5 trendów w automatyce dla branży spożywczej
Materiał prasowy drukuj
Jakie zadania stoją obecnie przed aparaturą kontrolno-pomiarową dla branży spożywczej i napojowej? I jakie możliwości dają wykorzystywane w niej najnowsze rozwiązania techniczne oraz cyfrowe? Przedstawiciele sektora zwracają uwagę przede wszystkim na potrzebę konsekwentnej optymalizacji procesów, zwłaszcza w kontekście efektywności energetycznej.
– Podobnie jak wiele innych gałęzi przemysłu, również branża spożywcza coraz mocniej korzysta z szans, jakie dają kompleksowe rozwiązania z zakresu EMS, czyli monitoringu zużycia energii. Nowe możliwości oferują tu zwłaszcza narzędzia i aplikacje chmurowe, m.in. w zakresie wizualizacji danych, raportowania, a także gospodarowania zasobami automatyki kontrolno-pomiarowej. Tematy te były szeroko omawiane podczas tegorocznej konferencji dla branżowych ekspertów, zorganizowanej przez Endress+Hauser w Żninie. Głosy specjalistów i analizowane tematy pozwoliły wyszczególnić kilka kluczowych trendów, które wyznaczają obecnie kierunki rozwoju w obszarze aparatury kontrolno-pomiarowej dla branży spożywczej – wyjaśnia Łukasz Wołoszyn, Industry Manager w Endress+Hauser Polska. Jakie konkretnie są to trendy?
1. Optymalizacja
Ten trend na pierwszy rzut oka nie wydaje się być nowością, ale w kontekście pojawiania się nowych rozwiązań opartych choćby na Big Data, AI czy IoT – już tak. Wykorzystujące innowacyjne technologie automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych mogą znacząco zwiększyć wydajność, zmniejszyć liczbę błędów ludzkich i zredukować koszty operacyjne. Szczególnie w mniejszych i średnich zakładach pozwolą znacząco poprawić powtarzalność procesów i utrzymanie pożądanej jakości.
2. Efektywność energetyczna
Wobec rosnących cen energii i mediów, szczególnie istotne stało się efektywne wykorzystanie istniejących zasobów. Obniżanie kosztów operacyjnych w branży spożywczej wiąże się na przykład z redukcją strat w produkcji, szczególnie w przypadku procesów mycia. Dotyczy to również zarządzania odpadami produkcyjnymi, gdzie recykling i ponowne wykorzystanie surowców mogą przyczynić się do redukcji kosztów i wspierania celów związanych ze zrównoważonym rozwojem.
3. Innowacje produktowe i substytuty
W rozwoju nowych produktów ważne jest m.in. utrzymanie wspomnianej już powtarzalności produkcji i dokładna kontrola zarówno jakościowa, jak i ilościowa. Dlatego wysokiej klasy urządzenia pomiarowe wykorzystujące najnowsze rozwiązania technologiczne są jednym z kluczowych elementów inwestycji w badania i rozwój. Wspierają tworzenie nowych produktów, które mogą powstawać np. z wykorzystaniem alternatywnych, bardziej dostępnych surowców.
4. Zarządzanie ryzykiem i planowanie strategiczne
Nowoczesne rozwiązania do monitorowania i analizy danych z procesów produkcyjnych mają wielką wartość w kontekście analizy ryzyka i przygotowywania scenariuszy działań, w których istotna jest dostępność surowców. Tak zwane „predykcyjne utrzymanie ruchu” pozwala zachować elastyczność i zdolność adaptacji w obliczu zmieniających się warunków rynkowych, obejmując dostosowanie strategii produkcyjnych i logistycznych.
5. Pogłębiona współpraca branżowa
Doświadczenie Endress+Hauser pokazuje, że producenci z branży spożywczej chętnie korzystają ze wsparcia firm technologicznych nie tylko na poziomie zakupu aparatury kontrolno-pomiarowej, ale także usług wspierających jej efektywne wykorzystanie. Taka pogłębiona współpraca przynosi korzyści zwłaszcza w obszarach automatyzacji i monitorowania procesów produkcyjnych, które zyskują dzięki transferowi wiedzy i doświadczenia między producentem a użytkownikami.
Wiele z wymienionych wyżej zjawisk dotyczy nie tylko branży spożywczej, ale szerzej całego przemysłu. Jego rozwój w kierunku tzw. Przemysłu 4.0 i wspieranie transformacji energetycznej są dziś priorytetami dla wielu producentów. Nowoczesna aparatura kontrolno-pomiarowa jest tu niezwykle istotnym narzędziem, wspierającym ich w realizacji tych ambitnych celów – również w branży spożywczej.
źródło: Endress+Hauser Polska
Słowa kluczowe
automatyka, Branża spożywcza, EMS, Endress+Hauser Polska, monitoring, pomiary
Komentarze
blog comments powered by Disqus