2,10,30

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA SERWISU AUTOMATYKAONLINE.PL I POBIERZ DARMOWY NUMER "AUTOMATYKI"!

okładka Automatyka

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, z siedzibą w Warszawie przy ul. Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa, w celach marketingowych, w tym marketingu bezpośredniego. Oświadczam, że zostałem poinformowany/a o prawie do wglądu, modyfikacji oraz usuwania moich danych osobowych.

*Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowej (w tym informacji handlowej partnerów portalu AutomatykaOnline.pl) za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144, poz. 1204).

*Wyrażam zgodę na używanie przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, z siedzibą w Warszawie przy ul. Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800).

*Akceptuję regulamin portalu AutomatykaOnline.pl oraz politykę prywatności serwisu.




ZAMKNIJ OKNO

Dziękujemy!

Prawie gotowe ... Musimy potwierdzić Twój adres email. Aby zakończyć proces subskrypcji, należy kliknąć link w mailu, który właśnie wysłaliśmy do Ciebie.

Po akceptacji zapisu na newsletter zostanie przesłany do Ciebie numer promocyjny miesięcznika Automatyka.

ZAMKNIJ OKNO

Dziękujemy za próbę ponownego zapisu na nasz newsletter.

Twój mail już jest w naszej bazie!

W przypadku pytań, prosimy o kontakt:
redakcja@automatykaonline.pl

ZAMKNIJ OKNO

This website uses cookies

W celu zapewnienia najwyższej jakości usług strona używa plików cookies. Szczegóły w polityce prywatności serwisu.

POL ENG
a a a
Search
  • Login
  • Sign up
Site map Site map
AutomatykaOnline.pl
  • Home page
  • News
  • Interviews
  • Application
  • Articles
  • Events
  • Companies
  • Products
Search
Automatyka 11/2025

Automation11/2025

In this issue:
  • Interview with Paweł Hoerner de Roithberger and Paweł Reszel, National Instruments
  • Cybersecurity of industrial control systems
  • Signaling columns
  • Magazine
  • Contact
  • Advertisement
  • Home page
  • News

SUMOMANIA 2012

Tomasz Sudoł, Grzegorz Granosik print

Thursday January 24 2013
Pamiątkowe zdjęcie z zawodów (organizatorzy wraz z częścią zawodników)

Pamiątkowe zdjęcie z zawodów (organizatorzy wraz z częścią zawodników)

Tweet

Jeszcze nigdy w Łodzi nie było tak dużo robotów i jeszcze nigdy rywalizacja nie była tak zacięta. 17 listopada 2012 r. każdy gość Manufaktury miał okazję obserwować walki, wyścigi, a także pokazy różnego typu dużych i małych robotów. Niektóre przypominały pająki, inne odwzorowywały ludzkie ruchy, opowiadały dzieciom bajki czy przynosiły piwo. Ponad 80 robotów z Polski (oraz jeden z Białorusi) biorących udział w tegorocznych zawodach Sumo Challenge zapewniło wszystkim odwiedzającym niezapomniane widowisko.

Pamiątkowe zdjęcie z zawodów (organizatorzy wraz z częścią zawodników)

Wielki jubileusz

Tegoroczna edycja Sumo Challenge była wyjątkowym wydarzeniem. Już po raz piąty mieliśmy okazję zobaczyć niezwykłe i emocjonujące walki robotów. Gościliśmy rekordową liczbę zawodników, a zmaganiom towarzyszyło zainteresowanie bardzo licznej publiczności. Wielotygodniowe przygotowania zaowocowały imprezą, która na pewno zadowoliła każdego fana robotów i nowych technologii. Odbyła się ona, jak zawsze, na terenie największego w Polsce centrum handlowego, czyli łódzkiej Manufaktury. Nadaje jej to unikatowy charakter wśród podobnych imprez, które najczęściej odbywają się w szkołach i na uczelniach, przy zdecydowanie mniejszym udziale publiczności.

 
Zawodnicy poprawiali swe konstrukcje do ostatniej chwili (tutaj robota Line Follower)
 
Walki w kategorii Mini Sumo (czyli konstrukcji o wymiarach 10 cm x 10 cm i wadze do 0,5 kg – waga średnia w kategoriach Sumo)
 
Roboty zmagały się z labiryntem w kategorii Micromouse (robot Tezeusz1 z Warszawy – II miejsce)
 
Roboty ścigały się w kategorii Line Follower (robot Impact konstruktorów z Wrocławia, zwycięzca w konkurencji Line Follower z przeszkodami oraz zdobywca II miejsca w zwykłym Line Follower)
 
Po raz pierwszy w Polsce roboty zmierzyły się w kategorii Humanoid Sumo (walka dwunożnych robotów kroczących – walczyły wszystkie trzy jednocześnie)
 
Pięcionożny robot-pająk w kategorii Freestyle (nazwa: PentOpiliones, z Poznania)

Sumo, Mini i Nano

Największym zainteresowaniem cieszyły się walki robotów klasy Sumo. Pojedynki podzielono na różne kategorie wagowe. W starciach wagi ciężkiej – czyli klasycznym Sumo – swoją dominację potwierdził AlBrass, dla którego było to trzecie zwycięstwo w tegorocznych turniejach. Warto nadmienić, że kategoria Sumo przeżywa pewne odrodzenie. W walkach wzięło udział 12 robotów, co jest wynikiem znacznie powyżej przeciętnej na polskich zawodach. Faworytem publiczności w tej kategorii okazał się Promil – robot kilkukrotnie mniejszy od pozostałych zawodników, którego pojedynki przypominały walki Dawida z Goliatem. Jak się okazało, dzielnie walczył, znosząc ciosy dużo większych przeciwników.

