Od analizy potencjału do wdrożenia. Kompleksowe wsparcie Festo
Urszula Chojnacka (Automatyka) (Festo Sp. z o.o.) print
Customer Solutions, cyfrowa pneumatyka, sieć Bionic Learning Network, certyfikowane szkolenia szyte na miarę – to tylko niektóre rozwiązania i inicjatywy firmy Festo, służące rozwojowi technologii i aplikacji przemysłowych w Polsce. O szczegółach rozmawiamy z Marcinem Zygadło, prezesem Festo Polska.
Rozmowy o Przemyśle 4.0 i o cyfryzacji w przemyśle są dziś wszechobecne, ale czy praktyka nadąża za teorią?
Przemysł 4.0 prezentuje podstawowe zmiany w świecie produkcji. Nowoczesne technologie komunikacyjne i informacyjne łączą się z klasycznymi procesami przemysłowymi, tworząc tzw. systemy cyberfizyczne. Za pośrednictwem Internetu świat rzeczywisty i wirtualny zbliżają się do siebie, dzięki czemu powstają bardziej inteligentne fabryki, które w celu redukcji kosztów produkcji nie muszą już polegać na masowej produkcji wytwarzanych towarów. Smart Factory używa inteligentnych rozwiązań w celu łączenia w sobie unikalności i elastyczności produktu, umożliwiając wytwarzanie indywidualnie konfigurowalnych produktów w cenie dotychczas masowo wytwarzanych towarów.
Po pierwszym okresie dużego zainteresowania koncepcją Przemysłu 4.0 przyszło lekkie spowolnienie. Przedstawiciele przemysłu zauważyli, że hasło to często było wykorzystywane jedynie w ramach kampanii marketingowych, nie oferując jeszcze rzeczywistych korzyści dla klienta. Jednak w międzyczasie pojawiły się produkty i systemy, które rzeczywiście pomagają poprawić wskaźniki OEE oraz TPM.
Nasi klienci są zainteresowani dyskusją i wdrożeniem rozwiązań, pozwalających czerpać dodatkowe korzyści z digitalizacji. Aby wykorzystać jej dobrodziejstwa, wraz z naszymi partnerami i klientami skupiamy się na problemach i wyzwaniach produkcji przemysłowej, znajdujemy konkretne zastosowanie dla danego rozwiązania oraz pokazujemy możliwy zwrot z danej inwestycji. W zależności od przypadku oferujemy pomoc w stworzeniu bardziej elastycznej linii produkcyjnej, umożliwiającej szybsze przezbrojenie, wsparcie w zakresie poprawy efektywności energetycznej i zmniejszenia zużycia np. sprężonego powietrza czy wdrożenie systemu predykcyjnego wykrywania awarii. Festo jako partner chce uczestniczyć w tych procesach od samego początku – od analizy punktów o największym potencjale, przez wspólne wypracowanie rozwiązania, po jego wdrożenie.
Jakie rozwiązania w zakresie digitalizacji oferuje Festo?
Nasze katalogowe produkty stają się coraz bardziej inteligentne. Wyspa zaworowa VTEM, która dzięki wbudowanej inteligencji sama dobierze dławienie siłownika czy rodzina modułów efektywności energetycznej MSE6, która zadba o zmniejszenie zużycia sprężonego powietrza to tylko dwa przykłady rozwiązań, które zyskują dodatkową funkcjonalność dzięki nowym technologiom.
W odpowiedzi na aktualne trendy zmienia się także oprogramowanie inżynierskie dostarczane przez Festo. Dzięki aplikacji HGO dobór układu manipulacyjnego jeszcze nigdy nie był tak prosty – wystarczy podać informacje o przemieszczanej masie oraz miejscu pobrania i odłożenia produktu, a system samodzielnie – bazując na symulacjach – dobierze manipulator, który spełni nasze wymagania. Model 3D będzie dostępny od ręki, a układ zamówiony on-line klient może otrzymać złożony i gotowy do instalacji na maszynie.
Oferta Festo to również oprogramowanie dla zespołu utrzymania ruchu Smartenance, które przynosi bezpośrednie korzyści na hali produkcyjnej. Użytkownik w jednym miejscu otrzymuje listy zadań, dokumentację czy zgłoszenia awarii. Festo pomaga też pójść krok dalej w przeciwdziałaniu awariom. Dzięki naszemu oprogramowaniu Festo AX, które wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do analizy danych, w zasięgu ręki jest predykcyjne utrzymanie ruchu czy predykcyjne utrzymanie jakości produkowanego produktu. Wystarczy przekazać do systemu odpowiednie sygnały, a on nauczy się korelacji między nimi i będzie powiadamiać użytkownika o wykrytych anomaliach.
Firma Festo prowadzi również działalność szkoleniową. Jakie są ogólne założenia i zasady?
