Rok pod znakiem nowości steute
Adam Więch print
W 2017 r. niemiecka firma steute wprowadzi na rynek kilka nowych, bardzo interesujących produktów. Część z nich stanowią przeciwwybuchowe łączniki i czujniki przeznaczone do pracy w ekstremalnie niskiej temperaturze. Pozostałe nowości to urządzenia radiowe opracowane przez dział Wireless, przeznaczone do pracy w sieci radiowej sWave.NET. Nowością jest też bezprzewodowy system E-Kanban.
Łączniki pozycyjne i czujniki magnetyczne
Dział Extreme firmy steute przygotował dwie nowe serie łączników pozycyjnych w wykonaniu przeciwwybuchowym – Ex 97 oraz Ex 99. Zostały one opracowane specjalnie z myślą o pracy w niskiej temperaturze, sięgającej –60 °C, co czyni je wyjątkowymi w skali światowej. Łączniki Ex 97 mają standardowe wymiary, zgodne z wymaganiami normy DIN EN 50047, natomiast Ex 99 ‒ zgodne z wymaganiami normy DIN EN 50041. Materiał, z którego wykonano obudowy, to wysokiej jakości tworzywo sztuczne wzmacniane włóknem szklanym, gwarantujące zachowanie wysokiego stopnia ochrony (IP66) nawet w bardzo niskiej temperaturze i po wykonaniu testów udarowych (7 J).
Konstruktorzy poświęcili wyjątkowo dużo uwagi uszczelnieniom. Uszczelki pokryw łączników są wulkanizowane, a uszczelnienie napędów jest podwójne – zastosowano zewnętrzny mankiet odporny na oddziaływanie niskiej temperatury, a wewnątrz wykorzystano okrągłą, teflonową uszczelkę. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych łączników pozycyjnych firmy steute, dostępna jest bogata gama napędów: wciskanych trzpieni, rolek, dźwigni i przycisków. Użytkownik może wybierać spośród różnych modułów zestyków, migowych lub wolnoprzełączających.
Niektóre wersje urządzeń mogą realizować zadania związane z bezpieczeństwem. Ten zestaw cech użytkowych – w szczególności szeroki zakres temperatury pracy – predestynuje nowe serie łączników Ex do wykorzystania w przemyśle chemicznym, energetycznym czy naftowym (zarówno na lądzie, jak i na morzu), gdzie znajdą zastosowanie np. w kontroli pozycji osłon, klap lub zaworów. Mogą być również wykorzystane w przemyśle stoczniowym, przy budowie jednostek pływających w strefach o klimacie polarnym.
Kolejnym urządzeniem zaprojektowanym z myślą o pracy w ekstremalnym klimacie jest przeciwwybuchowy czujnik magnetyczny serii Ex RC M20 KST –60 °C, który został opracowany z myślą o użytkownikach preferujących czujniki bezdotykowe. W odróżnieniu od łączników elektromechanicznych, tym czujnikom nie grozi zamarznięcie napędu i wynikające z tego problemy. Urządzenie ma cylindryczną obudowę z gwintem o średnicy M20 i jest dostarczane z zamontowanym kablem. Zostało przetestowane i certyfikowane zgodnie z wymaganiami ATEX i IECEx, z przeznaczeniem do stref zagrożonych wybuchem gazów: Ex 1 oraz Ex 2. Bezdotykowa zasada pracy pozwala na łatwiejsze uszczelnienie obudowy i gwarantuje jednocześnie długą żywotność – trwałość mechaniczna czujników to ponad milion operacji. Materiał, z którego wykonana jest obudowa –wzmacniany włóknem szklanym duroplast – gwarantuje, że wysoki stopień ochrony czujników (IP66 lub IP69) jest zachowany w temperaturze ujemnej, także po poddaniu ich testom udarowym (7 J). Urządzenia serii Ex RC M20 KST są przeznaczone do pracy w instalacjach przemysłowych i na statkach wykorzystywanych w klimacie polarnym.