Końcową klasyfikację w kategorii Mini Sumo zdominowały konstrukcje z Politechniki Poznańskiej. Cztery pierwsze miejsca przypadły robotowi SLIM i jego trzem braciom. Jest to wydarzenie bezprecedensowe, tym bardziej że wiele robotów w tej kategorii było już medalistami innych krajowych i międzynarodowych turniejów.

Z inicjatywy zawodników przeprowadzono również Mini Sumo Deathmatch, w którym na ringu jednocześnie walczyło 6 robotów. Ostatnim na placu boju, a tym samym zwycięzcą, okazał się Pussy Magnet z AGH.

Po raz pierwszy w Łodzi można było zobaczyć walkę malutkich wojowników Nano Sumo. Co prawda w zawodach wzięły udział tylko dwa roboty, ale finał okazał się wyjątkowo emocjonujący. Po długiej i wyrównanej walce Ironmaster z AGH okazał się lepszy od Mortusa, konstrukcji 15-letniego łodzianina, który tym samym pokazał, że młodzi konstruktorzy mogą walczyć ze studentami jak równy z równym.

Hałaśliwe linefollowery

Zmagania w kategoriach Line Follower i Line Follower z przeszkodami należały do najbardziej hałaśliwych. Wszystko to przez turbiny zwiększające docisk robotów do podłoża. Roboty osiągały prędkości rzędu 2,5 m/s, z wielką zwinnością pokonując krętą i skomplikowaną trasę. Zwycięzcą okazał się ten najgłośniejszy, czyli Thunderstorm.

W kategorii z przeszkodami było kilka niespodzianek. Najszybsze roboty często nie mogły sobie poradzić z ominięciem przeszkód. Wysokie miejsca zajęły więc wolniejsze roboty, a przez to dokładniej pokonujące trasę. Ostatecznie zwycięzcą okazał się Impact, dzieło konstruktorów z Wrocławia.

Jak zwykle bardzo trudne zadanie czekało zawodników w kategorii Micromouse. Poprawne pokonywanie labiryntu wymagało od zawodników wyjątkowej precyzji i skomplikowanych algorytmów. W tej kategorii odbyły się dwa konkursy – jeden był finałem warsztatów przeprowadzonych przez członków koła naukowego SKaNeR dla dzieci z Zespołu Szkół nr 2 w Żurominie. W oficjalnych zmaganiach pierwsze miejsce zajął warszawski M&M’s.

Robot M-bot idealnie naśladujący ruchy operatora. Robot humanoidalny z Politechniki Poznańskiej, który zajął II miejsce w kategorii Freestyle – można było sterować jego ruchami, a robot je powtarzał
Starcie humanoidów

Po raz kolejny mieliśmy okazję podziwiać jedyne w Polsce (i wciąż jedne z niewielu w Europie) zmagania robotów przypominających ludzi, czyli tzw. humanoidów. Te chodzące na dwóch nogach, posiadające głowę i ręce roboty należą do najbardziej skomplikowanych i najdroższych na świecie. Poprawny chód jest jednak zadaniem wciąż sprawiającym im ogromne trudności.

Zwycięzcą w Humanoid Sprint okazał się FastFoot, długonogi robot, który jako jedyny pokonał dwumetrową trasę. Z kolei w kategorii Humanoid Sumo walka finałowa odbyła się na nieco zmienionych zasadach. Trzy roboty walczyły ze sobą jednocześnie. Zmagania wygrał robot o imieniu Uno. Warto dodać, że wszystkie konstrukcje występujące w tych dwóch kategoriach są dziełem Tomasza Wojnowskiego i jego podopiecznych z Pracowni Robotyki w Żuławskim Ośrodku Kultury.

Freestyle

Bardzo różnorodne roboty można było zobaczyć w kategorii pokazowej – Freestyle. Roboty oceniane przez publiczność i jury, złożone z pracowników naukowych Politechniki Łódzkiej oraz przedstawicieli sponsorów, zaskakiwały funkcjami i wyglądem. Dzięki tej kategorii mogliśmy w Łodzi zobaczyć między innymi robota humanoidalnego, który naśladował ludzkie ruchy, roboty-pająki, które potrafiły utrzymywać równowagę mimo zmieniającego się podłoża, a także robota przynoszącego i nalewającego piwo.

