W jaki sposób skutecznie i prawidłowo wdrożyć w produkcji nowe rozporządzenie maszynowe? Na czym opiera się zrównanie bezpieczeństwa maszynowego i cyberbezpieczeństwa? Które obszary w portfolio firmy Pilz będą najintensywniej rozwijane w najbliższej przyszłości? Z jakich rozbudowanych usług Pilz mogą obecnie korzystać odbiorcy? O tym mówi Dariusz Kowalski, Managing Director Pilz.
Numer 12/2024
Komunikacja przemysłowa
Kup numer:
8
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
24
Dywersyfikacja – patent na działanie w dobrych i trudnych czasach
28
Przyszłość robotyki i AI
Jakie są główne zmiany na rynku robotyki? W jaki sposób AI zrewolucjonizuje programowanie i wdrażanie aplikacji robotyki? Rozmawiamy o tym z Kimem Povlsenem, dyrektorem generalnym Universal Robots.
Temat numeru
32
Komunikacja przemysłowa
Każdy złożony system automatyki do niezawodnego działania wymaga dostępu do danych i informacji z poszczególnych komponentów. Sposób realizacji tej wymiany powinien zostać określony już na etapie projektowania. Do prawidłowej pracy systemu automatyki wymagana jest współpraca wszystkich jego elementów. Tylko wtedy możliwa jest realizacja wszystkich założeń.
Przegląd sprzętu i aparatury
38
Systemy kontrolno-pomiarowe – automatyzacja i sterowanie
Aparatura kontrolno-pomiarowa oraz systemy automatyki i sterowania obejmują różnorodne urządzenia i technologie, które są niezbędne do monitorowania, regulowania oraz automatyzacji procesów technologicznych w różnych branżach produkcyjnych, energetyce i przemyśle.
46
Sondy poziomu VEGA wkraczają w nową erę dzięki etykietom RFID
Zarysowania, wgniecenia i zużycie materiału – po latach niezawodnego działania w różnych warunkach środowiskowych i temperaturowych nawet czujnik poziomu zdradza swój wiek. Aby umożliwić identyfikację sondy w dowolnym czasie i miejscu, nawet jeśli jej tabliczka znamionowa jest uszkodzona lub wyblakła, VEGA udostępnia znaczniki RFID dla swoich urządzeń pomiarowych, początkowo dla serii PRO.
48
Systemy detekcji gazów – ograniczenie ryzyka uszczerbku zdrowia pracowników i zakładu
Współczesne technologie bezpieczeństwa coraz częściej bazują na zaawansowanych systemach detekcji, które minimalizują ryzyko związane z obecnością gazów toksycznych i wybuchowych w środowisku pracy oraz przestrzeniach publicznych. Detekcja stacjonarna, dzięki swojej niezawodności i precyzji, odgrywa kluczową rolę w monitoringu atmosfery w zakładach przemysłowych, magazynach, rafineriach czy laboratoriach chemicznych. Systemy te pozwalają na wczesne wykrycie zagrożeń, co jest niezbędne dla ochrony zdrowia i życia ludzi, a także zabezpieczenia infrastruktury przed katastrofami.
52
Migracja technologii pomiarowych z laboratoriów do procesów produkcyjnych
Te same przyrządy pomiarowe mogą być stosowane w laboratoriach R&D, w fazie badań pilotażowych, a także w produkcji. Upraszcza to rozwój produktu, zwiększanie skali produkcji i prowadzenie towarzyszącej oraz niezbędnej dokumentacji.
56
Badania urządzeń przemysłowych, wzorcowanie i akredytacja. Oferta Łukasiewicz – PIAP
W Łukasiewicz – PIAP działają Laboratorium Badań Urządzeń Przemysłowych LBUP oraz Laboratorium Pomiaru Temperatury i Wilgotności LPTW. Pierwsze z nich świadczy usługi kompleksowych badań elementów, urządzeń i systemów automatyki przemysłowej oraz kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych. Zakres badań realizowanych przez LBUP jest bardzo szeroki, a w ofercie są także unikatowe usługi. Laboratorium Pomiaru Temperatury i Wilgotności LPTW to laboratorium akredytujące, a także wzorcujące m.in. pirometry, przetworniki temperatury, wilgotności i ciśnienia.
Rynek
48
Rewolucja AI w robotyce – jakie są nadchodzące zmiany?
W 2022 r. OpenAI wprowadziła ChatGPT – narzędzie, które miało zrewolucjonizować sposób interakcji człowieka z maszyną. Po raz pierwszy w historii zaawansowana sztuczna inteligencja stała się dostępna dla przeciętnego użytkownika, burząc barierę między zaawansowaną technologią a codziennością. W ciągu kolejnych miesięcy rynek zalała fala innowacji bazujących na modelach językowych, a firmy technologiczne prześcigały się w udostępnianiu własnych rozwiązań AI. Dziś, patrząc z perspektywy 2024 r., trudno znaleźć branżę, której sztuczna inteligencja nie zmieniła.
60
SKAMER-ACM – innowacyjność z ponad 30-letnią tradycją
SKAMER-ACM to tarnowska spółka, która od blisko czterech dekad działa na rynku w obszarze pomiarów i automatyki przemysłowej w każdej dziedzinie gospodarki. Jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm w kraju, współpracuje również z firmami na rynkach zagranicznych. Za swoją działalność w rozwoju przemysłu i wdrażaniu nowoczesnych technologii była wielokrotnie nagradzana.
Wydarzenia
61
Nowy showroom Zimmer Group na Słowacji
Grupa Zimmer wykorzystała koniec listopada na Słowacji, aby zorganizować uroczystą inaugurację nowo otwartego salonu w Považská Bystrica. Chociaż jesienny kalendarz inżynieryjny jest regularnie wypełniony targami, konferencjami i wydarzeniami firmowymi, w uroczystości uczestniczyło ponad 50 klientów i partnerów firmy. Przybyli, aby nie tylko zobaczyć nowy showroom, ale także przekonać się na własne oczy, że nowa przestrzeń, wyposażona w najnowocześniejszą technologię, oznacza również nowe możliwości przyszłej współpracy
Prawo i normy
62
Plany oskładkowania umów cywilnoprawnych. Kiedy przedsiębiorcy mogą spodziewać się nowych obciążeń publicznoprawnych?
W ostatnich miesiącach coraz większym zainteresowaniem mediów oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorców (a w nieco mniejszym – organizacji zrzeszających pracowników) cieszy się temat pełnego oskładkowania umów cywilnoprawnych (przede wszystkim umów zlecenia i umów o dzieło). Problematyka ta przykuwa uwagę, ponieważ mogłaby wpłynąć w znacznym stopniu na kondycję finansową zarówno podmiotów gospodarczych, jak i zleceniobiorców i osób wykonujących umowy o dzieło. Obecnie chętnie stosują one ten model biznesowy współpracy, który nie wiąże się z objęciem obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym.