Siłowniki elektryczne w maszynach rolniczych
Konrad Kunka print
Rolnictwo od zawsze było podstawą w ludzkiego przetrwania i rozwoju. Od dawien dawna było jedną z najtrudniejszych działalności ludzkiej. Przez lata rolnicy potrzebowali wynalazków, aby ich praca szła szybciej i łatwiej. Po rewolucji przemysłowej wykorzystanie maszyn rolniczych wzrosło, a wraz z nim sposób myślenia o ich ulepszaniu i rozwoju. Siłowniki liniowe elektryczne wzniosły tą dziedzinę na wyższy poziom i są obecnie wykorzystywane do różnych form kontroli precyzyjnych przesunięć oraz mechanicznego pozycjonowania.
Ideą rolnictwa jest to, aby odpowiednio zasiać nasiona i mieć kontrolę nad rosnącymi roślinami. Siłowniki liniowe muszą być na tyle precyzyjne, aby umożliwić pełną kontrolę nad tym procesem. Rolnicy często potrzebują dokładnego sterowania ilością nawozu, piasku, soli, nasion i innych substancji, które są rozsiewane. W rozdrabniaczu lub rozpylaczu siłowniki liniowe są używane do zmiany kąta nachylenia i wysokości dysz. Zastosowanie znajdują również w prasach do siana przy owijaniu beli. W siewniku siłownik elektryczny steruje włazami i dozownikiem nasion.
Aktuatory liniowe elektryczne (siłowniki) są wykorzystywane nie tylko do technicznych ulepszeń w maszynach, ale także podnoszą komfort obsługi i bezpieczeństwo użytkowników. Urządzenia te używa się w wentylacji, regulacji kierownicy i fotela, w sprzęgle awaryjnym, przy otwieraniu okien, regulacji poziomu styku narzędzia z ziemią itp. Dla przykładu można z pewnością powiedzieć, że im większy jest komfort kierowcy kombajnu, tym wyższa jest produktywność procesu
Dlaczego siłowniki elektryczne?
Siłowniki elektryczne są bardziej opłacalne niż ich odpowiedniki hydrauliczne i pneumatyczne. Napędy elektryczne korzystają z czystszego, prostszego i bardziej energooszczędnego przesyłu energii. Jest to także korzyść dla środowiska. Integracja siłownika elektrycznego ze sterownikami programowalnymi oraz prostszymi systemami jest łatwa i odbywa się tylko za pomocą przewodów elektrycznych. Siłowniki te zazwyczaj nie wymagają konserwacji lub smarowania z wyjątkiem pracy ekstremalnych warunkach.
Sterowanie siłownikami w rolnictwie
Sterowanie przyciskami lub pilotem zdalnego sterowania jest proste w podłączeniu, obsłudze i są to obecnie niedrogie aplikacje, które nie wymagają skomplikowanego sterownika.
Mądre sterowanie siłownikami, dzięki zastosowaniu czujników, pozwala na minimalizację wysiłku, a także pewność procesu. Dzięki czujkom deszczu, słońca lub temperatury przykładowe okno dachowe szklarni zamknie się automatycznie. To samo można zastosować przy użyciu czujnika dymu i awaryjnym otwieraniu okna. Dzięki czujnikowi zalania siłownik zamknie odpowiedni zawór i zapewni bezpieczeństwo. Natomiast prostemu zegarowi czasu rzeczywistego zawdzięczamy to, że o odpowiedniej godzinie, każdego wybranego dnia, np. zagroda hodowli (ewentualnie dozownik jedzenia) otworzy się lub zamknie. Inteligentne sterowanie jest niedrogie i często opiera się o odpowiednie podłączenie lub przerobienie typowego czujnika. Wymaga jedynie przemyślenia i przewidzenia nietypowych sytuacji, ale jest warte tej ceny, ponieważ zapewnia komfort i bezpieczeństwo.
Maszyny rolnicze i zastosowanie siłowników elektrycznych
Kombajny
Kombajn to maszyna wielozadaniowa, która jest tak zaprojektowana, aby skutecznie wykonywać wiele czynności. Siłowniki są używane w tych maszynach do automatyzacji wszelkich liniowych przesunięć, a także do ustawień jazdy w kabinie.
Ciągniki
Siłowniki liniowe mogą być stosowane dla polepszenia wygody w kabinie ciągnika. Za ich pomocą można przeprowadzić regulację położenia kierownicy bardziej wygodnej pozycji, ustawić lusterka wsteczne, można ich używać w celu poprawy ergonomii i komfortu. Przy wykorzystaniu siłowników automatyzuje się również otwieranie tylnych szyb, aby umożliwić wentylację podczas długich godzin pracy w palącym słońcu.
Siewniki
Przy pracy siewników niezbędna jest możliwość precyzji i kontroli nad przesuwem. Siłowniki ze sprzężeniem zwrotnym: impulsatorem lub czujnikiem Halla, są używane w tych maszynach, aby zapewnić pełną kontrolę nad procesem siewu.
Sieczkarnie polowe
Były to pierwsze maszyny rolnicze, w których użyto automatycznego ruchu liniowego. Wszechstronne zastosowanie siłowników w tych maszynach do regulacji mechanicznych oraz do otwierania i zamykania ruchomych elementów pozwoliło maksymalnie zoptymalizować proces produkcji.
Pług do odśnieżania
Pług wyposażony jest w automatyczne podnoszenie i opuszczanie elementu wykonawczego oraz elektryczną regulację kąta odśnieżania. Tego rodzaju spychacze, które są niewielkich rozmiarów i wymagają siły podnoszenia poniżej 10000N mogą być wyposażone w siłowniki elektryczne i nie potrzeba do nich hydrauliki siłowej, która jest znacznie bardziej kosztowna i skomplikowana.
Rolnictwo nigdy nie było łatwe. Oznacza to, że maszyna musi być solidna. Ciągniki, prasy, kombajny i inne maszyny rolnicze muszą być zbudowane tak, aby przez długi czas wytrzymać nasz klimat i trudne warunki pracy. Siłowniki w nich zastosowane muszą być równie solidne, pewne i bezawaryjne. Narażenie na niektóre rodzaje nawozu i chemikaliów może spowodować uszkodzenie danego materiału, dlatego ich obudowa musi być odporna.
Rolnicy od dawna uzależnieni są od pogody, pór roku i intensywności słońca itp. W zadaniach, na które mają oni wpływ, bardziej efektywny sposób pracy sprawia, że uprawy i hodowla są coraz lepsze i korzystniejsze. Siłowniki elektryczne stosowane w rolnictwie zapewniają skuteczny sposób na poprawę warunków pracy i wzrost upraw.
source: Elektrobim
Keywords
Elektrobim, maszyny rolnicze, rolnictwo, Siłowniki elektryczne