Lider wśród liniałów
Bartłomiej Besz – Turck (Turck Sp. z o.o.) print
Nowa seria czujników indukcyjnych firmy Turck to odpowiedź na drogie systemy magnetostrykcyjne i podatne na zużycie czujniki potencjometryczne.
Stosowane do tej pory czujniki przemieszczeń liniowych można podzielić na dwie grupy: tanie i podatne na zużycie czujniki potencjometryczne oraz bezawaryjne i dokładne, lecz drogie systemy magnetostrykcyjne. Chociaż istnieją różne sposoby detekcji położenia – od czujników analogowych, enkoderów inkrementalnych po zaawansowane urządzenia cyfrowe – praktycznie nie było dotąd na rynku czujników liniowych, które mogłyby być z powodzeniem stosowane zarówno na krótkich, jak i długich zakresach pomiarowych. Firma TURCK postanowiła to zmienić, wprowadzając do oferty nową serię czujników przemieszczeń liniowych – serię Li.
W przeciwieństwie do konwencjonalnych lub magnetostrykcyjnych czujników położenia, które wykorzystują magnesy jako elementy pozycjonujące, czujniki serii Li wykrywają obiekt za pomocą układu rezonansowego. Zasada działania jest następująca: cewka nadawcza zamknięta w szczelnej obudowie (stopień ochrony IP67) generuje wysokiej częstotliwości zmienne pole magnetyczne, które aktywuje rezonator umieszczony w elemencie pozycjonującym. Gdy cewka nadawcza przestaje generować pole, rezonator indukuje napięcie w dwóch cewkach odbiorczych umieszczonych w czujniku. Wartość napięcia zależy od pozycji, w jakiej element pozycjonujący przecina cewkę odbiorczą. Wbudowany 16-bitowy procesor dostarcza proporcjonalnego sygnału wyjściowego w kilku standardach: 0-10 V, 4-20 mA, IO-Link oraz SSI.
Ze względu na brak magnesu, czujniki serii Li są całkowicie odporne na wpływ zewnętrznych pól magnetycznych, a w pełni szczelna obudowa zapewnia ochronę przed brudem i wilgocią. Specjalna konstrukcja cewek gwarantuje również, że sygnał wyjściowy nie zależy od odległości między czujnikiem a elementem pozycjonującym. Przy okazji całkowicie zostały wyeliminowane błędy pomiarowe spowodowane przez niewielkie odchylenia elementu pozycjonującego w zakresie od 0 do 4 mm od powierzchni czujnika.
Do najważniejszych cech czujników serii Li należą: rozdzielczość rzędu 1 µm, wyjątkowo krótka strefa martwa (tylko 30 mm od każdego z końców czujnika), szeroki zakres temperatury –25 °C … +70 °C, a także możliwość swobodnego programowania zakresu detekcji. Ta ostatnia funkcja pozwala użytkownikom na stosowanie jednego typu czujnika zamiast wielu wariantów, co zdecydowanie upraszcza magazynowanie i pomaga zredukować całkowite koszty utrzymania.
Uniwersalność czujników serii Li pomaga użytkownikom optymalizować swoje aplikacje. Dzięki całkowitej odporności na pola magnetyczne czujniki mogą być stosowane w maszynach spawalniczych, a także w obrabiarkach, prasach formujących, walcarkach, systemach dozujących, maszynach pakujących, turbinach wiatrowych i w wielu obszarach przemysłu.
Niezależnie od tego, czy w aplikacji mamy do czynienia z krótkim bądź długim zakresem detekcji, ograniczoną przestrzenią montażową czy też zakłóceniami zewnętrznymi – nowa seria liniowych czujników przemieszczeń firmy TURCK oferuje rozwiązanie likwidujące lukę między mało funkcjonalnymi potencjometrami a złożonymi czujnikami magnetostrykcyjnymi.
Bartłomiej Besz
Turck Sp. z o.o.
www.turck.pl
source: TURCK