Wszechstronne i ekonomiczne przemienniki częstotliwości Lenze serii SMV
Najważniejsze wyzwania, jakie stawia przyszłość, są związane z obniżaniem kosztów produkcji, oszczędnością czasu oraz ze wzrostem niezawodności. Obecny proces produkcji maszyn wymaga szybkiego projektowania i jeszcze szybszego uruchamiania. Takie wyzwania postawiła sobie firma Lenze tworząc serię przemienników smv.
Dzięki łatwej instalacji, programowaniu i uruchamianiu produktów firma Lenze może zaoferować idealne urządzenia do sterowania silnikiem dla producentów maszyn oraz użytkowników końcowych.
Prostota
Innowacyjne, wtykowe chipy EPM umożliwiają bezpośrednie zaprogramowanie kilku przemienników przed lub po ich zainstalowaniu. Prosty, intuicyjny wyświetlacz na ściance czołowej przemiennika umożliwia szybką diagnostykę.
Elastyczność
Przemienniki częstotliwości serii smv zapewniają dynamiczną charakterystykę momentu obrotowego, zaawansowane automatyczne dostrajanie i robiącą wrażenie moc przy niskich obrotach. Seria smv została skonstruowana z myślą o sterowaniu silnikami, które wymagają dynamicznej regulacji prędkości i momentu obrotowego. Dlatego też seria ta nadaje się idealnie do napędów przenośników i maszyn pakujących. Dla zastosowań pompowo-wentylatorowych smv wyposażono w funkcje odmulania pomp i przeczyszczania wentylatorów oraz w regulator PID. Standardowo w tych aplikacjach ustawiany jest zmienny tryb pracy U/f.
Niezawodność
Szczególny nacisk, jaki firma Lenze kładzie na jakość i stały rozwój produktów, gwarantuje wysoką zdolność przenoszenia obciążeń i pewność ruchową. Nowoczesne urządzenia produkcyjne i systemy zapewnienia jakości gwarantują klientom Lenze najwyższą jakość produktów.
Wsparcie techniczne
Sieć sprzedaży Lenze, składająca się z 52 oddziałów firmy zlokalizowanych w 60 krajach na wszystkich kontynentach, zatrudnia setki doświadczonych ekspertów, którzy służą fachową pomocą i zapewniają znalezienie najlepszego rozwiązania uwzględniającego konkretne potrzeby użytkownika. Końcowy użytkownik może być spokojny, że fachowcy z Lenze podczas całego cyklu eksploatacji produktu są do jego dyspozycji. Informacje techniczne, dokumentacje i instrukcje można pobrać z ze strony internetowej firmy, dostępnej w najbardziej popularnych językach.
Zastosowanie przemiennika smv
Smv kontynuuje tradycje w zakresie innowacyjnych produktów związanych z napędami wykorzystującymi prąd zmienny. Dzięki swojej mocy i elastyczności stanowią one atrakcyjne rozwiązanie dla wielu potrzeb napędowych, np. do:
- maszyn do przetwórstwa spożywczego,
- maszyn pakujących,
- systemów transportu i przenośników,
- systemów wentylacyjnych i pomp.
Cechy i parametry przemiennika smv
Charakterystyka przemiennika smv przedstawia się następująco:
- tryby pracy: U/f (stały i zmienny moment), wzmocniona praca w trybie U/f (stały i zmienny moment), wektorowa kontrola prędkości, wektorowa kontrola momentu,
- dynamiczny przebieg momentu,
- wysoko zaawansowane automatyczne strojenie (kalibracja silnika),
- imponująca moc przy niskich obrotach.
Przemiennik ma elastyczne zakresy mocy (międzynarodowe napięcia):
- 120/240 V, 1-f. (do 1,1 kW),
- 200/240 V, 1/3-f. (do 2,2 kW),
- 200/240 V, 3-f. (do 15 kW),
- 400/480 V, 3-f. (do 45 kW),
- 480/600 V, 3-f. (do 45 kW).
Cechuje go także prostota programowania: intuicyjny interfejs użytkownika i Elektroniczny Moduł Pamięci (EPM).
Magistrale przemysłowe
Dzięki opcjonalnemu wykorzystaniu wtykowych modułów komunikacji przemiennik smv można łatwo zintegrować z jedną z powszechnie stosowanych sieci przemysłowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy dana aplikacja ma zautomatyzować pojedynczą maszynę czy cały system.
