnie stosuje się je w różnych aplikacjach przy ograniczonym budżecie. Należy zaznaczyć, że interfejs ten jest dostępny wyłącznie w enkoderach wykonanych w technologii magnetycznej. Natomiast enkodery z wyjściem równoległym to coraz rzadziej spotykane rozwiązanie. Warto jednak o tych czujnikach wspomnieć, ponieważ działy utrzymania ruchu w wielu zakładach cały czas po nie sięgają w celu serwisowania starszych maszyn.
IXARC: programowalne enkodery inkrementalne
W 2014 r. oferta firmy Posital Fraba została poszerzona o nową grupę enkoderów – magnetyczne enkodery inkrementalne. Ich rozdzielczość (liczba impulsów przypadająca na jeden obrót) oraz standard wyjścia i zasilanie były programowane w fabryce w Słubicach, bez możliwości zmiany tych parametrów przez użytkownika. W 2015 r. to się zmieniło. Wszystkie oferowane w tej chwili enkodery inkrementalne Posital Fraba dają użytkownikowi możliwość zmiany parametrów (rozdzielczość, standard wyjścia, zasilanie, kierunek zliczania) w dowolnym momencie, przy użyciu dedykowanego programatora UBIFAST. Warto zaznaczyć, że czujniki Posital Fraba o wymiarze kołnierza ø36 mm to najmniejsze programowalne enkodery inkrementalne na rynku. W ofercie dostępne są również enkodery o bardziej standardowych wymiarach, czyli m.in. ø58 mm. Łącznie w portfolio znajduje się ponad 8000 wariantów wykonania tych czujników.
LINARIX: czujniki linkowe drogi (enkodery linkowe)
W czujnikach linkowych drogi Posital Fraba elementem pomiarowym nie jest potencjometr, a enkoder absolutny (optyczny lub magnetyczny). Zaletą tego rozwiązania są lepsze parametry pomiarów, a także zdecydowanie dłuższa żywotność. W czujnikach LINARIX mechanizm linkowy oraz enkoder dobierany jest w zależności od aplikacji. Daje to dużą elastyczność przy wyborze najlepszego rozwiązania. Czujniki linkowe Posital Fraba dostępne są w zakresie od 1 m nawet do 50 m. Urządzenia te wspierają wszystkie interfejsy wymienione w tym artykule przy okazji omawiania enkoderów absolutnych. W konfiguratorze dostępnym na stronie firmy (www.posital.pl) mamy możliwość wyboru odpowiedniego czujnika z ponad 30 000 dostępnych modeli.
TILTIX: inklinometry (pochyłomierze)
Dokładny pomiar kąta nachylenia w poziomie lub wychylenia w pionie jest bardzo ważny dla zapewnienia bezpieczeństwa w wielu systemach sterowania. Inklinometry pozwalają w prosty i sprawny sposób monitorować ustawienie obiektu w przestrzeni, bez konieczności stosowania połączeń mechanicznych (np. sprzęgieł koniecznych przy enkoderach) z zewnętrznymi elementami. Inklinometry (pochyłomierze) firmy Posital Fraba wykonywane są w dwóch różnych technologiach: dynamicznej technologii MEMS oraz precyzyjnej technologii z płynem elektrolitycznym. Czujniki pozwalają na pomiar wychylenia od pionu wokół dwóch osi (dotyczy obu czujników) lub tylko wokół jednej osi (czujniki MEMS).
Czujniki MEMS charaktryzują się szerokim zakresem pomiarowym wokół dwóch osi (maksymalny zakres to ±80°) lub wokół jednej osi (maksymalny zakres to 0–360°) i rozdzielczością na poziomie do 0,01°. Urządzenia te dostępne są z interfejsami analogowymi (sygnał napięciowy lub prądowy), CANopen, DeviceNet, SAE J1939, Modbus RTU, RS-232.
Inklinometry z płynem elektrolitycznym pozwalają na pomiar w węższym zakresie wokół dwóch osi (maksymalny zakres: ±30°) z wyższą rozdzielczością (do 0,001°). Czujniki tego typu dostępne są z interfejsem analogowym (sygnał napięciowy lub prądowy), CANopen, RS-232, PWM lub z wyjściami cyfrowymi (dwa wyjścia tranzystorowe).
Partnerem handlowym Posital Fraba w Polsce jest firma AP Automatyka s.c. – www.apautomatyka.pl
tel. 67 357 10 80, e-mail: biuro@apautomatyka.pl.
source: Automatyka 1-2/2016
Keywords
czujniki liniowe, enkoder, inklinometry, POSITAL, POSITAL - FRABA