Miernik wielofunkcyjny Testo 480 w aplikacjach VAC
Andrzej Barciński print
Firma Testo wprowadziła rozszerzony zestaw sond, które można podłączać do wielofunkcyjnego miernika testo 480. W artykule opisano aplikacje, w których można go użyć, oraz zaprezentowano nowe sondy.
Podczas wykonywania pomiarów jakości powietrza oraz wydajności systemów wentylacyjnych, analizowanych jest wiele parametrów, takich jak: temperatura, wilgotność, prędkość powietrza, poziom CO2 w otoczeniu i różnica ciśnień. Wielkości te muszą być często zapisywane, analizowane, a następnie dokumentowane.
Współpraca z komputerem i kalibracja
Miernik testo 480, współpracując z komputerem, na którym zainstalowane jest oprogramowanie EasyClimate (dostarczane wraz z urządzeniem), daje użytkownikowi pewność, że dane pomiarowe są we właściwym miejscu, zawsze są dostępne oraz w prosty i szybki sposób mogą zostać wydrukowane w formie przejrzystego raportu.
Zastosowanie cyfrowej komunikacji pomiędzy miernikiem testo 480 a poszczególnymi sondami daje użytkownikowi kolejne korzyści. Błędy pomiarowe mogą zostać wyeliminowane poprzez korekcję wskazań. Odbywa się to również za pomocą programu
EasyClimate. Użytkownik dostaje możliwość wprowadzenia do pamięci miernika znanych mu błędów, np. ze świadectwa, po przeprowadzonym procesie wzorcowania.
Kolejną zaletą cyfrowych sond jest fakt, że do wykonania ewentualnej usługi wzorcowania wystarczy wysłać jedynie sondę – nie ma potrzeby przesyłania miernika testo 480. Laboratoria wyposażone w takie same mierniki (np. laboratorium firmy Testo) wykorzystają własne urządzenie do zapisu wyników, gdyż nie ma ono wpływu na otrzymane rezultaty.
Użytkownik natomiast może cały czas posługiwać się swoim miernikiem i innymi sondami.
Przykładowe zastosowania
Wielofunkcyjny miernik testo 480 znalazł do tej pory zastosowanie w wielu aplikacjach.
Świetnie sprawdza się m.in. w pomiarach jakości powietrza w pomieszczeniach (fot. 1). Mogą być one wykonywane w sposób ciągły (rejestracja) lub chwilowy. Parametry, które w tym przypadku są brane pod uwagę, to: temperatura [°C], wilgotność względna [%] i zawartość CO2 [ppm].
Jest też używany do kontroli klimatu w pomieszczeniach biurowych, w celu zapewniania optymalnych warunków dla pracowników. Na fot. 2 pokazano wykorzystanie sondy trzyfunkcyjnej, czyli pomiar temperatury [°C], wilgotności [% wilgotności względnej] i prędkości przepływu powietrza [m/s].
Można go zastosować do kontroli wydajności systemów wentylacyjnych pod względem liczby wymian powietrza. Wykorzystywany jest tutaj dodatkowy rękaw pomiarowy testovent 410 oraz uruchamiana w mierniku testo 480 funkcja obliczania wydatku [m3/godz.] (fot. 3).
Umożliwia też pomiary prędkości przepływu powietrza [m/s] w kanałach wentylacyjnych, za pomocą wiatraczkowej sondy z głowicą Ø16 mm. Zintegrowany teleskop umożliwia sondowanie kanału wzdłuż jego przekroju oraz wyciągnięcie prawidłowej średniej ze wszystkich próbek pomiarowych. Specjalny graficzny tryb pomiarowy (zgodny z wymaganiami normy EN 12599) ułatwia przeprowadzenie pomiarów (fot. 4).
Nowe sondy pomiarowe
W celu rozszerzenia funkcji miernika firma Testo wprowadziła do oferty kolejne sondy, wykorzystujące dostępne metody pomiarowe. Tym samym testo 480 stało się bardzo rozbudowanym urządzeniem (fot. 7).
Możliwe są teraz m.in. pomiary przepływu w kanałach wentylacyjnych za pomocą termoanemometrycznej sondy, opartej na „grzanej kulce”. Jest to sonda o bezkierunkowej charakterystyce, dzięki czemu pomiary stają się jeszcze prostsze (fot. 8).
Miernikiem da się też wykonywać pomiary przepływu powietrza w dygestoriach, za pomocą sondy termoanemometrycznej, spełniającej wymagania normy EN 14175-3 i 4.
Przydatne mogą być również pomiary komfortu cieplnego na stanowiskach pracy, za pomocą zestawu sond WBGT. Składa się on z poczernionego termometru kulistego, termometru „mokrego”, termometru „suchego” oraz statywu (fot. 5).
Omawiany miernik umożliwia pomiary komfortu cieplnego PMV (Preducted Mean Vote) oraz PPD (Predicted Percentage Dissatisfied), za pomocą następującego zestawu sond: poczerniony termometr kulisty, sonda temperatury i wilgotności powietrza oraz sonda poziomu turbulencji. Miernik testo 480 jest w tym momencie jedynym na świecie przyrządem, który kalkuluje obydwa parametry (PMV i PPD), bez udziału dodatkowego, specjalistycznego programowania. Wynik pomiaru jest przedstawiany bezpośrednio na wyświetlaczu, natomiast program EasyClimate umożliwia sporządzenie raportu z pomiarów.
Proste pomiary
Niezależnie od podłączonej sondy oraz trybu pomiarowego, wykonanie pomiaru jest wyjątkowo proste. Miernik testo 480 prowadzi użytkownika krok po kroku, co pozwala zaoszczędzić czas i koszty. Przyrząd charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem i najnowszą, niemiecką technologią. Pracownicy firmy Testo, będący od wielu lat partnerem profesjonalistów w dziedzinie klimatyzacji i wentylacji na całym świecie, doskonale zdają sobie sprawę z potrzeb specjalistów tej branży i wyzwań, którym muszą stawić czoła. Tę wiedzę wykorzystano w praktyce, tworząc właśnie miernik testo 480.
source: Testo