Nigdy do tej pory włączenie napędu do sieci nie było tak proste. Jeśli przemiennik smv jest już zamontowany, to można go łatwo na miejscu rozbudować. Możliwa jest integracja z DeviceNet, Modbus-RTU, LECOM, CANopen, EtherNet/IP i Profibus DP.
Elektroniczny Moduł Pamięci (EPM)
Szybkie i łatwe zaprogramowanie przemiennika jest możliwe dzięki wykorzystaniu elektronicznego modułu pamięci. EPM przechowuje konfiguracje parametrów napędu i ułatwia uruchamianie:
EPM można zaprogramować trzema sposobami:
- za pomocą intuicyjnie obsługiwanego, zintegrowanego modułu obsługi,
- za pomocą Techlink w środowisku Microsoft WindowsTM,
- za pomocą przenośnego programatora EPM.
Jak EPM oszczędza czas i pieniądze? Należy stworzyć swój profil parametrów i zapisać w programatorze EPM, w Master-EPM lub na swoim komputerze. Następnie należy włożyć EPM do programatora EPM i skopiować parametry w ciągu kilku sekund. Po włożeniu kostki EPM do napędu przemiennik jest zaprogramowany i gotowy do pracy. EPM, który znajduje się w małej, lecz solidnej obudowie, można po prostu wysłać bezpośrednio do klienta pocztą. Dzięki temu producenci maszyn mogą uniknąć kosztów wizyt serwisu związanych z ponownym uruchamianiem napędu. W przypadku wystąpienia awarii przemiennika na miejsce pracy można wysłać napęd do wymiany, a następnie po prostu wyjąć chip EPM ze starego urządzenia i włożyć do nowego. EPM to przykład innowacyjnego sposobu myślenia, który odróżnia Lenze od innych producentów.
Wyjątkowo wysoki moment rozruchowy
Smv to przemiennik dla wymagających aplikacji. Niezwykle skuteczne sterowanie silnikiem przez smv zapewnia wysoki moment obrotowy na wale wyjściowym. Przemiennik smv startuje przy 195 % obciążeniu momentu. Silnik uruchamia nie tylko obciążenie, lecz dostarcza stały, 195 % moment obrotowy, podczas przyspieszania w ciągu 8 sekund do 50 Hz.
Dynamiczna regulacja prędkości
Gwałtowne obciążenia nie stanowią dla przemiennika smv żadnego problemu. 100 % obciążenie uzyskane zostaje w ciągu tylko 0,15 sekundy i to w otwartym obwodzie. Dzięki temu unikamy dodatkowych kosztów sprzężenia zwrotnego.
Stopień ochrony
Przemiennik smv dostępny jest w dwóch stopniach ochrony: IP31 oraz IP65. Wysoki stopień ochrony umożliwia wykorzystanie go w trudnych warunkach otoczenia, np. przy wysokiej wilgotności powietrza, częstym czyszczeniu strumieniem wody i pracy na zewnątrz. Wysoki stopień ochrony to oszczędność miejsca i kosztów, dzięki czemu można zrezygnować z instalacji przemiennika w szafie rozdzielczej, montując go na ścianie lub bezpośrednio na maszynie.
Wyłącznik zasilania
Wyłącznik zasilania odpowiada wymogom IEC 60947-3. Dostępny jest we wszystkich wielkościach przemiennika w stopniu ochrony IP65. Zapewnia bezpieczeństwo przy pracach konserwacyjnych. Dzięki niemu można łatwo rozpoznać, w jakim stanie znajduje się aktualnie napęd, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo pracy.
Doradztwo techniczne, sprzedaż i serwis
W spółce Lenze Polska pracuje ponad 30 doświadczonych inżynierów, którzy chętnie doradzą przy doborze oraz kompletacji systemu napędowego. W Katowicach i Toruniu znajdują się punkty serwisowe firmy, świadczące usługi z zakresu napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych. Przemienniki smv dostępne są „od ręki” z magazynu w Katowicach lub innego centrum logistycznego. Lenze udziela globalnej gwarancji na wszystkie swoje produkty przez 24 miesiące. W całej UE dostawy realizowane są na koszt Lenze.
LENZE POLSKA Sp. z o.o.
ul. Roździeńskiego 188b, 40-203 Katowice
tel. 32 203 97 73, fax 32 781 01 80
Biuro w Toruniu:
ul. Rydygiera 47, 87-100 Toruń
tel. 56 658 28 00, fax 56 645 33 56
całodobowa linia serwisowa: 00800 24 46877
e-mail: lenze@lenze.pl
www.lenze.com
source: Automatyka 10/2015