Sterowniki modułowe PLC
Redakcja serwisu print
Duże zakłady przemysłowe i rozległe obiekty infrastrukturalne wymagają rozwiązań adekwatnych do swojej skali. Popularne, małe i średnie sterowniki programowalne, choć mogłyby znaleźć zastosowanie w takich miejscach, rzadko kiedy stanowią optymalny wybór. W profesjonalnych, obszernych aplikacjach najlepiej sprawdzają się sterowniki modułowe.
Modułowe sterowniki przewyższają modele kompaktowe i średniej wielkości nie tylko pod względem liczby wyprowadzeń. Są przygotowane do obsługi złożonych procesów przemysłowych także pod innymi względami. Przede wszystkim mają znacznie większą pamięć programu, co pozwala na przygotowanie bardziej obszernego kodu, realizującego złożone algorytmy. Mają też większą pamięć danych. Ponadto, ze względu na to, że są to produkty zaprojektowane praktycznie wyłącznie z myślą o ważnych zastosowaniach przemysłowych, ich twórcy nierzadko decydują się na implementację w nich zaawansowanych mechanizmów zwiększających niezawodność funkcjonującej aplikacji. Praktycznie standardem jest możliwość podłączenia więcej niż jednego źródła zasilania, a w przypadku niektórych PLC umożliwiono nawet ładowanie nowego kodu programu bez wstrzymywania aktualnej pracy urządzenia.
Bardzo często dużą wagę przywiązuje się do szybkości wykonywania programu. Sterowniki modułowe należą do najszybszych na rynku, zapewniając wydajność pozwalającą na realizację złożonych algorytmów przetwarzania. Oczywiście największe znaczenie w przypadku sterowników modułowych ma obsługa ogromnej liczby wejść i wyjść, zarówno zdalnych, jak i lokalnych. Nierzadko sterownik tego typu może obsłużyć nawet kilkadziesiąt zdalnych wyjść/wejść cyfrowych i ponad tysiąc analogowych.
Dostępne moduły
Rozbudowa sterowników modułowych odbywa się poprzez instalację dodatkowych bloków. Mogą one zawierać dodatkowe wejścia i wyjścia, różne interfejsy komunikacyjne lub stanowić specjalne moduły technologiczne. W praktyce oferty producentów obejmują najczęściej bloki po od 4 do 32 wejść/wyjść cyfrowych i od 1 do 8 analogowych. Moduły komunikacyjne najczęściej dotyczą interfejsów szeregowych, takich jak RS232, RS485 i RS422 oraz różnych interfejsów sieciowych. Pomimo dużej popularności Ethernetu przemysłowego, niezbędnymi elementami ofert są moduły obsługujące także inne sieci przemysłowe.
W ostatnim czasie pojawiło się też więcej modułów umożliwiających komunikację bezprzewodową. Jest ona przydatna w instalacjach rozmieszonych na dużej przestrzeni, takich jak np. sieci wodno-kanalizacyjne i gazociągi.
Sterowniki modułowe – pozostałe cechy
Modułowe PLC są też bardzo często wykonywane tak, by umożliwić im pracę w praktycznie dowolnych warunkach. Oznacza to nie tylko, że wykonuje się je w wersjach odpornych na trudne warunki środowiskowe. Producenci starają się też zdobywać dla swoich produktów różnego rodzaju certyfikaty, takie choćby jak ATEX, który pozwala na stosowanie sterownika w strefach zagrożonych wybuchem, czy też certyfikaty dopuszczające użycie urządzeń w kolejnictwie, transporcie morskim, czy innych specyficznych gałęziach przemysłu.
Wśród zaawansowanych funkcji warto też wymienić możliwość tworzenia instalacji redundantnych pod względem nie tylko źródeł zasilania, ale też jednostek obliczeniowych. Odpowiednio skonfigurowane sterowniki mogą pracować w trybie automatycznej synchronizacji danych. Jeden z nich pracuje realnie, sterując działaniem aplikacji, podczas gdy drugi śledzi pracę pierwszego, by w razie wystąpienia usterki, natychmiast przechwycić jego zadania i kontynuować działanie aplikacji.
Możliwość rozbudowy
Modułowe sterowniki PLC, niezależnie od wielkości, będą jednak chyba najlepszym wyborem dla wszystkich instalacji, które mają duże szanse być rozwijane. Możliwość rozbudowy instalacji poprzez dołączenie kolejnych modułów wejść i wyjść, to najłatwiejszy, a często też najbardziej ekonomiczny sposób na zwiększenie wydajności zakładu przemysłowego. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że choć fizyczne rozmiary sterowników modułowych nie są tak małe, jak w przypadku nanosterowników i modeli kompaktowych, w przeliczeniu na pojedyncze wejście lub wyjście, to właśnie duże sterowniki modułowe okazują się być najbardziej opłacalne. Instalacja takich urządzeń bywa też najkorzystniejsza z punktu widzenia zarządzania zakładem przemysłowym. Jednolity system złożony z mniejszej liczby dobrze zorganizowanych i skomunikowanych ze sobą elementów będzie łatwiejszy w konserwacji i obsłudze, niż instalacja zbudowana z wielu różnorodnych małych sterowników, szczególnie jeśli będą pochodzić od więcej niż jednego producenta.