Wyjątkowo czujne pakowanie
Do najważniejszych wyznaczników innowacyjności, zarówno procesów produkcyjnych, jak i logistycznych, należy automatyzacja. Jej rozwój nie byłby możliwy, gdyby nie odpowiednie czujniki, które mają niebagatelny wpływ na utrzymanie ruchu, również w dziedzinie pakowania.
Pakowanie to ostatnia faza procesu produkcyjnego. Ma ogromne znaczenie nie tylko z uwagi na potrzebę jak najlepszego zabezpieczenia i przygotowania produktów do transportu, ale wpływa również na optymalne wykorzystanie miejsc magazynowych oraz koszty dostaw. Z tego względu tak istotną rolę pełnią w tym przypadku czujniki 3D.
Dokładny bez dotykania
Jednym z najnowszych urządzeń tego typu jest czujnik O3D300 wyprodukowany przez firmę ifm electronic. Pozwala on na precyzyjne określenie objętości w technologii przechowywania i przenoszenia. Dzięki niemu możliwe jest też wykrywanie wielkości, orientacji i położenia obiektów w celu planowania przestrzeni w magazynach automatycznych. Bezdotykowo mierzy również obiekty prostokątne, takie jak opakowania tekturowe lub paczki. Zastosowanie czujnika wyraźnie usprawnia dokładny pomiar gabarytów ładunku do wyliczenia długości taśmy, a także pozwala precyzyjnie zweryfikować objętości w systemach magazynowych itransportowych.
Wyłącznie kompletne zamówienia
Zwykle nic nie irytuje odbiorców tak bardzo, jak niekompletne lub uszkodzone dostawy zamówionych towarów. Tym bardziej, że wiążą się z tym dodatkowe koszty. Tymczasem wystarczy poświęcić więcej uwagi kontroli kompletności. Dobrym rozwiązaniem może okazać się aplikacja służąca do monitorowania informacji o tym, czy zamówienie zostało odpowiednio skompletowane. Przydaje się nie tylko do kontroli wielkości i rodzaju ładunku, ale również wtedy, gdy zmianie ulegnie kolor lub tekstura opakowania. Czujnik z góry obejmuje pojemnik swoim polem widzenia i porównuje obraz z modelem wprowadzonym wcześniej przez użytkownika. Gdy zauważy błędy lub nieścisłości, niezwłocznie sygnalizuje wychwycone odchylenia. W urządzeniach tego rodzaju instaluje się również dodatkowe aplikacje m.in. do wymiarowania obiektu, poziomu, odległości iobjętości.
Istotny komfort obsługi
Dobrze zaprojektowane czujniki charakteryzują się zazwyczaj trwałą konstrukcją, a najnowsze modele – również dopracowanym interfejsem i łatwością integracji. Przykładowo wspomniany wcześniej czujnik O3D300 został wyposażony w wyjścia przełączające oraz interfejs Ethernet.
Rozdzielczość obrazu 3D wynosi 176 × 132 px, natomiast maksymalna częstotliwość odczytu sięga 25 Hz. Istotną kwestią jest również zasięg pomiarowy urządzenia – ponad 30 m. Sprzęt jest też odporny na różne warunki cieplne. Doskonale sprawdza się zarówno w temperaturze wynoszącej –10 °C, jak i +50 °C. Urządzenie zostało też wyposażone w zintegrowane oświetlenie podczerwone oraz system zabezpieczający przed zwarciem i przeciążeniem.
Czujniki tego rodzaju mają szerokie zastosowanie w obszarze pakowania – dane przekazywane przez te urządzenia służą m.in. do sterowania robotami, sortownikami i zwrotnicami.
ifm electronic Sp. z o.o.
ul. Węglowa 7, 40-105 Katowice
tel. 32 70 56 400, fax 32 70 56 455
e-mail: info.pl@ifm.com
www.ifm.com/pl
source: Automatyka 7/8 2018