Bosch Rexroth: w 2015 stawiamy na efektywność energetyczną, bezpieczeństwo maszyn oraz Przemysł 4.0
Seweryn Ścibior (AutomatykaOnline.pl) print
Jak co roku pod koniec maja, w warszawskim Pałacu Sobańskich Grupa Bosch przedstawiła wyniki finansowe za poprzedni rok. Konferencja prasowa 27 maja była także okazją do nieco bliższego poznania nowego dyrektora generalnego polskiego oddziału firmy Bosch Rexroth, Thomasa Ilkowa (na zdjęciu).
Grupa Bosch, wiodący dostawca innowacyjnych technologii i usług, osiągnęła w Polsce w 2014 roku obrót w wysokości ponad 2,6 mld złotych, co oznacza wzrost obrotów o 6,4% w porównaniu do roku poprzedniego.
W 2015 roku Bosch przewiduje dalszy rozwój i umocnienie pozycji w Polsce, bazując na innowacyjnej ofercie, a także dobrej koniunkturze gospodarczej w kraju.
– Bosch utrzymuje silną pozycję w Polsce, co potwierdził wzrostem obrotów wyższym niż wzrost rynku w głównych obszarach działalności, czyli w branży budowlanej oraz w przemyśle samochodowym – powiedziała podczas konferencji prasowej w Warszawie Krystyna Boczkowska, prezes spółki Robert Bosch oraz reprezentantka Grupy Bosch w Polsce. – Optymistycznie patrzymy na szanse dalszego dynamicznego wzrostu w roku 2015, którego motorem będą innowacyjne produkty i rozwiązania, ale także dynamicznie rozwijająca się polska gospodarka. Polska jest jednym z większych beneficjentów przejęcia przez Robert Bosch GmbH 100% udziałów w spółce BSH Hausgeräte GmbH. Silna organizacja BSH w Polsce, z czterema zakładami produkcyjnymi i pozycją lidera na rynku sprzedaży sprzętu gospodarstwa domowego, znacząco poprawi pozycję polskiej organizacji Bosch w Grupie.
Bosch cenionym pracodawcą
Biorąc pod uwagę skonsolidowane w 2015 roku spółki BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego oraz ZF Lenksysteme, przedsiębiorstwo zatrudnia w Polsce ponad 4 200 osób i należy do najbardziej cenionych pracodawców w naszym kraju. Potwierdził to przyznany firmie Bosch w latach 2014 oraz 2015 certyfikat Top Employers Polska, który otrzymują przedsiębiorstwa o najwyższych standardach w zakresie kultury organizacyjnej, warunków pracy oraz możliwości rozwoju zawodowego.
Pozytywny rozwój sprzedaży działów handlowych
Wszystkie działy handlowe Bosch w Polsce odnotowały w 2014 roku wzrost obrotów powyżej rynku.
Znaczący, dwucyfrowy wzrost odnotował dział Elektronarzędzi, należący do działu branżowego Bosch Consumer Goods (czyli Dóbr Użytkowych). Prawie 35% sprzedaży działu Elektronarzędzi w Polsce stanowią nowości produktowe, co oznacza, że w roku 2014 dział wprowadził na rynek ponad 300 nowych produktów. W bieżącym roku ten trend zostanie utrzymany, a w sprzedaży pojawiają się takie przełomowe rozwiązania jak system Bosch Wireless Charging, który pozwala na indukcyjne ładowanie akumulatorów do elektronarzędzi. Dział rozwija i umacnia pozycję rynkową w różnorodnych kanałach dystrybucji, przy czym szczególnie dynamicznie wzrasta sprzedaż elektronarzędzi w internecie.
Dział Systemów Zabezpieczeń również osiągnął dwucyfrowy wzrost obrotów w Polsce oraz na rynku czeskim i słowackim, za które Polska jest odpowiedzialna od roku 2014. Tak dobry wynik świadczy o umocnieniu się działu Systemów Zabezpieczeń w roli lidera branży na trudnym rynku budowlanym. Przyczynia się do tego między innymi fakt, że Bosch jako jedyny na rynku oferuje kompleksowy pakiet systemów bezpieczeństwa zintegrowany z systemem zarządzającym.
W poszczególnych liniach produktowych, takich jak Systemy Telewizji Przemysłowej, Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu oraz Systemy Kontroli Dostępu, dział zanotował znaczne wzrosty pomimo zdecydowanie mniejszej podaży dużych projektów na rynku.
Dynamiczny rozwój fabryki układów hamulcowych Bosch we Wrocławiu
W 2014 roku Grupa Bosch zainwestowała w Polsce 22,3 mln złotych, które zostały przeznaczone na rozbudowę linii produkcyjnych w fabryce układów hamulcowych oraz na inwestycje infrastrukturalne w centrali w Warszawie.
