Cyfrowa platforma innowacji. Hannover Messe Preview 2021
Jolanta Górska-Szkaradek drukuj
Konferencja prasowa Hannover Messe Preview 2021, która od lat jest zwiastunem nadchodzących, wiodących na świecie targów technologii przemysłowych Hannover Messe, w tym roku po raz pierwszy w historii została zorganizowana zdalnie. W trakcie wydarzenia, które odbyło się 3 lutego 2021 r. organizatorzy poinformowali, że tegoroczna edycja Hannover Messe zaplanowana na 12–16 kwietnia 2021 r., będzie wydarzeniem cyfrowym. Na targi złożą się wystawa, konferencja i networking.
Od wielu lat Deutsche Messe AG, organizator wiodących na świecie targów Hannover Messe promujących technologie przemysłowe, zaprasza dziennikarzy z całego świata do udziału w konferencji prasowej Hannover Messe Preview. W trakcie wydarzenia organizator przedstawia zaproszonym gościom szczegółowy program wydarzeń targowych, a przedstawiciele wystawców prezentują fragmenty swoich ekspozycji. Podobnie było na tegorocznej wirtualnej konferencji.
W lutowym Hannover Messe Preview uczestniczył Jochen Köckler, prezes zarządu Deutsche Messe AG, Arif Havas Oegroseno, ambasador Republiki Indonezji w Republice Federalnej Niemiec, reprezentujący kraj partnerski targów oraz przedstawiciele 16 firm – wystawców tegorocznych targów.
Targi w Hanowerze to platforma wiedzy i networkingu dla przemysłu, energetyki i logistyki. W tym roku hasłem przewodnim będzie „Transformacja przemysłowa”. Wiodącymi tematami będą platformy cyfrowe, Przemysł 4.0, cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja, produkcja neutralna pod względem emisji CO2, lekkie konstrukcje i Logistyka 4.0. – Firmy przemysłowe muszą w ciągu kilku miesięcy wykonać to, co w innym przypadku zajęłoby lata. Wymaga to platformy, na której można dyskutować o wyzwaniach, przedstawiać rozwiązania i rozbudowywać sieci – tym właśnie jest Hannover Messe Digital Edition. Nawet w czasach koronawirusa wiodące na świecie targi technologii przemysłowej pozostają centralną platformą dla innowacji i rozwiązań związanych z transformacją przemysłową – podkreślił podczas wystąpienia Jochen Köckler, prezes Deutsche Messe.
Kraj partnerski
Hannover Messe 2021
Krajem partnerskim cyfrowej edycji targów w Hanowerze jest Indonezja – największe na świecie państwo wyspiarskie, bogate w surowce, o dobrze rozwiniętej gospodarce, zrzeszone w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo–Wschodniej (ASEAN). W kraju uruchomiono inicjatywę „Making Indonezja 4.0”, aby ożywić produkcję przez wprowadzenie koncepcji Przemysłu 4.0. Indonezja, postrzegana jako kraj turystyczny, chce zmienić ten wizerunek. Oferuje rozwój przemysłowy, jest atrakcyjna dla inwestorów i może wspierać rozwój Przemysłu 4.0. Jak zaznaczył Arif Havas Oegroseno Indonezja chciałaby być postrzegana jako kraj, który jest otwarty na biznes i liczy na nawiązanie w czasie cyfrowej edycji Hannover Messe 2021 efektywnych kontaktów.
Trzy targowe filary
Cyfrowa edycja Hannover Messe 2021 to trzy obszary:
- Expo – przestrzeń innowacji. Uczestnicy targów będą mieli okazję zapoznać się z ofertą wystawców, poznać ich produkty, aplikacje i zrealizować z nimi bezpośrednią wymianę informacji.
- Konferencje – miejsce inspiracji. Konferencje będą odbywać się przez wszystkie dni targowe. W pierwszym dniu tematem będzie polityka gospodarcza, a pozostałe dni wypełnione będą omówieniem nowości technologicznych i trendów branżowych.
- Networking – przestrzeń interakcji. Wszyscy odwiedzający cyfrową edycję Hannover Messe będą mogli bezpośrednio kontaktować się z wystawcami, prelegentami i innymi gośćmi. Umożliwi to spersonalizowana strona wejściowa z odpowiednim pulpitem nawigacyjnym.
