Rozwiązania Instytutu PIAP na targach Hannover Messe
Materiał prasowy (Łukasiewicz – PIAP) print
Na największych światowych targach przemysłowych Hannover Messe, których partnerem w tym roku była Polska, w strefie SciTech Poland zlokalizowanej w części Research & Technology oraz na stoisku narodowym zaprezentowane zostały innowacyjne technologie polskich firm, instytutów i zespołów badawczych. Nie zabrakło rozwiązań Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.
W trakcie ostatniej edycji targów Hannover Messe, które odbyły się w dniach 24–28 kwietnia 2017 r. pod hasłem „Integrated Industry – Creating Value”, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zaprezentował kilka nowoczesnych rozwiązań.
Plazmotron do zapłonu palników pyłowych
Pierwszym z przedstawionych rozwiązań był plazmotron do zapłonu palników pyłowych, który upraszcza instalacje w elektrowniach, eliminując potrzebę utrzymywania instalacji mazutowych. Plazmotrony są zasilane energią elektryczną i sprężonym powietrzem oraz chłodzone wodą. Wszystkie media są pobierane z istniejących systemów elektrowni. Moc plazmotronów do zapłonu palników pyłowych zawiera się w granicach 1–25 kW, a średnica plazmotronu wynosi minimum 30 mm. Rozwiązania dopasowywane są do konkretnych wymogów palnika i instalacji w elektrowni.
Robot mobilny PIAP GRYF
Kolejnym zaprezentowanym w Hanowerze rozwiązaniem Instytutu PIAP był robot mobilny do zastosowań cywilnych oraz bezpieczeństwa i obronności – PIAP GRYF.
PIAP GRYF został zaprojektowany z myślą o zwiększeniu funkcjonalności małego robota do rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Robot ten może być wykorzystywany do szybkiego rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych. PIAP GRYF porusza się za pomocą układu hybrydowego, gąsienicowo-kołowego, a w razie potrzeby można łatwo zdemontować koła jezdne.
Solidna konstrukcja o niewielkich gabarytach i małej masie, wraz z dynamicznym systemem napędowym, daje duże możliwości w zakresie manewrowania.
Zastosowania robota mogą być zwielokrotnione dzięki zamontowaniu na jego bazie mobilnej dodatkowych urządzeń wskazanych przez klienta.
Miękki manipulator i chwytak
W czasie targów Instytut PIAP zaprezentował również rozwiązania z zakresu robotyki miękkiej, czyli dziedziny robotyki zajmującej się konstrukcją i wykorzystaniem struktur mechanicznych wytworzonych z miękkich materiałów, które są podatne w kontakcie z obiektami z otoczenia.
Miękkie manipulatory i chwytaki charakteryzują się unikalną kinematyką, która pozwala na dostosowywanie kształtu do otoczenia i docieranie do punktów nieosiągalnych dla tradycyjnych manipulatorów.
Pod znakiem spotkań i rozmów
Podczas targów dwa stanowiska Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP odwiedzili m.in. premier Polski Beata Szydło, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin,
podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP na targach Hannover Messe 2017 reprezentowali dyrektor Instytutu PIAP dr inż. Piotr Szynkarczyk, dr inż. Jakub Szałatkiewicz oraz Kamil Bojanek i Dariusz Grabowski.
W trakcie pięciu dni targów pracownicy Instytutu PIAP, z dyrektorem Piotrem Szynkarczykiem na czele, nawiązali wiele wartościowych kontaktów – na szczeblu decyzyjnym – z czołowymi firmami zarówno z Polski, jak i zagranicy (wśród nich można wymienić m.in. Ursus, KGHM, Helukabel, Vigo System, SCHUNK, H. Cegielski – Poznań, Hyperpoland, igus, KUKA).
Obiecująco zapowiadały się także rozmowy z uczelniami i instytutami technicznymi (Instytut Fraunhofera, Uniwersytet w Cadiz, AGH Kraków, Politechnika Warszawska – Wydział Transportu, Politechnika Warszawska – Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Politechnika Wrocławska – Wydziałowy Zakład Metrologii Mikro- i Nanostruktur). Kontakty te mogą przełożyć się w przyszłości na współpracę przy nowych projektach, dających Instytutowi PIAP i jego pracownikom mierzalne korzyści.
source: Automatyka 6/2017