Przepływomierze z serii MPP 6
Andrzej Barciński print
Oprócz podstawowego zadania, jakim jest pomiar objętości i prędkości przepływu cieczy, przepływomierze elektromagnetyczne umożliwiają również pomiar temperatury, ciśnienia lub innych wielkości fizykochemicznych.
Pomiar temperatury jest realizowany za pomocą czujników Pt 100, które mogą być zabudowane na stałe w czujniku pomiarowym przepływomierza lub instalowane bezpośrednio na rurociągu. Pomiar ciśnienia w wersji standardowej jest realizowany za pomocą dowolnego przetwornika z wyjściem 4–20 mA, montowanego na instalacji lub w przepływomierzu. Odczyt mierzonych wielkości jest prezentowany na wyświetlaczu przepływomierza oraz przesyłany do nadrzędnych układów sterowania za pomocą interfejsu RS-485 z protokołem Modbus lub PROFIBUS DP. Ponadto przepływomierze mają wbudowane w standardzie wyjścia: prądowe, częstotliwościowe, impulsowe oraz przekaźnikowe.
Pomiary tych trzech podstawowych wielkości fizycznych – temperatury, ciśnienia oraz przepływu – występują w każdej gałęzi przemysłu, toteż ich aplikacja w jednym urządzeniu spotyka się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Przepływomierze stosowane są do automatyzacji, sterowania i kontroli procesów technologicznych. Pozwalają na pomiar przepływu cieczy w bardzo szerokim zakresie temperatury od –40 °C do +180 °C oraz ciśnienia do 40 MPa. Metoda pomiaru w powiązaniu z odpowiednimi materiałami, stosowanymi do budowy czujnika, pozwala na użycie przepływomierzy elektromagnetycznych w najbardziej wymagających instalacjach i aplikacjach. Nie powodują one strat ciśnienia i mogą być stosowane do opomiarowania cieczy agresywnych oraz zawierających części stałe. Dostępne są w wymiarach od DN 3 do DN 1400. Występują w wykonaniu kołnierzowym, bezkołnierzowym (tzw. wafer) oraz higienicznym. Standardowo dostępne wykładziny czujnika to: guma twarda, guma naturalna, PTFE, FEP oraz Linatex – materiał mający zastosowanie w instalacjach narażonych na działanie cieczy i szlamów, o bardzo wysokim stopniu ścieralności.
Nowoczesna konstrukcja przetwornika pomiarowego, oparta na dedykowanych podzespołach oraz zaawansowanym algorytmie obróbki i przetwarzania sygnału pomiarowego, pozwala na pomiar przepływu z dokładnością 0,2 %. Każdy przepływomierz przechodzi kalibrację „na mokro” na stanowisku pomiarowym. Intuicyjny interfejs komunikacyjny umożliwia łatwe programowanie nastaw, właściwie bez potrzeby sięgania po dokumentację techniczną, a zaawansowane funkcje autodiagnostyki przekazują komunikaty o stanie pracy urządzenia.
Przepływomierze produkowane są w wielu wykonaniach obudów, które pozwalają na ich montaż w różnorodnych warunkach otoczenia. Czujniki dostępne są w wersji IP68, która umożliwia ich zakopanie lub zatopienie. Na szczególną uwagę zasługuje obudowa panelowa przetwornika, która ze względu na małe wymiary jest coraz chętniej stosowana do montażu na elewacjach szaf sterowniczych, tam gdzie jest wymagana bezpośrednia obserwacja wskazań przepływu. Przepływomierze dostępne są w wersjach kompaktowych oraz rozłącznych, pozwalających na montaż przetwornika w odległości do 1000 m od czujnika.
W ofercie Enko-Pomiar dostępne są również przepływomierze w wykonaniu iskrobezpiecznym, które znajdują zastosowanie w strefach zagrożonych wybuchem.
source: Enko-Pomiar