W ramach Festo Didactic oferujemy certyfikowane warsztaty i seminaria zgodne z DIN ISO 29990: 2010 – standardem zarządzania jakością instytucji edukacyjnych. Koncentruje się on na uczącej się osobie, efektach uczenia się, usługach dydaktycznych i kompetencjach dostawcy usług szkoleniowych. Prowadzimy szkolenia na całym świecie w lokalnych językach. Dzięki 50-letniemu doświadczeniu oferujemy szeroki zakres wiedzy technicznej, której towarzyszy najwyższa jakość usług oraz procesów dydaktycznych. Wszyscy trenerzy są certyfikowani zgodnie z naszym wewnętrznym systemem zarządzania jakością „Festo Certified Training Professional”, który gwarantuje realizację szkoleń i seminariów na najwyższym możliwym poziomie.
Wśród oferowanych przez Festo kursów i warsztatów są szkolenia dla przemysłu. Jaka jest ich baza organizacyjna i profil odbiorców?
Szkolenia dla przemysłu prowadzimy w ramach Festo Training and Consulting, gdzie stawiamy na praktyczne podejście do nauczania. Oferta szkoleń obejmuje wszystkie poziomy kształcenia: podstawowy, zaawansowany i ekspercki. Stanowiska szkoleniowe wyposażone w komponenty przemysłowe zapewniają zdobycie doświadczenia w posługiwaniu się rzeczywistymi narzędziami pracy. Nacisk na zdobywanie praktycznych umiejętności gwarantuje sukces w procesie nauczania.
Festo dostarcza specjalistycznej wiedzy zawodowej wszystkim operatorom maszyn i urządzeń, pracownikom utrzymania ruchu, projektantom, a także automatykom i programistom. Uczestnicy szkoleń otrzymują materiały i skrypty szkoleniowe, a także międzynarodowy certyfikat stanowiący potwierdzenie nabytych umiejętności, honorowany w 61 krajach na całym świecie.
Oferujemy także szkolenia organizowane w formie zamkniętej, np. bezpośrednio na maszynach w zakładzie pracy klienta, a także przygotowane w odpowiedzi na indywidualne potrzeby. Gdy zakres pojedynczego szkolenia nie jest wystarczający, proponujemy stworzenie osobnego Programu Rozwojowego. Takie rozwiązanie składa się z kliku rozłożonych w czasie kursów, szkoleń czy warsztatów i jest związane z konkretnym projektem rozwoju kompetencji. Szkolenie w formie zamkniętej pozwala na dostosowanie planu szkolenia do indywidualnych potrzeb i wymagań klienta. Zdobyta wiedza teoretyczna z pomocą naszego trenera jest wdrażana w praktyce bezpośrednio na stanowisku pracy danego uczestnika szkolenia.
Dzięki naszym mobilnym stanowiskom szkoleniowym możemy organizować szkolenia zamknięte Festo w dowolnym miejscu w Polsce, zachowując przy tym w 100 % jakość i możliwości, jakie dają nam nasze otwarte centra szkoleniowe w Jankach k. Warszawy i w Gliwicach.
Prowadzimy też szkolenia z zakresu bezpieczeństwa. Dzięki naszej technologii i szerokiemu zakresowi komponentów i usług związanych z techniką bezpieczeństwa, można łatwo zmniejszyć ryzyko zagrożeń.
Czy w związku z czwartą rewolucją przemysłową zostały wprowadzone dodatkowe elementy szkoleń?
Tak, oferujemy rozwiązania edukacyjne nawiązujące do założeń Przemysłu 4.0. Stworzyliśmy Cyberfizyczną Fabrykę – platformę badawczo-szkoleniową CP Factory, która zapewnia uczelniom i firmom dostęp do technologii i aplikacji Przemysłu 4.0. Platforma demonstruje produkcję przyszłości w kontrolowanej lokalnie inteligentnej sieci. Opracowaliśmy ponadto kompleksowy system nauczania Przemysłu 4.0. Składają się na niego stanowisko projektowe Przemysłu 4.0, Cyberfizyczne Laboratorium (CP Lab) oraz wspominana wcześniej Cyberfizyczna Fabryka (CP Factory). Dodatkowo CP Lab może zostać połączone z CP Factory za pomocą robota mobilnego Robotino oraz modułu deflektora.
Przemysł 4.0 zmienia wymagania dotyczące pracy dla prawie wszystkich stanowisk w firmie. Niektóre zadania zostaną zmienione lub rozszerzone tak, aby ich wykonanie wymagało zdobycia dodatkowych kwalifikacji i umiejętności, podczas gdy inne zadania nie będą już potrzebne i zostaną zastąpione nowymi. Ukierunkowane rozwijanie umiejętności pozwala zapewnić ciągłe wsparcie podczas tego procesu i poza nim. Dostarczając odpowiednie metody nauki i dostosowane do potrzeb treści nauczania, wspieramy naszych klientów w poszerzaniu kompetencji jego wykwalifikowanych pracowników, aby jak najlepiej przygotować ich do wymagań produkcji cyfrowej.