Komplementarna oferta wystawców
W czasie Hannover Messe Preview 2021 uczestnicy konferencji fragmentarycznie zapoznali się z częścią Expo wydarzenia – przedstawiciele wystawców w krótkich wystąpieniach i prezentacjach filmowych zachęcali do udziału w kwietniowej imprezie. Wśród wystawców były takie firmy, jak Amazon Web Services, Emerson, Festo, HARTING, ifm electronic, igus, KIT, KUKA, Huawei, Nord, Pepperl+Fuchs, Rittal, SAP, Schneider Electric, Weidmüller i Ziehl Abegg.
Emerson
Przedstawiciel firmy Emerson przedstawił ofertę transformacji cyfrowej, dzięki której firmy zwiększą rentowność i poprawią wydajność, jednocześnie wprowadzając do swojej oferty innowacje. Bogata oferta Emerson obejmuje rozwiązania sprzętowe i programowe, które pomagają zwiększyć wydajność w szerokim zakresie zastosowań pneumatycznych, kontroli płynów, kontroli ruchu, wydajności maszyn i innych zastosowań brzegowych.
Festo
W ofercie Festo będzie można zobaczyć m.in. platformę automatyzacji Productivity Master, która stanowi zintegrowany i praktyczny system łączący wszystkie narzędzia inżynierskie, komponenty i rozwiązania Festo w zakresie sprzętu i oprogramowania. Na przykładzie rozwiązań tego modułowego systemu demonstracyjnego produkującego spersonalizowane pamięci USB Festo przedstawi zainteresowanym, jak technologia automatyzacji będzie ewoluować w łańcuchu wartości w połączeniu z cyfryzacją.
Tradycyjnie w ofercie nie zabraknie bionicznych rozwiązań firmy. Tym razem Festo przedstawi nowe rozwiązanie swoich bionicznych obiektów latających BionicSwift – bioniczny ptak Festo waży zaledwie 42 g, mimo że ma długość 44,5 cm, a rozpiętość skrzydeł 68 cm. Dzięki temu oraz interakcji z radiowym systemem nawigacji wewnętrznej ten robotyczny ptak jest zwrotny, zwinny i zdolny do latania w pętlach i wykonywania ciasnych zwrotów. Odwzorowanie naturalnego lotu jest możliwe dzięki aerodynamicznym piórom wzorowanym na ptasich. We wcześniejszym rozwiązaniu Festo robotyczne ptaki miały pełne skrzydła. Obecnie odwzorowane są ptasie pióra, które zachodzą na siebie i są wykonane z ultralekkiej, elastycznej, ale bardzo wytrzymałej pianki. Poszczególne lamelki rozchylają się podczas wzlotu skrzydła, umożliwiając przepływ powietrza przez skrzydło. Dzięki temu ptaki potrzebują mniej siły, aby wznieść skrzydło do góry.
HARTING
Grupa Technologiczna HARTING to wiodący na świecie dostawca przemysłowych technologii łączeniowych dla sektora automatyki przemysłowej, infrastruktury energetycznej, e-mobilności i kolejnictwa. W 2021 r. w centrum uwagi firmy jest „łączność dla przyszłych technologii”, a zwłaszcza szybka transmisja danych. Kluczowe tematy to elektromobilność, zasilanie prądem stałym w przemyśle i nowe ekosystemy, takie jak Ethernet jednoparowy (Single Pair Ethernet SPE) w dziedzinie komunikacji przemysłowej. Te trzy tematy firma HARTING określa jako Connectivity+ i pod tym hasłem będzie je promowała.
ifm electronic
Firma ifm electronic zaprezentuje m.in. cyfrowy system wspomagania operatora ifm mate – elastyczny i łatwy do skonfigurowania system do obsługi manualnych stanowisk pracy w środowiskach produkcyjnych. System wykorzystuje kamery 2D/3D do rozpoznawania dłoni, co eliminuje konieczność stosowania uciążliwych akcesoriów nadgarstkowych, typowych dla innych systemów. Podczas Hannover Messe ifm mate zostanie przedstawiony w podstawowej konfiguracji obejmującej komputer z ekranem dotykowym, oprogramowanie i system kamer. W przyszłości pojawią się dodatkowe moduły, np. do obsługi połączenia z systemem ERP, integracji z zakładami produkcyjnymi lub maszynami.
igus
Niskokosztowa automatyzacja firmy igus zapewne zainteresuje wiele osób – robotyka usługowa to rynek o ogromnym potencjale, ponieważ lekkie roboty odciążają człowieka od monotonnych i nieergonomicznych zadań. Sercem każdego nowoczesnego robota są przekładnie. Podczas targowego show firma zaprezentuje nowy modułowy zestaw przekładni dla innowacyjnych pomysłów na koboty. To ekonomiczna, lekka kombinacja plug & play składająca się z przekładni falowej, enkodera, sterownika, systemu kontroli siły i silnika dla robotyki usługowej.
