Jak podejść do inwestycji związanej z kontrolą jakości produkcji tak, aby koszty nie przerosły możliwości, a zmiany przyniosły wymierne efekty? W jaki sposób pandemia koronawirusa i spowolnienie gospodarcze mogą przysłużyć się poprawie kontroli jakości produkcji? Jakie kierunki rozwoju produktowego będą kluczowe w strategii firmy Omron w najbliższej przyszłości? O tym mówi Bogusław Krasuski, Sales Manager Channel & Panel Omron Electronics.
Number 7-8/2020
Kontrola jakości produkcji
Kup numer:
8
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
24
Inteligentna adaptacja kontroli jakości produkcji
Temat numeru
30
Kontrola jakości produkcji
Kontrola jakości optymalizuje proces produkcji oraz pozwala na ciągłą kontrolę poprawności działania poszczególnych podzespołów linii produkcyjnych.
38
Smart Robots. Poprawa jakości dzięki digitalizacji
Czy zastanawialiście się Państwo, czy istnieje rozwiązanie które mogłoby poprawić jakość Waszego produktu lub procesu? A może szukaliście takiego systemu? Firma 5sAUTOMATE już go znalazła i oferuje pomoc w tym zakresie. Smart Robots to urządzenie do percepcji 3D ze sztuczną inteligencją, które wspomaga pracę ludzi w procesach produkcyjnych.
40
Alternatywne linie produkcyjne – przyszłość nowoczesnych fabryk
Stosowane do niedawna narzędzia produkcyjne muszą odejść do lamusa, przynajmniej tam, gdzie pozwolą na to zasoby i wielkość komponentów. Standardowe podejście do budowy flow w kształcie litery U lub za pomocą taśm czy rolotoków nie jest złe, ale firma 5sAUTOMATE proponuje inne, alternatywne rozwiązanie. Do jego zalet należy elastyczność i modułowa budowa, które nie tylko pozwalają na szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby klientów i tworzenie nowych projektów, ale przede wszystkim umożliwiają sprawniejsze zarządzanie przepływem materiału oraz wykorzystaniem dostępnych narzędzi.
Przegląd sprzętu i aparatury
44
Aparatura kontrolno-pomiarowa w systemach automatyki
Aparatura kontrolno-pomiarowa to ogólne pojęcie określające przyrządy pomiarowe i różnego rodzaju mierniki wykorzystywane w najróżniejszych dziedzinach nauki i techniki, a także w różnorodnych branżach związanych z przemysłem, produkcją, wydobyciem, a nawet transportem. W systemach automatyki wykorzystuje się aparaturę kontrolno-pomiarową po to, aby możliwe było nadzorowanie przez człowieka realizowanego automatycznie procesu technologicznego bądź sprawdzenie aktualnego stanu maszyny czy urządzenia.
58
Założenia projektowe dla instalacji pomiaru cieczy zgodnych z dyrektywą MID
Metrologia jest ważna i ma tysiącletnią historię. Już w czasach faraonów architekci budujący piramidy ryzykowali gardłem, gdyż „karą śmierci grożono tym, którzy zapomnieli lub zaniedbali swój obowiązek kalibrowania długości przymiarów przy każdej pełni księżyca”. To pokazuje, jak istotne są poprawne założenia projektowe dla rozliczeniowych instalacji pomiarowych zgodnych z dyrektywą MID.
61
Wczesna detekcja wycieku gazów dzięki czujnikowi ultradźwiękowemu
Firma Dräger rozszerzyła serię czujników Polytron 8000 o ultradźwiękowy detektor wycieku gazów Polytron 8900 UGLD (Ultrasonic Gas Leak Detector). Nowe urządzenie zapewnia akustyczną detekcję wycieku i gwarantuje skuteczną pracę nawet w środowiskach przemysłowych, w których mamy do czynienia z dużym hałasem.
62
Przemysł 4.0 przyspiesza. Konieczność zdalnego zarządzania produkcją
Ze względu na pandemię ostatnie miesiące były dla wszystkich bardzo trudne. Koronawirus przyniósł ludzkie tragedie, a światowy przemysł musiał szukać rozwiązań, które pozwolą mu przetrwać. Większość firm wprowadziła pracę zdalną i ku zaskoczeniu nie wpłynęło to negatywnie na jakość i efektywność w zakresie pracy biurowej. W przypadku produkcji wprowadzenie pełnej obsługi zdalnej nie jest możliwe. Można jednak ograniczyć do niezbędnego minimum liczbę osób pracujących w obszarach produkcyjnych, wdrażając nowoczesną automatyzację i robotyzację oraz systemy typu SCADA.
Prawo i normy
66
Wpływ pandemii na bieg terminów sądowych i administracyjnych
Pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała globalny kryzys i sprawiła, że światowa gospodarka stanęła przed ogromnymi wyzwaniami. Sytuacja ta nie pozostała bez wpływu także na świat własności intelektualnej. Ze względu na bezpieczeństwo, zostały wprowadzone liczne ograniczenia w funkcjonowaniu sądów powszechnych i administracyjnych, a także Urzędu Patentowego RP.
Rynek
68
Przyszłość rozwiązań automatyki. Przekaźnik programowalny czy sterownik PLC?
Gdy projekty automatyki stają się zbyt skomplikowane dla rozwiązań wykorzystujących przekaźniki programowalne, inżynierowie zaczynają korzystać ze sterowników programowalnych. Problem w tym, że rozwiązanie oparte na sterowniku programowalnym jest droższe – zwykle znacznie droższe – niż rozwiązanie oparte na przekaźnikach programowalnych. Jednak obecnie dostępne są inne rozwiązania.
Wydarzenia
71
Ostatnie przymiarki do targów Energetab 2020
Już wkrótce Bielsko-Biała po raz kolejny powita wystawców i gości, którzy zjadą na targi Energetab. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 15–17 września 2020 r. Obecnie trwają ostatnie przygotowania, które w dobie koronawirusa pozwolą zapewnić bezpieczeństwo wszystkim biorącym udział.
72
Hannover Messe w wirtualnej przestrzeni
Epidemia koronawirusa spowodowała odwołanie lub zmianę terminu wielu imprez targowych. Tak też stało się z wiodącymi światowymi targami przemysłowymi Hannover Messe, które tradycyjnie miały odbyć się w dniach 20–24 kwietnia 2020 r. Spółka Deutsche Messe, organizator imprezy, najpierw przesunęła datę targów, a ostatecznie zorganizowała w dniach 14–15 lipca 2020 r. wirtualną targową imprezę, czyli Hannover Messe Digital Days.
75
Targi Polagra gotowe na nowe
Rok 2020 przyniósł więcej wyzwań, niż ktokolwiek mógł przewidzieć. „Szkołę życia” przeszła m.in. branża wystawiennicza. Teraz imprezy targowe powoli wracają do gry, a wśród nich poznańskie targi Polagra. Tegoroczna edycja potrwa od 28 września do 1 października.