Firma Festo rozwija program Bionic Learning Network. Jaka jest jego idea?
Bionic Learning Network ma być inspiracją dla automatyzacji produkcji i procesów przemysłowych. Dzięki technice automatyzacji w zakładach przemysłowych codziennie realizowane są zadania związane z chwytaniem, transportowaniem i pozycjonowaniem towarów oraz sterowaniem procesami. Natura wykonuje wszystkie takie zadania w sposób naturalny, łatwo i efektywnie. Czy może być coś bardziej logicznego niż badanie tych naturalnych zjawisk i wyciąganie z nich wniosków? Dlatego nasza firma utworzyła Bionic Learning Network, czyli sieć badawczą łączącą Festo z renomowanymi uniwersytetami, instytutami, firmami deweloperskimi i prywatnymi wynalazcami.
Bionic Learning Network powstał z myślą o realizacji kilku celów. Należy do nich m.in. tworzenie sieci kontaktów i motywowanie ludzi reprezentujących różne dziedziny do rozwijania swoich pomysłów we współpracy z firmą Festo. Kolejne cele to śledzenie aktualnych trendów w R&D oraz testowanie nowych technologii i metod produkcji, motywowanie do większej kreatywności w projektowaniu rozwiązań i zachęcanie do rozwijania produktu z wykorzystaniem prototypowania we wstępnej fazie projektowania, a także analizowanie z klientami i partnerami możliwych rozwiązań i zbieranie informacji zwrotnych od klientów w zakresie innowacji. Program Bionic Learning Network pozwala nam także prezentować wiedzę Festo w sposób, który może zainspirować młodych ludzi do zainteresowania się technologią, co pomoże nam odkryć nowe talenty.
Jakie korzyści z powstania programu Bionic Learning Network odnoszą klienci Festo?
W ramach projektu Bionic Learning Network powstały Future Concepts – platformy rozwoju, które oferują szeroki zakres technologii i komponentów: od koncepcji produkcyjnych, przez serie produktów, aż po oprogramowanie i technikę sterowania lub regulacji. Ciągła optymalizacja różnych technologii zapewnia dostęp do kompleksowej informacji i koncepcji. Wykorzystujemy je do opracowywania i optymalizacji nowych produktów i aplikacji we współpracy z klientami i partnerami. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w takim procesie Festo jest preferowanym partnerem dla producentów maszyn z różnorodnych branż mających różne wymagania. Wspomagamy też odbiorców naszych rozwiązań w rozwijaniu produktów, dostarczając odpowiednie komponenty i rozwiązania, usługi oraz fachową wiedzę. Oferujemy także współpracę na etapie analizy rynku i funkcjonalnej symulacji, od prototypowania po uruchomienie wydajnej produkcji seryjnej.
Czy może Pan przybliżyć naszym czytelnikom rozwiązania powstałe w ramach Bionic Learning Network?
Pierwsze z nich to chwytaki adaptacyjne. Chwytanie zawsze odgrywało ważną rolę w Bionic Learning Network. Natura często dostarcza niesamowitej inspiracji i nowych koncepcji do rozwiązań dla aplikacji przemysłowych. W ramach interdyscyplinarnych prac badawczych opracowano wiele aplikacji chwytania bionicznego, z których dwie koncepcje produktów weszły do produkcji seryjnej.
Kolejne rozwiązanie to DHAS – szczęka adaptacyjna do chwytania. Jej działanie jest wzorowane na bardzo ciekawym zachowaniu się płetwy ogonowej ryby. Naciśnięcie płetwy z boku nie powoduje jej odginania, lecz jej owijanie się wokół miejsca, w którym została naciśnięta. Projektanci uzyskali technicznie taki sam efekt – nazwany FinRay Effect – dzięki połączonym ze sobą dwóm elastycznym końcówkom chwytnym z poliuretanu. Stabilne i elastyczne szczęki chwytaka łatwo dopasowują się podczas chwytania do kształtu elementu roboczego niezależnie od ustawienia, równoległego czy współosiowego. Umożliwia to delikatne i pewne chwytanie delikatnych przedmiotów o nieregularnych powierzchniach. DHAS jest już wykorzystywany w przemyśle spożywczym, np. do sortowania owoców i warzyw.