KUKA
Z kolei specjaliści z firmy KUKA postawili sobie ambitny cel: zapewnić wszystkim łatwy dostęp do automatyzacji. Chcą to osiągnąć za pomocą systemu operacyjnego, który sprawi, że aplikacje automatyzujące różne operacje będą proste i intuicyjne w obsłudze. Ambicją firmy jest, aby do 2030 r. automatyzacja była prosta, intuicyjna i dostępna dla każdego, a programowanie robota tak proste, jak dziś praca na komputerze PC. Pierwsze elementy systemu operacyjnego przyszłości firma przedstawi w czasie cyfrowych targów Hannover Messe 2021.
Pepperl+Fuchs
Firma Pepperl+Fuchs promować będzie m.in. nowy ultradźwiękowy czujnik bezpieczeństwa USi z certyfikatem bezpieczeństwa, zgodny z normą EN ISO 13849 kategorii 3 PL d. To jedyny tego typu czujnik na świecie. Dzięki niemu firma umocni pozycję lidera rynku czujników ultradźwiękowych i aplikacji bezpieczeństwa.
Weidmüller
Weidmüller będzie promować m.in. wysokowydajną sieciową drukarkę atramentową PrintJet CONNECT do znakowania tworzyw sztucznych i metali. Drukarka PrintJet CONNECT jest kontynuacją udanej serii PrintJet. Charakteryzuje się intuicyjną obsługą, realizowaną za pomocą obracanego o 180° siedmiocalowego wyświetlacza dotykowego. Wstępnie zainstalowane grafiki, filmy, kody internetowe lub QR, jak również linki do informacji w sieci, pozwalają na nieograniczone korzystanie z drukarki na całym świecie. Wszystkie informacje można łatwo wybierać i wywoływać za pomocą wyświetlacza dotykowego, dzięki czemu nawet pracownicy rzadko korzystający z drukarki mogą szybko nauczyć się jej obsługi.
Ziehl-Abegg
W ofercie firmy Ziehl-Abegg pojawi się nowa solarna maszyna do produkcji bloków lodu dla rybaków w Indonezji. Dzięki tej maszynie, opracowanej w ramach wieloletniej współpracy niemiecko-indonezyjskiej, rybacy z uboższych regionów Indonezji będą mogli sprzedawać swoje produkty w całym kraju przez zastosowanie kompletnych łańcuchów chłodzenia. Projekt rozpoczęto w 2016 r., prototyp maszyny uruchomiono w 2018 r, a w bieżącym roku w Indonezji zacznie działać pierwsza komercyjna instalacja. W projekcie zastosowano innowacyjną technologię, zgodną z założeniami Przemysłu 4.0, która umożliwia produkcję do 1,2 tony bloków lodu dziennie – dynamiczną i automatycznie dopasowującą się do dostępności energii słonecznej. Maszyna nie wymaga podłączenia do prądu ani drogich i dużych akumulatorów, dzięki czemu można produkować bloki lodu w miejscach oddalonych od sieci elektrycznych i wykorzystywać je do chłodzenia lokalnie złowionych ryb.
Do „zobaczenia” w kwietniu
Cyfrowa edycja targów Hannover Messe 2021 zapowiada się niezwykle interesująco. Na pewno warto zobaczyć szereg innowacji i rozwiązań technologicznych i ewentualnie porozmawiać z ekspertami. Szczegóły na temat targów dostępne są pod adresem: www.hannovermesse.de/en/hm-digital-edition/.
Bezpłatne bilety
Dla naszych czytelników mamy do rozdania 200 bezpłatnych biletów!
Link do rejestracji: https://www.hannovermesse.de/en/?open=ticketRegistration&code=00000
kod: bVHW7
źródło: Automatyka 3/2021
Komentarze
blog comments powered by Disqus