Number 11/2024

Predykcyjne utrzymanie ruchu

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    19.99 zł

  • Wersja PDF

    19.99 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Sztandarowy produkt – podejście do klienta

O początkach działalności firmy, jej bardzo dynamicznym rozwoju i planach rozszerzenia działalności, a także o kierunku rozwoju technologii w zakresie rozwiązań pomiarowych i zintegrowanych systemach automatyki rozmawiamy z Wojciechem Michaleskulem, prezesem AEA Technique.

Temat numeru

28
Predykcyjne utrzymanie ruchu

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek większego zakładu produkcyjnego bez służb utrzymania ruchu. Skuteczne utrzymanie ruchu pomaga zminimalizować straty związane z nieplanowanymi przestojami produkcyjnymi spowodowanymi awarią maszyn czy linii produkcyjnych. Analizowanie historycznych danych dotyczących występowania dotychczasowych awarii pozwala znacznie lepiej kontrolować koszty serwisu urządzeń, maszyn czy systemów automatyki przemysłowej.

34
Predykcja czy reakcja? Nowoczesna diagnostyka

Działy utrzymania ruchu dążą do implementacji diagnostyki predykcyjnej, ponieważ wiedzą, że skupienie się na urządzeniach, które mogą ulec awarii, przy jednoczesnym pozostawieniu sprawnych urządzeń w eksploatacji, pozwoli zaoszczędzić miliony na kosztach utrzymania ruchu.

Przegląd sprzętu i aparatury

38
Terminale operatorskie, komputery i monitory przemysłowe

Jednym z podstawowych zadań układów automatyki jest wprawianie różnych urządzeń i maszyn w ruch. Tutaj niezbędne są układy napędowe oparte na urządzeniach sterujących i kontrolujących pracę silników.

46
Większa wydajność procesora Intel 11. generacji. Odświeżona seria komputerów przemysłowych Astraada AS56PCC

Zakończenie produkcji procesorów i5-7200U sprawia, że prekonfigurowane komputery Astraada z serii AS56A (Performance) przechodzą w stan EOL (End Of Life). W ich miejsce na rynku pojawia się nowa seria Astraada AS56PCC. Dalej omawiamy najważniejsze wprowadzone w niej nowości.

Rynek

48
u-OS – otwarty system operacyjny dla automatyki przemysłowej

u-OS to innowacyjny system operacyjny firmy Weidmüller. Łączy obsługę zadań automatyki z funkcjami przemysłowego Internetu Rzeczy w jednym urządzeniu

50
Zrównoważony rozwój to kwestia usług serwisowych

Przez długi czas zrównoważony rozwój nie był priorytetem w przemyśle produkcyjnym. Obecnie ulega to zasadniczej zmianie, ponieważ wiele czynników sprawia, że przemiany są nieuniknione. Wiele firm rozpoczęło już swoją transformację. Dzieje się tak dlatego, że wymagania i kierunki rozwoju przemysłu produkcyjnego prowadzą do wzrostu zainteresowania zrównoważonym rozwojem i wspierającymi go usługami.

52
Uczenie maszynowe: nauka na podstawie doświadczeń

Rozwój uczenia maszynowego jako podobszaru sztucznej inteligencji przebiega błyskawicznie. Jeszcze niedawno aplikacje tego typu były w powijakach. Obecnie pozwalają one systemom na autonomiczne działanie i podejmowanie decyzji. Usługi i aplikacje oparte na danych to nasza przyszłość. Obejmują one w szczególności aplikacje, które udostępniają informacje na temat stanu komponentów lub w ramach konserwacji predykcyjnej umożliwiają wczesne wykrywanie ryzyka wystąpienia awarii. Platforma ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth przyczynia się do szybszego rozwoju tych rozwiązań. To proces uczenia się w wielu aspektach.

54
Coboty + systemy wizyjne. Co warto wiedzieć?

W odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych środowisk produkcyjnych, systemy wizyjne stają się fundamentalnym elementem architektury robotów współpracujących (cobotów), umożliwiając akwizycję i przetwarzanie danych wizualnych w czasie rzeczywistym na potrzeby bezpiecznej interakcji człowiek-robot (HRI)..

57
Precyzyjne pomiary. Laboratorium Guenther Polska

W dzisiejszym świecie, gdzie precyzja pomiarów jest kluczowa dla wielu branż, akredytowane laboratoria pomiarowe odgrywają niezwykle istotną rolę.

58
Zastosowanie bezsmarowych łożysk ślizgowych – korzyści dla przemysłu i środowiska

Tradycyjne metalowe łożyska ślizgowe są kosztowne i wymagają zaangażowania pracowników ze względu na konieczność dosmarowywania. Aby zaoszczędzić pieniądze, ograniczyć zasoby ludzkie i chronić środowisko, coraz więcej firm przemysłowych przechodzi na bezsmarowe łożyska polimerowe firmy igus, specjalizującej się w tworzywach sztucznych. Naukowcy z Uniwersytetu RWTH w Aachen i WBA Aachener Werkzeugbau Akademie wraz z firmą igus przeprowadzili badanie, które po raz pierwszy pokazuje rzeczywiste kwotowe oszczędności i korzyści dla środowiska.

60
Generatywna sztuczna inteligencja stopniowo wchodzi do firm

Siedem na 10 firm zwiększa inwestycje w generatywną AI ze względu na już odniesione korzyści, a główną barierą dla wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie pozostaje zachowanie zgodności z regulacjami – takie wnioski płyną z raportu „Deloitte’s State of Generative AI in the Enterprise”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Badanie przeprowadzo wśród ponad 2700 liderów biznesowych i technologicznych z całego świata.

62
Wojna zmienia sytuację cyberbezpieczeństwa w Europie

Cyberprzestępcy nie próżnują, a liczba ataków w Europie gwałtownie rośnie – alarmuje Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) w najnowszym raporcie. W obliczu nasilających się konfliktów geopolitycznych, zwłaszcza wojny hybrydowej, zagrożenie dla państw członkowskich UE staje się coraz bardziej realne.

Prawo i normy

63
Co AI ACT oznacza dla biznesu?

Rada Unii Europejskiej 21 maja 2024 r. ostatecznie przyjęła Akt o sztucznej inteligencji. Coraz więcej mówi się o obowiązkach, jakie to rozporządzenie nałoży na podmioty wdrażające i korzystające z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Czy polscy przedsiębiorcy mają się czego obawiać? W jaki sposób już teraz można przygotować się na nowe przepisy? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w tym artykule.

Wydarzenia

65
Energetyczna moc przyszłości. Relacja z 37. targów Energetab 2024

Od 17 do 19 września 2024 r. tereny ZIAD w Bielsku-Białej były miejscem prezentacji nowatorskich technologii energetycznych, odnawialnych źródeł energii oraz elektromobilności, ponieważ po raz 37. odbyły się Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie Energetab 2024. Spółka ZIAD Bielsko-Biała, która jest organizatorem imprezy, była również współorganizatorem wydarzeń towarzyszących targom, takich jak konferencje i prezentacje promocyjne wystawców.

69
Biblioteka

70
Współpraca