Ze smartfonem do przemiennika częstotliwości
Niezwykle wyrazista wizualizacja parametrów przy uruchamianiu, regulacji urządzenia czy przy pracach serwisowych – dzięki wykorzystaniu smartfona wszystko to jest jak najbardziej możliwe. Firma Lenze oferuje przemiennik częstotliwości serii i500 wyposażony w moduł WLAN i zapewnia bezprzewodowy dostęp do aplikacji na Androida. Zalety bezprzewodowego dostępu do przemiennika częstotliwości, m.in. większy komfort obsługi i oszczędność czasu, są widoczne dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Często w skład instalacji przemysłowych wchodzą urządzenia znacznie od siebie oddalone. Duże odległości występują zwykle między centralną szafą sterującą a podłączonymi do niej urządzeniami wykonawczymi, takimi jak napędy jeżdżące, zapewniające przepływ materiału do produkcji, zmiany formatu wyrobu czy sterowania trasami wykonywania ruchów w ciągłych procesach produkcyjnych. W trakcie uruchamiania, optymalizacji urządzenia czy w pracach serwisowych przemienniki częstotliwości trzeba precyzyjnie regulować, a specjalista na miejscu stoi przed dylematem – jak być jednocześnie przy przemienniku częstotliwości oraz w miejscu wykonywania ruchów. Do realizacji tego zadania nie można użyć kabla – zwykle ma niewystarczający zasięg by połączyć przemiennik z laptopem. Podobnie jest z technologią bluetooth, która również działa na stosunkowo niewielkie odległości. Dlatego firma Lenze wyposażyła nowe przemienniki częstotliwości i500 w moduł WLAN.
Szybkie przyspieszanie, szybkie hamowanie, szybka jazda – w praktyce związanej z procesami przepływu materiałów efektywność produkcji ściśle zależy od prędkości transportu. W związku z tym opłaca się zoptymalizować te procesy pod kątem wydajności produkcji, z jednoczesnym uzyskaniem lepszej efektywności wykorzystania energii. Można to osiągnąć dzięki polepszeniu ustawienia profili jazdy, co najskuteczniej da się przeprowadzić na miejscu. Jednak w praktyce jest to trudne, ponieważ osoba obsługująca związana jest kablem z szafą sterującą. Ponadto po wgraniu zestawu parametrów lub dopasowaniu ramp przyśpieszania czy hamowania trzeba przenieść się w inne miejsce, aby sprawdzić, czy przeprowadzone zmiany okazały się faktycznie skuteczne.
W ten sposób tracimy cenny czas. Nie ma także możliwości skutecznego działania w sytuacjach krytycznych – w przypadku zbyt stromej rampy hamowania paleta może przewrócić się, gdy osoba obsługująca ze swoim laptopem znajduje się obok szafy sterującej, z dala od miejsca awarii.
W kontekście przedstawionych sytuacji można wyraźnie dostrzec zalety zdalnego dostępu do przemiennika częstotliwości. Lenze w modelu i500 wykorzystuje stosowany powszechnie standard WLAN. Bluetooth okazał się dla specjalistów od aplikacji napędowych nieprzydatny, z powodu ograniczonego zasięgu tego kanału, a w szczególności specyfikacje protokołu dla zadań automatyzacji są niewystarczające. Ponadto WLAN wykorzystuje stosowaną w fabrykach komunikację TCP/IP, co znacznie upraszcza wysyłanie i odbieranie zestawów danych. Identyczne mechanizmy dotyczą Security, czyli bezpieczeństwa w sieci. Moduły WLAN w przemiennikach częstotliwości i500 wykorzystują znany z routerów klucz WAP2 z indywidualnie definiowanym hasłem. Jednostkę po zakończeniu pracy można wyłączyć lub korzystając z połączeń wtykowych po prostu wyjąć – dzięki temu jest zapewniona idealna fizyczna „cisza w eterze”.