Ciekawostką okazał się rodzinny robot złożony z wielkich klocków z tworzywa przypominającego styropian, o którym w uroczy sposób opowiadali twórcy – dwójka kilkuletnich dzieci, które stworzyły robota pod opieką taty. Głosami jury zwyciężył inspekcyjny robot Twin-CATT – konstrukcja przypominająca nieco czołg, dla której nawet udźwignięcie stukilogramowego konferansjera zawodów nie stanowiło większego problemu.

Sumo Challenge to nie tylko roboty. Swoje stanowiska miało również dwóch partnerów imprezy: firma Farnell, prezentująca między innymi Raspberry PI – komputer wielkości karty kredytowej, oraz firma AleRobot założona przez studenta Politechniki Łódzkiej, specjalizująca się w prowadzeniu warsztatów z robotyki dla dzieci. Firma Farnell przeznaczyła dwa komputery Raspberry PI na nagrody w konkursie dla publiczności. Swoją obecność zaznaczyli również przedstawiciele sponsora głównego zawodów – firmy Ericpol oraz IEEE – międzynarodowej organizacji zrzeszającej inżynierów elektryków.

Podziękowania

Organizatorzy – Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR działające na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej – pragną podziękować wszystkim wymienionym i niewymienionym z nazwy osobom, firmom i instytucjom, które przyczyniły się do sukcesu imprezy. Szczególnie dziękujemy Prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej oraz JM Rektorowi Politechniki Łódzkiej profesorowi Stanisławowi Bieleckiemu za objęcie wydarzenia patronatem honorowym.

Zorganizowanie imprezy nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie uczelni (w postaci grantu uzyskanego w trakcie XII Rady Kół Naukowych) oraz Wydziału EEIA. Jak co roku w ogromnym stopniu wsparł nas Program Młodzi w Łodzi, który angażuje się w naszą inicjatywę od samego jej powstania. Po raz kolejny patronat medialny nad imprezą objęły lokalne media, a dzięki pomocy rzecznika PŁ oraz Manufaktury impreza była nagłośniona i widoczna dla wielu osób, które na co dzień nie interesują się robotyką. Szczególne podziękowania należą się tym, którzy tak naprawdę stanowią o wyjątkowości tego wydarzenia, czyli konstruktorom z Polski i z zagranicy, studentom i pasjonatom, którzy są na punkcie robotów równie „zakręceni” jak my, organizatorzy. Dziękujemy też serwisowi Forbot za to, że skupia nasze środowisko robotyków, pozwalając na rozwijanie współpracy i przyjaźni wśród polskich robotyków-amatorów. Serdecznie dziękujemy też wszystkim osobom, które pomogły przy organizacji zawodów, poświęcając im wiele czasu, sił i nieprzespanych nocy. Dzięki temu zaangażowaniu Sumo Challenge 2012 stało się imprezą, z której jesteśmy dumni i która – jak mamy nadzieję – zawsze będzie pozytywnie kojarzona przez wszystkie osoby w jakikolwiek sposób w niej uczestniczące.

inż. Tomasz Sudoł,
dr hab. inż. Grzegorz Granosik
Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR

.

Keywords

LineFollower, robot humanoidalny, sumo

Related articles

  • Efektywność energetyczna przedsiębiorstwa i jej audyt – poradnik ekspertów z Efektywniej.pl
  • Pierwsza orkiestra, w której wykorzystano kamery monitoringu, głośniki oraz sztuczną inteligencję
  • Przygotowywanie kawy z wykorzystaniem cobota Techman TM12 – demonstracja funkcjonalności systemu wizyjnego w wykonaniu firmy „Robotycy”
  • Bezpieczeństwo w centrum dyskusji Kongresu Polska Moc Biznesu
  • Enkoder safety od ifm electronic – precyzja i funkcjonalność dla maszyn mobilnych

Newsletter

Stay up to date with current information.

Comau videos YouTube

Show more videos
Inżynier wie

Events

Show more events
1 Jan Training

Zwiedzanie centrum efektywnej prefabrykacji szaf sterowniczych

1 January 2025 – 31 December 2025
4 Dec Training

Wyposażenie elektryczne maszyn – rozdzielnice i sterownice niskiego napięcia

4–5 December 2025
5 Dec Training

Wymagania rynku amerykańskiego dla produktu elektrycznego/elektronicznego – wstęp do oceny zgodności

5 December 2025
11 Dec Training

Bezpieczeństwo maszyn - algorytm wyznaczania Poziomu Nienaruszalności Bezpieczeństwa SIL

11–12 December 2025
  • facebook
  • Tweeter
  • google+
  • RSS AutomatykaOnline
  • About Us
  • Sales and customer service
  • Privacy Policy
  • Presentation
  • Terms of Use
  • Accessibility Statement
  • Contact Us
  • Contact form
  • Media cooperation
  • Portal Editorial
  • Automatyka Editorial
  • Advertising
  • Advertising contact
  • Advertising in "Automatyka"
  • Newsletter
AutomatykaOnline.pl

© 2014 by Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. All rights reserved.
created by: TOMP