RFID pod naciskiem. Bezpieczeństwo i niezawodność
Katarzyna Jakubek (Turck Sp. z o.o.) print
Systemy RFID pozwalają na integrację automatycznej identyfikacji i kontroli produkcji, co daje im przewagę nad metodami optycznymi. Głównymi zaletami systemów RFID są odporność na warunki środowiskowe oraz możliwość magazynowania i wielokrotnego odtwarzania danych kontrolnych.
Wysoka temperatura otoczenia, do 140 °C, wilgotność i ciśnienie wpływają niekorzystnie na komponenty elektroniczne. Autoklawy to jedne z najbardziej wymagających urządzeń w branży przemysłowej i spożywczej: bardzo sprawnie gotują żywność lub pasze, jednocześnie konserwując zapakowaną zawartość. Jedynie spójny system śledzenia, dostarczający informacji o każdym etapie obróbki, umożliwia użytkownikom pełną jego integrację w łańcuchu produkcyjnym. Aby uzyskać dokładne informacje o lokalizacji każdego pośredniego czy finalnego produktu w każdym momencie – co umożliwia uruchomienie odpowiednich etapów – użytkownicy posługują się czasami konwencjonalnymi optycznymi metodami identyfikacji, takimi jak kody kreskowe czy kody Data Matrix. Oba systemy umożliwiają identyfikowanie partii między kolejnymi etapami przetwarzania i odpowiednią ich obsługę. Oba te systemy mają jednak także cechy ujemne. Po pierwsze, wydrukowane etykiety umocowane na zewnątrz mogą utracić wartości użytkowe pod wpływem oddziaływania wysokiej temperatury, wilgoci czy zabrudzeń. Po drugie, ani kody kreskowe, ani kody Data Matrix nie są w stanie dostarczyć innych informacji poza informacjami o partii. Tym samym automatyczna identyfikacja i kontrola produkcji nie są w pełni zintegrowane.
Przewaga RFID
To właśnie w tym zakresie radiowy system identyfikacji RFID zapewnia dodatkowe korzyści. W przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów identyfikacja oparta na nośnikach danych dostarcza o wiele więcej informacji o obrabianych produktach. Nośniki EEPFROM lub FRAM (tagi), z pamięcią do kilku kB, mogą np. przechowywać unikatowe ID poszczególnych obiektów, informacje o ostatnich etapach przetwarzania lub inne dane kontrolne. Te dane mogą być odczytywane automatycznie bez zwłoki czasowej i – w zależności od rodzaju używanej pamięci – aż do 10 mld razy. Kolejna przewaga identyfikatorów pracujących na częstotliwości radiowej polega na tym, że przekazywanie informacji poprzez elektromagnetyczne fale radiowe jest zazwyczaj mniej podatne na wpływy środowiskowe. Podczas gdy na wydrukowane etykiety mogą mieć wpływ trudne warunki panujące w autoklawach, specjalne tagi RFID i odporne, mobilne czytniki umożliwiają wykorzystanie identyfikacji radiowej nawet w takich wymagających warunkach.
System monitorowania
Aby spełnić wymagania specjalnych norm zharmonizowanych z rozporządzeniem unijnym 178/2002 – „zapewnić możliwość monitorowania żywności, pasz, zwierząt hodowlanych oraz wszelkich substancji przeznaczonych do dodania do żywności lub pasz, bądź które można do nich dodać na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji” oraz: „podmioty działające na tym rynku winny zastosować odpowiednie systemy i procedury” – firma Turck oferuje odpowiednie komponenty do swojego systemu RFID – BL ident.
Poza nośnikami danych powleczonych szkłem (TW-R4-22-B128), dostosowanymi do temperatury otoczenia do 140 °C, BL ident obejmuje odporne głowice czytająco-zapisujące (do zastosowania w miejscach podatnych na spryskiwanie) oraz odpowiednie rozwiązania dla systemów sieciowych do wykorzystania w szafach sterowniczych (BL20) lub bezpośrednio na obiekcie (BL67). W ten sposób ten wszechstronny system identyfikacji umożliwia użytkownikom z branży spożywczej i paszowej identyfikację produktów pośrednich i końcowych w dowolnym momencie – bez względu na warunki środowiskowe.
Kompletny pakiet
BL ident nie tylko usprawnia poszczególne etapy przetwarzania, ale także ułatwia wprowadzanie spójnych koncepcji monitorowania, zmniejszając czas przestojów i łączne koszty. Zamocowane na zbiornikach lub wózkach nośniki danych o stopniu ochrony IP68 mogą pozostawać z przedmiotami przez cały proces produkcyjny. Stosowne dane mogą być pobierane i pozyskiwane automatycznie przed i po każdym etapie przetwarzania oraz na końcu łańcucha produkcyjnego, więc użytkownik ma dostęp do wszechstronnego protokołu przetwarzania, weryfikującego cały proces produkcyjny. W ten sposób w pełni zautomatyzowana transmisja informacji między tagami, głowicami zapisującymi/czytającymi oraz systemami kontroli wyższego rzędu sprawia, że cały proces produkcyjny jest bezpieczny i niezawodny.
Używając BL ident, można w łatwy sposób aktualizować system sterowania dzięki obsłudze wielu standardowych protokołów sieciowych – od PROFIBUS DP, DeviceNet po Ethernet, a także różnych rodzajów sygnałów, takich jak cyfrowe sygnały I/O, RS-232/422/485 czy szybkie liczniki.
TURCK Sp. z o.o.
ul. Wrocławska 115, 45-836 Opole
tel. 77 443 48 00
fax 77 443 48 01
e-mail: poland@turck.com
www.turck.pl
source: Automatyka 7-8/2015