Nowa generacja modułów liniowych LDx
SCHUNK print
Firma Schunk, lider w dziedzinie produkcji komponentów do automatyzacji produkcji, opracowała nową linię serwo-elektrycznych modułów liniowych z napędem bezpośrednim. Charakteryzują się one wysoką dynamiką ruchu, przyspieszeniami do 40 m/s2 i prędkościami liniowymi do 4 m/s. Są bardzo precyzyjne – zapewniają dokładność pozycjonowania na poziomie 0,01 mm.
Moduły zbudowane są w oparciu o trójfazowy, liniowy silnik synchroniczny z komutacją elektroniczną. Wózek poruszający się na osi jest odpowiednikiem cewki rotora silnika elektrycznego, a sama oś jest odpowiednikiem statora z magnesami stałymi.
Oś standardowo zasilana jest z napędu Bosch Rexroth IndraDrive lub – opcjonalnie – Siemens SIMATIC S120, komunikujących się z dowolnym sterownikiem przez magistralę danych.
Stosowane protokoły to: PROFIBUS, CANopen, Sercos III, EtherCAT, EtherNet/IP, PROFINET IO i DeviceNet.
Moduł LDT
1 – profil aluminiowy X
2 – wysokoprecyzyjne hartowane i szlifowane prowadnice
3 – zintegrowane magnesy
4 – wózek ze zintegrowanym uzwojeniem pierwotnym, rolkami prowadzącymi i systemem pomiaru położenia
5 – płyty boczne do mocowania czujników i amortyzatorów
6 – wtyk zasilający
Budowa modułów
Oś wykonana jest na bazie profilu aluminiowego, na którym umieszczone są magnesy stałe. Wbudowane są też stalowe prowadnice, po których poruszają się rolki wózka. Ważnym elementem jest też absolutny, magnetyczny lub optyczny system pomiaru położenia, o bardzo dużej rozdzielczości. Nie wymaga on stosowania czujników krańcowych ani referencyjnych. Moduły wykonane są z niezużywających się elementów, gwarantujących bezobsługową pracę, wysoką precyzję, długi okres działania i niezawodność napędu liniowego.
Moduł LDF
3-osiowy układ liniowy
1 – moduł osi X
2 – moduł osi Y
3 – moduł osi Z
4 – adaptery i chwytaki
Dostępne wersje
Osie podzielone są na kilka typów, w zależności od przenoszonych obciążeń, co także uzależnione jest od konstrukcji profilu. W typoszeregu znajdują się m.in. moduły LDH i LDK o krótkim skoku do 400 mm i o sile napędowej do 500 N, które mogą przenosić momenty do 25 Nm.
Moduły LDN mają prosty profil X o maksymalnej długości do 2800 mm i przenoszoną momenty do 400 Nm. Moduły LDM, z podwójnym profilem X, umożliwiają przenoszenie momentów do 700 Nm, natomiast moduły typu LDT, o potrójnym profilu X, dają możliwość przeniesienia momentu do 1000 Nm.
Ostatnim rodzajem osi jest LDF z profilem płaskim, która najczęściej znajduje zastosowanie jako oś pozioma, przenosząca moment do 120 Nm.
Moduł LDH
PODZIĘKOWANIE
Targi Automaticon, to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży automatyki, robotyki i pomiarów w Polsce, a dla nas doskonała okazja do spotkania z naszymi klientami, zapoznania się z ich potrzebami oraz wymiany doświadczeń i opinii. Tegoroczne targi były dla nas szczególne ze względu na jubileusz 10-lecia firmy SCHUNK w Polsce. Zorganizowaliśmy dla naszych klientów konkurs na hasło promocyjne z okazji jubileuszu. Każdego dnia targów, spośród złożonych zgłoszeń, komisja konkursowa wybierała hasło dnia, które nagrodzone zostało upominkiem w postaci tabletu
marki Samsung.
Nagrodzone w konkursie hasła, to: „10 lat i trzymamy się pewnie – SCHUNK”, „Czy to piątek, czy sobota, z SCHUNKIEM miło mija Ci robota”, „Czy to robot, czy maszyna, SCHUNK się zawsze dobrze trzyma”, „Potrzebujesz chwytaka? Dzwoń do Lesiaka”.
Serdecznie gratulujemy laureatom, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za zaangażowanie i kreatywność.
Cieszymy się ze spotkania z Państwem, dziękujemy za rozmowy i czas poświęcony na odwiedzenie naszego stoiska. Mamy nadzieję, że nowe kontakty przełożą się na obopólny sukces, a dotychczasowe będą jeszcze bardziej owocne.
SCHUNK Intec Sp. z o.o.
ul. Puławska 40 A 05-500 Piaseczno
www.pl.schunk.com