Fabryka układów hamulcowych Bosch zlokalizowana w Mirkowie k. Wrocławia produkuje zespoły mocy oraz podzespoły do układów hamulcowych dla przemysłu motoryzacyjnego. Od roku 2012 zakład systematycznie zwiększa produkcję z 1,5 mln sztuk do 2 mln sztuk w 2014 r. – Tak dynamiczny rozwój jest wynikiem dużego popytu na innowacyjne produkty w segmencie układów wspomagania siły hamowania firmy Bosch. W związku z tym w najbliższych latach planujemy znacząco zwiększyć liczbę produkowanych zespołów mocy – podkreśliła podczas konferencji Krystyna Boczkowska.
W perspektywie średnioterminowej Bosch planuje zainwestować w fabryce ok. 150 milionów złotych oraz zwiększyć zatrudnienie. Innowacyjne produkty fabryki odpowiadają na najnowsze megatrendy rynku motoryzacyjnego w obszarach takich jak elektryfikacja czy autonomiczna jazda.
Zaangażowanie w edukację
Grupa Bosch w Polsce aktywnie wspiera działania mające na celu promowanie nowoczesnej edukacji technicznej. Od pięciu lat realizuje program edukacyjny dla gimnazjalistów Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha, którego celem jest popularyzacja kierunków technicznych jako dalszej ścieżki kształcenia. W programie dotychczas wzięło udział prawie 6 000 uczniów z Warszawy i Wrocławia. Ponadto, Bosch wspiera merytoryczną dyskusję pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej a dyrektorami szkół średnich o możliwościach poprawy szkolnictwa zawodowego w Polsce. Od roku 2012 zakład w Mirkowie realizuje program dualnego systemu nauczania, którym objętych jest 25 uczniów.
Bosch Rexroth – największa sprzedaż w sektorze automatyki przemysłowej
Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Thomas Ilkow, dyrektor generalny Bosch Rexroth Sp. z o.o., wśród czterech głównych segmentów rynku produktów Boscha Rexrotha, czyli maszyn mobilnych, aplikacji maszynowych i projektowych, odnawialnych źródeł energii oraz automatyzacji przemysłu, w tym ostatnim sektorze dynamika wzrostu sprzedaży jest zdecydowanie największa, i to zarówno na rynku globalnym, jak i krajowym. Co ciekawe, w Polsce Bosch Rexroth zanotował w 2014 r. wzrost sprzedaży także w obszarze maszyn i urządzeń mobilnych, mimo że ogólnoświatowy wynik sprzedaży Boscha do tego segmentu sektora OEM był ujemny, głównie przez załamanie na rynkach azjatyckich.
Energy Efficiency – Safety – i4.0
Tytułowe trzy obszary, zgodne z trendami rynkowymi, wyznaczają strategię firmy Bosch Rexroth w 2015 r. W dziedzinie efektywności energetycznej Bosch stawia oczywiście na efektywne energetycznie maszyny i urządzenia, jak i wysoko wydajne komponenty, ale także na układy odzyskiwania energii czy aplikacje związane z tzw. energią na żądanie.
Bezpieczeństwo maszyn to oczywiście produkty spełniające normy bezpieczeństwa, ale także położenie nacisku na ekonomikę i łatwość wdrażanych rozwiązań oraz kompleksowy serwis i szkolenia.
W obszarze „fabryki przyszłości” celem Grupy Bosch jest utrzymanie w 2015 r. pozycji lidera w zakresie dostarczania produktów i systemów zgodnych z koncepcją Przemysłu 4.0.
Thomas Ilkow w swojej prezentacji przedstawił dwie interesujące aplikacje związane z wdrażaniem i4.0 w oparciu o komponenty Boscha. Pierwsza dotyczyła własnej fabryki Bosch Rexroth w Homburgu i wdrożonej tam w lecie 2014 r. linii produkcyjnej umożliwiającej wytwarzanie 200 rodzajów zaworów hydraulicznych, która to linia na bazie tagów RFID rozpoznaje model mającego być aktualnie wytwarzanego zaworu i dostosowuje do niego proces produkcyjny.
Druga aplikacja dotyczyła produktu klienta OEM, producenta agregatu hydraulicznego, który rejestruje i analizuje parametry pracy oraz podaje konkretne wskazówki dla użytkownika, a ponadto jest przystosowany do zewnętrznego sterowania, w tym także ze smarfona lub tabletu.
Działalność Grupy Bosch na świecie w roku 2015
W bieżącym roku przedsiębiorstwo technologiczno-usługowe przewiduje wzrost obrotów na poziomie od 3 do 5%. W 2014 roku Bosch wprowadził na rynek wiele nowych produktów i rozwiązań zintegrowanych w sieci, takich jak aplikacje dla inteligentnych systemów grzewczych i budynków czy rozwiązania programistyczne dla zintegrowanego przemysłu i motoryzacji. Dzięki przejęciu całości udziałów w spółkach BSH Hausgeräte GmbH oraz ZF Lenksysteme GmbH przedsiębiorstwo umocniło swoją pozycję w obszarach zintegrowanych budynków (smart home) oraz zautomatyzowanej jazdy.
source: AutomatykaOnline.pl