PIAP opanowany przez terrorystów!
Małgorzata Kaliczyńska – PAR (Łukasiewicz – PIAP) print
W dniu 30 czerwca br. odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kolejny etap prac nad systemem PROTEUS, podczas której dokonano oficjalnej prezentacji najnowszego elementu systemu – Mobilnego Centrum Operatorów Robotów. Wydarzenie uatrakcyjniła realistyczna inscenizacja ataku terrorystycznego.
„Zintegrowany mobilny system wspomagający działania antyterrorystyczne i antykryzysowe PROTEUS", realizowany przez konsorcjum wiodących ośrodków naukowo-badawczych w Polsce, to nowoczesny system przeznaczony do zastosowań cywilnych, przede wszystkim antyterrorystycznych i antykryzysowych. Działania służb wspomagać mają m.in. trzy wielofunkcyjne roboty, samolot bezzałogowy oraz Mobilne Centrum Dowodzenia (MCD). W skład systemu wchodzi również Mobilne Centrum Operatorów Robotów (MCOR), symulator robota mobilnego (przeznaczony do celów testowych i szkoleniowych), dwa rodzaje zestawów czujników – nasobny i przenośny. System ma być w całości zintegrowany, co jest innowacją w skali światowej i stanowi poważne wyzwanie dla inżynierów pracujących przy projekcie. Prace nad systemem rozpoczęto w 2009 r., a jego zakończenie planowane jest na rok 2013.
Konferencję prasową otworzyło wystąpienie prof. Stanisława Kaczanowskiego, z-cy dyrektora ds. badawczo-rozwojowych PIAP. Następnie Paweł Wojtkiewicz, koordynator projektu PROTEUS, omówił aktualny stan prowadzonych prac, przybliżył przyszłość systemu w polskich służbach cywilnych, a także przedstawił szerokie spektrum możliwości jego zastosowań oraz pierwsze opinie pracy przyszłych użytkowników systemu. Po raz pierwszy bowiem z technologią i warsztatem pracy z robotami interwencyjnymi zapoznał się jeden z potencjalnych odbiorców systemu.
O swoich wrażeniach z testów robota Scout opowiedział Piotr Mironiuk, zastępca Komendanta Zakładowej Straży Pożarnej PKN Orlen SA:
Podczas czerwcowych testów robotów mobilnych na terenie naszej petrochemii udowodniono ich wysoką przydatność w miejscach, gdzie utrudniona lub niebezpieczna jest interwencja człowieka. Roboty spełniły nasze oczekiwania pod kątem mobilności oraz zdolności prowadzenia działań operacyjnych. Po dostosowaniu ich specyfikacji do naszych konkretnych potrzeb, przydatność rozwiązań oceniamy bardzo wysoko.
Na konferencji podsumowującej prace w projekcie po raz pierwszy zostało zaprezentowane Mobilne Centrum Operatorów Robotów, jeden z ważniejszych elementów systemu, transportujący mobilne roboty i operatorów na miejsce akcji, także oprogramowanie umożliwiające nadzór i koordynujące działania robotów. Zadaniem MCOR-a jest transport wszystkich robotów na miejsce działań operacyjnych, dlatego pojazd jest wyposażony w sprzęt do szybkiego załadunku i rozładunku robotów, przenośne lekkie konsole operatorów robotów oraz system łączności z centrum dowodzenia w ramach podstawowego stanowiska dowodzenia akcją.
Na wystawie towarzyszącej konferencji zaprezentowano z kolei prototyp małego robota mobilnego oraz przenośny zestaw czujników, w jakie mogą być wyposażone, a także elementy konstrukcyjne samolotu bezzałogowego, w tym autopilota.
Konferencja zakończyła się inscenizacją ataku terrorystycznego. Jej celem było przeszkolenie uczestników konferencji w zakresie podstawowych zasad postępowania w przypadku ataku terrorystycznego z wzięciem zakładników. Z pewnością nie było to wydarzenie dla ludzi o słabych nerwach, a widok zamaskowanych osobników, broni, huk wystrzałów i padające wkoło łuski słuchacze będą pamiętali jeszcze długo. Antyterroryści sprawnie i szybko odbili zakładniczkę – PIAP nie mógł przecież stracić pracownicy Biura Projektów Kluczowych.
Więcej o projekcie PROTEUS, elementach systemu i jego współtwórcach można znaleźć pod adresem www.projektproteus.pl.
Małgorzata Kaliczyńska – PAR