Światowe Centrum Robotyzacji Pras w COMAU Poland
Jednostka biznesowa COMAU Poland odpowiedzialna jest za opracowywanie koncepcji, wycenę, ofertowanie oraz dostawę rozwiązań dla Klientów z Polski, Europy, obu Ameryk i innych kontynentów.
Integracja robotów do obsługi pras na linii tłoczni wiąże się z automatyzacją linii, szeregiem czynności mających na celu przystosowanie poszczególnych pras mechanicznych na linii oraz całej linii do współpracy z robotami. Niejednokrotnie na potrzeby uruchomienia poszczególnych pras w linii, zachodzi konieczność gruntownej naprawy, wymiany przestarzałych i zniszczonych układów i części mechanicznych, modernizacji układu sterowania pracą – w szczególności dla starych pras.
Centrum, przystępując do wykonania koncepcji linii Interpress, sprawdza zakres ruchów i pracy robotów przewidzianych do montażu na linii pod względem layoutu, wagi przemieszczanego detalu (arkusza blach, półproduktu procesu tłoczenia) oraz czasów cyklu w środowisku do symulacji pracy robotów i całej linii. Szybkość pracy ramienia robota wraz z szybkością pracy samych prac (ilość skoków suwaka) oraz ograniczeniami technologicznymi determinuje wydajność całej linii, czyli transferu detalu przez linie i poszczególne prasy. Stąd też, roboty COMAU PressBoster dedykowane do pracy na tłoczniach wyróżniają się unikatową architekturą zapewniają maksymalne osiągi dla najszybszych linii (do 16 detali na minutę).
Transfer detalu pomiędzy poszczególnymi operacjami tłoczenia na kolejnych prasach zapewniają odpowiednio rozmieszczone pomiędzy prasami roboty z chwytakami. Centrum jest również producentem stacji załadunku i rozładunku ulokowanych odpowiednio na początku i na końcu linii. Stacje załadunkowe (ang. destacking station) – w strefie dostawy arkuszy blach zbudowane są z jednostek rozdzielających – destakerów które skutecznie zapewniają pobranie zawsze tylko jednego arkusza blachy, pomiar grubości pobranej blachy oraz właściwe pozycjonowanie arkusza przed pobraniem przez robota COMAU. Stacje rozładunkowe to przeważnie roboty odbierające wyprodukowane detale i odkładające na przenośniki taśmowe (ang. eol cell, eol conveyors) lub paletyzujące je w specjalnych paletach transportowych (ang. racking stations)
Technicy COMAU wykonują również nadrzędny układ sterowania (sterownik PLC, panel dotykowy HMI, peryferia) pracą całej linii nadzorujący pracą każdej z pras i robotów. Umożliwia on kontrolę nad procesem, diagnostykę-sygnalizuje błędy, ułatwia przezbrojenie linii i co najwyższe pozwala przeprowadzić optymalizację cyklu pracy. Cały proces produkcji zarządzany jest poprzez układy automatyki przemysłowej spięte w sieć (Profibus, Profinet, inne protokoły komunikacji) z kontrolerami robotów oraz szaf sterowniczych pras zapewniając komunikację pomiędzy poszczególnymi komponentami i urządzeniami na linii.
source: COMAU