Warto też wspomnieć o chwytaku adaptacyjnym DHEF, który jest niejako kontynuacją istniejącego już wcześniej rozwiązania – FlexShapeGripper. Działanie DHEF zostało zainspirowane językiem kameleona. Aby złapać swoją ofiarę, zwierzę wyrzuca język jak gumową opaskę. Ułamek sekundy przed dotknięciem owada końcem języka, środkowa jego część cofa się, podczas gdy brzegi języka nadal wykonują ruch do przodu. Umożliwia to językowi dostosowanie się do kształtu i wielkości ofiary, aby ją mocno złapać.
Centralnym elementem chwytaka jest silikonowa membrana kształtowa z niewielkim ciśnieniem nadmiarowym, która podobnie jak język kameleona owija się wokół chwytanego przedmiotu i dopasowuje do jego kształtu. Umożliwia to chwytanie i trzymanie przedmiotu. Za pomocą odpowiedniego sterowania z zaworami proporcjonalnymi można zrealizować nawet chwytanie kilku przedmiotów naraz, np. śrub z pojemnika.
Czy poza produktami katalogowymi Festo oferuje także rozwiązania systemowe?
Tak, oferujemy grupę rozwiązań projektowych Customer Solutions jako rozszerzenie standardowej, katalogowej oferty produktowej. Zapewnienie konkurencyjności naszych klientów w zakresie ich procesów produkcyjnych, rozwiązań i produktów jest naszą misją, dlatego obok blisko 40 000 standardowych produktów oferowanych przez Festo opracowujemy również każdego roku około 15 000 nowych aplikacji i systemów dostosowanych do konkretnych potrzeb klientów na całym świecie. Rozpoczynamy od poznania potrzeb klienta, a następnie opracowujemy optymalne rozwiązanie na bazie standardowego programu produkcyjnego Festo, jak i zespołów oraz komponentów specjalizowanych. Kolejny etap to testowanie rozwiązania w naszym Application Center i sprawdzenie, czy jego funkcjonalność spełnia oczekiwania. Etap końcowy to produkcja i montaż w naszym zakładzie produkcyjnym w Jankach. W przypadku wielu aplikacji kompleksowych uczestniczymy również w ich uruchomieniu.
Dedykowane rozwiązania automatyzacji zaprojektowane przez nasz Dział Projektowy nie tyko przyczyniają się do wdrożenia z naszymi partnerami i klientami na rynku automatyki w Polsce bardzo innowacyjnych, konkurencyjnych i efektywnych rozwiązań, ale również do rozwoju naszego zespołu, wzrostu doświadczenia, kompetencji i wiedzy aplikacyjnej dotyczącej najnowszych produktów Festo oraz trendów w automatyzacji. Stanowi to bazę wykorzystywaną przy tworzeniu kolejnych rozwiązań projektowych w celu pełnego zaspokojenia zmieniających się wymagań oraz oczekiwań rynku i naszych klientów.
Jakie sektory przemysłu są głównymi odbiorcami rozwiązań Festo?
Rozwiązania i systemy dostarczamy praktycznie do wszystkich branż przemysłowych, począwszy od rozwiązań dla energetyki czy gospodarki wodnej, przez rozwiązania mobilne, jak moduły dla kolejnictwa, po systemy dla przemysłu spożywczego, linii pakujących, branży samochodowej i maszynowej. Są to rozwiązania spełniające specyficzne wymagania, normy i standardy poszczególnych branż. Wiele z nich ma również odpowiednie certyfikaty – przede wszystkich różnego typu moduły mechatroniczne, systemy pozycjonowania i manipulatory, moduły i szafy sterownicze elektropneumatyczne, rozwiązania pod wykonania specjalne czy kompleksowe rozwiązania aplikacyjne.
Marcin Zygadło
Absolwent Politechniki Warszawskiej na Wydziale Mechatroniki w zakresie Mechaniki i Budowy Maszyn oraz Automatyki i Robotyki. Dodatkowo ukończył studia podyplomowe z zakresu finansów oraz zarządzania w Szkole Głównej Handlowej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę dla koncernu Dana Spacer of Highway w obszarze doboru komponentów napędowych do ciężkich aplikacji mobilnych. Po pięciu latach oraz ukończeniu projektu optymalizacji struktury firmy w regionie Europy Centralnej i Wschodniej, rozpoczął pracę dla firmy IMI International Norgren na stanowisku Key Account Manager w sektorze kolejowym oraz ogólnoprzemysłowym. W tym czasie odpowiedzialny był również za rozwój biznesu na obszarze Polski, Ukrainy oraz państw bałtyckich.
Od siedmiu lat związany z koncernem Festo, najpierw na stanowisku dyrektora sprzedaży, a od 2016 r. na stanowisku prezesa zarządu oddziału polskiego z równoczesną odpowiedzialnością za rynek ukraiński.
Prywatnie swój czas poświęca rodzinie. Jest wielbicielem historii XX w. oraz fanem aktywności fizycznej (rower, narty).
source: Automatyka 11/2021