Przyszłość produkcji pod znakiem cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju
Materiał prasowy print
Transformacja, w obliczu której stoi branża produkcyjna, stwarza nowe zagrożenia i wyzwania. Należą do nich nadmierne koszty energii i zasobów pierwotnych, problemy z łańcuchem dostaw, inflacja i zwiększone koszty finansowe. Jednocześnie dwa megatrendy – cyfryzacja i zrównoważony rozwój – przekształcają krajobraz biznesowy producentów. W efekcie wiele małych i średnich firm produkcyjnych stanie przed koniecznością wdrożenia nowych modeli biznesowych i warunków produkcji.
Wiele osób nadal myśli o zrównoważonym rozwoju przede wszystkim w kategoriach środowiskowych. Termin ten ma jednak dużo szersze znaczenie. Firmy powinny być zrównoważone pod względem środowiskowym, społecznym i ekonomicznym. Oznacza to, że firma może przynosić zyski w dynamicznym, zmieniającym się świecie i przetrwać w dłuższej perspektywie. Zrównoważony rozwój oznacza znacznie więcej niż tylko zgodność z regulacjami. Według badania przeprowadzonego przez Capgemini 79 % konsumentów zmienia preferencje zakupowe w oparciu o odpowiedzialność społeczną, inkluzywność lub wpływ ich zakupów na środowisko. W związku z tym firmy zdają sobie sprawę, że zrównoważony rozwój jest jednym z kluczowych czynników biznesowych.
Budowanie odporności biznesowej
Ostatnie lata pokazały, że nie możemy przyjmować niczego za pewnik. Pandemia COVID zakłóciła funkcjonowanie łańcuchów dostaw i zmusiła nas do przyjęcia nowych sposobów pracy. Wojna w Ukrainie nadeszła niespodziewanie w momencie, gdy pandemia dobiegała końca. Obecne obawy skupiają się wokół inflacji, cyberbezpieczeństwa, kryzysów żywnościowych i zagrożenia zmianami klimatu. W tych niepewnych czasach ludzie i firmy szukają sposobów na zminimalizowanie ryzyka i znalezienie długoterminowej stabilności. W przypadku produkcji oznacza to budowanie zrównoważonych przedsiębiorstw, które mogą przetrwać gwałtowne zmiany i zapewnić bezpieczeństwo danych oraz infrastruktury cyfrowej. Cyfryzacja i coraz dokładniejszy wgląd w łańcuch dostaw umożliwiają szybką reakcję w przypadku wystąpienia potencjalnych zakłóceń.
Fabryki 4.0
Zaawansowane technologie i narzędzia cyfrowe nieustannie kreują nowe możliwości i sprawiają, że procesy produkcyjne stają się bardziej wydajne. IoT i czujniki pomagają generować nowe dane, które pozwalają na pomiary w czasie rzeczywistym. W przypadku produkcji cyfryzacja może potencjalnie przekształcić modele biznesowe i odblokować nowe możliwości, pozwalające na lepszą obsługę klientów, optymalizację istniejących procesów, oszczędność kosztów oraz inteligentne zarządzanie ryzykiem.
Jednak zanim fabryki w Polsce będą mogły w pełni korzystać z efektów poprawy jakości i innych potencjalnych korzyści płynących z wdrożenia nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, IIoT i inne, muszą zmierzyć się z szeregiem istotnych wyzwań. Jednym z nich jest dostarczenie procesom odpowiedniego paliwa w postaci ważnych danych. Zazwyczaj wymaga to likwidacji silosów funkcjonujących w przedsiębiorstwie, w tym silosów danych, analityki i narzędzi analitycznych.
Dzięki odpowiedniej dyscyplinie i technologii wyzwania te można pokonać. Cyfrowe platformy biznesowe, takie jak platforma 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes, otwierają możliwości współpracy między organizacjami i maksymalizują korzyści płynące z nowych technologii. Pozwalają ocenić wewnętrzne kompetencje i zewnętrzne potrzeby w każdym obszarze oraz stworzyć środowisko biznesowe, które zaangażuje klientów i podwykonawców jako pełnoprawnych partnerów w procesie tworzenia wartości.
Na podstawie materiałów Dassault Systèmes
source: Automatyka 4/2024