Urzeczywistnianie koncepcji Przemysłu 4.0
Materiał prasowy (Bosch Rexroth Sp. z o.o. ) print
Tworzenie inteligentnych fabryk oraz idea przemysłu połączonego (Connected Industry) to już nie tylko koncepcja – to rzeczywistość. Firma Bosch Rexroth od dawna odgrywa czołową rolę w tej dziedzinie, będąc zarówno pionierem jak i użytkownikiem technologii Przemysłu 4.0.
O koncepcji Przemysłu 4.0 mówi się wiele, ale tylko kilka firm wprowadziło tzw. czwartą rewolucję przemysłową w taki sam sposób jak zrobiła to firma Bosch Rexroth. Przyjęta została podwójna strategia, w ramach której firma Bosch Rexroth przed wprowadzeniem rozwiązań do przemysłu zarówno opracowuje, jak i testuje technologie Przemysłu 4.0 we własnych zakładach.
Rozwiązania te pomagają przedsiębiorstwom na całym świecie zautomatyzować produkcję i zwiększyć wydajność. Dobry przykład stanowi IoT Gateway, który umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom łatwe przejście do Przemysłu 4.0. IoT Gateway to urządzenie modułowe służące do połączenia z istniejącymi maszynami, które bez konieczności programowania zapewnia dostęp do infrastruktury, systemów informatycznych oraz Internetu. Zbiera ono dane ze sterowników PLC oraz inteligentnych czujników, umożliwiając integrację analizy danych i monitoringu.
Pomimo tego, że koncepcja Przemysłu 4.0 zdecydowanie kojarzy się z ciągle rosnącą automatyzacją, nie można pominąć znaczenia ludzi w środowisku produkcyjnym. Odgrywają oni kluczową rolę w Przemyśle 4.0 – łączność pomiędzy pracownikami produkcji a maszynami ma tak samo fundamentalne znaczenie dla sukcesu operacji, jak połączenia oraz interakcja poszczególnych maszyn i komponentów.
Filozofia firmy Bosch Rexroth skupia się wokół łączności umożliwiającej współpracę maszyny z człowiekiem, maszyn pomiędzy sobą, gromadzenia danych oraz wykorzystywania inteligencji do wspomagania procesu decyzyjnego w czasie rzeczywistym. Funkcje te zapewniają pracownikom dodatkowe informacje kontekstowe, lepszą ergonomię oraz dopasowanie środowiska pracy do ich potrzeb.
Dobrym tego przykładem jest ActiveCockpit. Interaktywna platforma komunikacyjna zestawia, filtruje i wizualizuje dane w sposób ciągły, dając operatorom możliwość szybkiego reagowania na wszelkie zmiany w procesie produkcyjnym. Oprogramowanie to zapewnia łączność cyfrową pomiędzy operatorem, produktem, stanowiskiem roboczym oraz procesem, prezentując zestawione dane na interaktywnej tablicy umieszczonej w pobliżu miejsca produkcji. Na tablicy wyświetlane są w czasie rzeczywistym kluczowe dane dotyczące procesu, integrując wirtualny świat planowania zamówień oraz kontroli produkcji.
W ostatnich latach firma Bosch Rexroth otworzyła nagradzaną, spełniającą założenia koncepcji Przemysłu 4.0 linię produkcyjną w swoim niemieckim zakładzie w Homburgu. Linia ta wykorzystuje technologie RFID oraz Bluetooth, umożliwiające wzajemną komunikację maszyn, produktów oraz użytkowników. Maszyny mogą rozpoznawać określonych inżynierów oraz operatorów, pozwalając na opracowanie szczegółowych instrukcji dla każdego użytkownika, zmniejszając możliwość wystąpienia błędu po stronie człowieka. Przykład zakładu w Homburgu pokazuje, jak w sposób efektywny można produkować szeroki asortyment produktów - w tym konkretnym przypadku sześć typów zaworów hydraulicznych w aż 200 wariantach - przy pomocy obsługi półautomatycznej. Gwarantuje to elastyczność i wydajność produkcji, przy jednoczesnej poprawie ogólnej produktywności.
Nowoczesny przemysł stale się zmienia. Producenci muszą stawiać czoła coraz większym wyzwaniom, aby utrzymać konkurencyjność i efektywność kosztową. Dzięki innowacyjnym pomysłom oraz doświadczeniu firmy Bosch Rexroth, producenci zyskują większe możliwości poznania potencjału technologii Przemysłu 4.0, która służy zwiększaniu wydajności i utrzymaniu konkurencyjności. Wszystkie zakłady produkcyjne mogą czerpać korzyści z koncepcji Przemysłu 4.0.
O firmie Bosch Rexroth
Wydajność, precyzja, bezpieczeństwo i energooszczędność to cechy charakteryzujące napędy i sterowania firmy Bosch Rexroth, które wprawiają w ruch maszyny i urządzenia każdego formatu. Przedsiębiorstwo posiada szerokie doświadczenie w aplikacjach mobilnych, maszynowych i projektowych, jak również automatyzacji przemysłu. Doświadczenie to wykorzystuje przy opracowywaniu innowacyjnych komponentów, indywidualnych rozwiązań systemowych oraz usług. Bosch Rexroth oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania z zakresu hydrauliki, napędów elektrycznych i sterowań, przekładni oraz techniki przemieszczeń liniowych i montażu. Przedsiębiorstwo, obecne w ponad 80 krajach, osiągnęło w 2016 roku obroty w wysokości 5 mld euro przy zatrudnieniu na poziomie 29 500 pracowników.
source: Bosch Rexroth