Automatyzacja maszyn pomiarowych i testujących dzięki współpracy National Instruments i Bosch Rexroth
Materiał prasowy (Bosch Rexroth Sp. z o.o. ) drukuj
Firmy National Instruments i Bosch Rexroth zaprezentowały podczas tegorocznej konferencji NIWeek doskonale zintegrowane rozwiązanie złożone z układu sterującego i napędowego. Rozwiązanie łączy w sobie zalety sprzętu sterującego CompactRIO, środowiska programowania LabVIEW oraz technologii serwomechanizmów dynamicznych.
Wstępnie skonfigurowane układy napędowe firmy Bosch Rexroth do maszyn pomiarowych i testujących umożliwiają realizację szerokiego zakresu usług oraz pozwalają na wstępne uruchomienie maszyny w czasie zaledwie trzech minut dzięki użyciu kreatora konfiguracji. Przetestowany wspólnie przez obie firmy interfejs umożliwia producentom maszyn programowanie sekwencji ruchów przy użyciu środowiska graficznego LabVIEW, bez potrzeby pisania choćby jednej linijki kodu dla kontrolera programowalnego (PLC).
LabVIEW jest przodującym na świecie środowiskiem programowania maszyn pomiarowych i testujących, używanym w ponad 200 tys. aplikacji. National Instruments często stosuje w tych aplikacjach kontrolery sprzętowe CompactRIO. Firma Bosch Rexroth opracowała wstępnie skonfigurowane układy napędowe z kompaktowymi kontrolerami napędu IndraDrive Cs oraz serwomotorami IndraDyn S. Zestawy IndraDrive Cs umożliwiają uzyskanie momentu obrotowego w zakresie od 0,56 Nm do 19,8 Nm, z możliwością precyzyjnego ustawienia kroku regulacji. Ponadto firma Bosch Rexroth oferuje niestandardowe rozwiązania napędów z momentami obrotowymi do 631 Nm.
W opracowanym wspólnie przez firmy National Instruments i Bosch Rexroth rozwiązaniu, kontroler CompactRIO jako urządzenie główne (master) steruje bezpośrednio serwonapędami poprzez interfejs EtherCat po protokole CAN. Producent może programować sterowanie procesami i ruchami wyłącznie przy użyciu graficznego środowiska programowania LabVIEW, co oznacza, że nie jest wymagane dodatkowe programowanie kontrolera PLC. Do programowania IndraDrive Cs wymagana jest wtyczka SoftMotion Drive Interface (SDI), którą można pobrać i zainstalować bezpośrednio ze środowiska programowania LabVIEW.
Kreator uruchamiania EasyWizard umożliwia skrócenie czasu uruchamiania układów napędowych do zaledwie trzech minut. Inteligentny kontroler napędu automatycznie określa odpowiednie wartości na podstawie elektronicznej tabliczki znamionowej, w którą są wyposażone silniki marki Rexroth. Wstępne uruchomienie napędu IndraDrive Cs wymaga od użytkownika wprowadzenia jedynie niewielkiej liczby wartości specyficznych dla danej aplikacji, po czym można od razu przystąpić do programowania ruchów w trybie graficznym, przy użyciu środowiska LabVIEW.
Synchroniczne serwomotory IndraDyn S mogą być dostarczane w klasie ochrony IP54 lub IP65. W zależności od wymaganej dokładności, mogą być wyposażone w kodery standardowe lub precyzyjne.
CompactRIO nadaje się szczególnie do aplikacji, gdzie występują ruchy od punktu do punktu z niewielką liczbą osi. Natomiast złożone aplikacje dla maszyn pomiarowych i testujących z wieloma osiami mogą być w prosty sposób implementowane w środowisku LabVIEW przy użyciu systemu Motion-Logic-System IndraMotion MLC, także oferowanego przez firmę Bosch Rexroth. Również w tym przypadku programowanie ruchów odbywa się wyłącznie w środowisku LabVIEW, bez potrzeby pisania choćby jednej linijki kodu kontrolera PLC. Programowanie jest przy tym łatwe i szybkie, gdyż w środowisku LabVIEW dostępnych jest ponad 550 wirtualnych narzędzi i modułów do IndraMotion MLC, obsługujących sterowanie ruchami.
źródło: Bosch Rexroth
Słowa kluczowe
Bosch Rexroth, compactrio, LabVIEW, national instruments, NIWeek, serwomechanizmy dynamiczne, układy napędowe
Komentarze
blog comments powered by Disqus