Bezprzewodowe kasety sterownicze
Dział Wireless firmy steute opracował również nowy wariant kaset sterowniczych o oznaczeniu RF BF 74-NET. Od poprzedniej wersji odróżnia je to, że można zintegrować je z siecią radiową Wave.NET. Kasety mogą być zamontowane w dowolnym miejscu w pobliżu maszyny lub linii produkcyjnej. Nie komunikują się one z odbiornikiem znajdującym się w szafie sterowniczej, lecz z najbliższym punktem dostępowym przypisanym do zakładowej sieci bezprzewodowej. Komunikacja odbywa się na jednej z trzech częstotliwości (868 MHz, 915 MHz lub 922 MHz), co umożliwia eksploatację sytemu w dowolnym miejscu na świecie.
W kasetach zastosowano sprawdzony system modułowy: moduły nadawcze ze zintegrowanymi generatorami elektrodynamicznymi mogą być kombinowane z dostępnymi w wielu kolorach przyciskami sterowniczymi, przełącznikami kluczykowymi czy selekcyjnymi. Dostępne są też trzy wersje obudów, z otworami na jeden, dwa lub trzy elementy sterujące. Konfiguracja jest bardzo łatwa – wykorzystuje się do tego celu aplikację dostępną on-line na stronie internetowej firmy steute. Sam montaż kaset również jest nieskomplikowany: użytkownik nie musi prowadzić żadnych kabli, wystarczy zamontować obudowę na ścianie lub obudowie maszyny. Urządzenie może być następnie przypisane w kilku prostych krokach do sieci bezprzewodowej sWave.NET. Duża swoboda konfiguracji kaset serii RF BF 74, w połączeniu z wykorzystaniem sieci opartej na technologii radiowej, umożliwia zastosowanie tych urządzeń w wielu gałęziach przemysłu i systemach automatyki budynkowej.
Nowa generacja sieci bezprzewodowej sWave.NET
Firma steute pracuje od pewnego czasu także nad rozwiązaniami sieciowymi. Obecnie zaprezentowała już drugą generację bezprzewodowej sieci sWave.NET oraz opartego na tym rozwiązaniu systemu E-Kanban. Podstawowa zasada działania sieci nie uległa zmianie: bezprzewodowe urządzenia różnego typu (m.in. łączniki pozycyjne, łączniki nożne, kasety i przyciski sterownicze, czujniki magnetyczne) są podłączane za pośrednictwem punktów dostępowych bezpośrednio do systemów informatycznych użytkownika. Mogą to być np. systemy komputerowego wspomagania planowania i sterowania produkcją (PPC), zbierania danych produkcyjnych (PDA) lub zarządzania magazynem (WMS).
Nowe, zdecydowanie mniejsze punkty dostępowe są jeszcze bardziej wszechstronne. Serwer aplikacji, który do tej pory był konieczny, został wyeliminowany: sygnały radiowe przekazywane za pośrednictwem punktów dostępowych trafiają teraz bezpośrednio pod określony numer IP i są poddawane obróbce przez system informatyczny użytkownika. System taki może być wykorzystany np. do uzupełniania podzespołów na stanowiskach montażowych. Radiowe łączniki pozycyjne przesyłają sygnał, gdy tylko opróżniony kontener z częściami zostaje usunięty z półki regału objętego zakładowym systemem E-Kanban. Alternatywnie obecność kontenera na półce regału może być monitorowana przez nowo opracowany, bezdotykowy czujnik optyczny. Operator może też komunikować się z systemem za pośrednictwem nowych kaset sterowniczych, wyposażonych w wyświetlacz.
Bezprzewodowe łączniki i czujniki o niskim zapotrzebowaniu na energię komunikują się z punktami dostępowymi przy użyciu specjalnej procedury routingu, bez konieczności użycia kabli. Co więcej, druga generacja sWave.NET umożliwia wybór jednej z trzech częstotliwości transmisji: 868 MHz, 915 MHz lub 922 MHz, dzięki czemu system może być używany na całym świecie.
STEUTE POLSKA
al. Wilanowska 321, 02-665 Warszawa
tel. 22 843 08 20
fax 22 843 30 52
e-mail: info@steute.pl
www.steute.pl
source: Automatyka 3/2016