Aby maksymalnie uprościć parametryzację przemiennika częstotliwości i powiązać to z dostępną techniką w automatyzacji, firma Lenze opracowała aplikację na smartfony z systemem operacyjnym Android. Funkcjonalnie aplikacja ta znajduje się między narzędziem dla techników serwisowych EASY Starter oraz modułem obsługi (klawiaturą). Można przyjąć, że na ogół specjalista ds. odbioru lub serwisant mają smartfony, które można wykorzystać na miejscu. Dzięki wysokiej mocy obliczeniowej i dobrym wyświetlaczom, dzisiejsze smartfony można z powodzeniem wykorzystać do aplikacji związanych z mobilną wizualizacją.
Firma Lenze skoncentrowała się na tym, aby dać użytkownikom możliwość dostępu do przemiennika częstotliwości za pomocą połączenia WLAN, które zabezpieczone jest kluczem WPA2. Takie połączenie radiowe jest, jak już wspomniano, przydatne przede wszystkim wtedy, gdy przemiennik częstotliwości jest znacznie oddalony od urządzeń wykonawczych, lub jeśli urządzenia te są zamontowane w niedostępnych obszarach. Typowy przykład to szafy rozdzielcze poruszające się razem z urządzeniami w systemach portalowych.
Aplikacja na Androida – Smart Keypad App, którą można bezpłatnie pobrać w sklepie Google Playstore, pozwala na zainstalowanie kompletnych zestawów parametrów z przemiennika częstotliwości i500. Można też przesłać dane za pomocą e-maila do producenta maszyny lub do serwisu Lenze, celem analizy błędów. Po przeprowadzeniu diagnostyki i po ewentualnym dopasowaniu zestawu parametrów, jest on odsyłany komunikatem e-mail z powrotem do technika na miejscu, który za pomocą aplikacji może w łatwy sposób wprowadzić otrzymany zestaw do urządzenia.
Aplikacja Smart Keypad App jest prosta w obsłudze, ponieważ specjaliści Lenze zapewnili w programie identyczne funkcje, jak te codziennie używane przez użytkownika smartfona. Wymienić tu można automatyczny obrót obrazu przy obrocie wyświetlacza, obsługę dotykową ekranu, przeciąganie czy wycieranie na wyświetlaczu. Standardowe funkcje systemu Android zapewniają wygodę obsługi i pozwalają zaoszczędzić czas związany z wdrażaniem się w ten system.
Smart Keypad App firmy Lenze jest rozwiązaniem pozwalającym na obniżenie kosztów budowy maszyn przez zmniejszenie liczby komponentów. Smartfon, który obecnie stanowi element codziennego życia, wykorzystano tu do obsługi i parametryzacji przemienników częstotliwości, bez potrzeby stosowania specjalnego modułu obsługi (klawiatury) w urządzeniu. Należy dodać, że smartfon ze swoją mocą obliczeniową i dobrym wyświetlaczem, w połączeniu z Internetem, pozwala zaoszczędzić czas przeznaczony na prace serwisowe. Kompletne ustawienia przemiennika częstotliwości wraz z plikami logowania można odczytać, przesłać, a potem znów je zapisać. Dzięki temu, nawet trochę mniej przeszkolony personel może skutecznie zareagować na sytuację alarmową. Również pracownik nie może się pomylić, jak kiedyś podczas wprowadzania parametrów i poleceń na obiekcie i w ten sposób zmniejsza się liczba potencjalnych źródeł usterek.
O Lenze Polska
W Lenze Polska Sp. z o.o. pracuje ponad trzydziestu doświadczonych inżynierów, którzy chętnie doradzą przy doborze oraz kompletacji systemu napędowego. W Katowicach i Toruniu znajdują się firmowe punkty serwisowe, świadczące usługi z zakresu napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych, a także oferujące zdalną pomoc serwisową. Lenze udziela 24 miesiące gwarancji na własne produkty. W całej UE dostawy realizowane są na koszt firmy!
Lenze Polska Sp. z o.o.
ul. Roździeńskiego 188b, 40-203 Katowice
tel. 32 203 97 73, fax 32 781 01 80
Lenze Polska Sp. o.o.
(Biuro w Toruniu)
ul. Rydygiera 47, 87-100 Toruń
tel. 56 658 28 00, fax 56 645 33 56
Całodobowa linia serwisowa
00800 24hours czyli 00800 24 46877
e-mail: lenze@lenze.pl
www.lenze.com
source: Automatyka 11/2018