Numer 12/2020

Programowanie robotów przemysłowych

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

Przemysł 4.0

71
Słownik pojęć

85
Technologie i ludzie na nowej ścieżce zawodowej

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Rok 2020 – akceleratorem robotyzacji i digitalizacji

Korona-kryzys czy korona-szansa – jak powinniśmy traktować pandemię w odniesieniu do robotyzacji? W jaki sposób COVID-19 może nas przybliżyć do krajów bardziej zaawansowanych technologicznie? Jakie możliwości oferuje otworzone w Tychach Zrobotyzowane Centrum Aplikacyjne KUKA? O tym i innych aspektach rozwoju szeroko pojętej automatyzacji w Polsce mówi Tomasz Nowak, dyrektor KUKA Polska.

Temat numeru

28
Koboty – w przemyśle i laboratoriach badawczych

Artykuł przedstawia charakterystyczne cechy kobotów wybranych producentów, odróżniające je od standardowych robotów przemysłowych. Na tym tle wskazuje, jak przemysł zmienił nastawienie do zapewnienia bezpieczeństwa, co umożliwiło odstąpienie od tradycyjnego odgradzania robotów przemysłowych od pracowników, na korzyść współpracy tych urządzeń z ludźmi. Ponadto wskazuje, w jakim kierunku zmierzają aktualnie prowadzone prace badawcze dotyczące kobotów.

41
Skamer-ACM – integratorem robotów Kassow Robots

Firma Skamer-ACM oferuje kompleksowe rozwiązania dla przemysłu. Ostatnio do jej portfolio dołączyły koboty Kassow Robots.

Przegląd sprzętu i aparatury

42
Przemysłowe komputery IPC

Komputery IPC (Industrial PC), czyli cieszące się coraz większą popularnością komputery przemysłowe to bardzo szeroka grupa sprzętu stosowanego w warunkach przemysłowych. W praktyce, pod pojęciem tym ukrywają się komputery w wersji Box PC, komputery typu embedded, komputery panelowe, terminale POS, komputery HMI, urządzenia jednopłytkowe, a nawet specjalne zaprojektowane wersje serwerów kasetowych.

50
Maszyna na miarę Przemysłu 4.0 – inteligencja i modułowość

Proces produkcyjny może być realizowany przez różnego typu maszyny i systemy. Klasyczne podejście traktuje maszynę produkcyjną jako jedną całość, której przebudowa jest bardzo trudna i często sprawia, że rozwiązanie o modyfikacji nie jest optymalne. Dziś maszyny modułowe i rozproszona logika pozwalają zmienić ten system działania.

Prawo i normy

54
Wyzwania prawne we wdrażaniu automatyki i robotyki w przedsiębiorstwie

Wdrażanie zmian w biznesie często stanowi wyzwanie organizacyjne, finansowe i prawne. Jednak wybór i implementacja rozwiązań z zakresu automatyki czy robotyki to wyjątkowe przedsięwzięcie i to z kilku powodów: znaczących kosztów, oczekiwanego wpływu na wskaźniki biznesowe, skomplikowania technicznego, dużej kastomizacji rozwiązania oraz wielowymiarowości prawnej takiego wdrożenia.

56
Sztuczna inteligencja w służbie edukacji, badań naukowych i kultury

7 września 2020 r. został wydany pierwszy projekt rekomendacji o etycznych aspektach sztucznej inteligencji (First draft of the Recommendation on the Ethics of Artificial Intelligence) sporządzony przez powołaną ad hoc specjalną grupę ekspertów przy Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) – Rekomendacje. Dokument reguluje wiele ważnych kwestii dotyczących m.in. takiej sfery sztucznej inteligencji, jak etyka, w tym w kontekście poszanowania i ochrony godności ludzkiej, praw człowieka, równości osób niezależnie od płci, poglądów politycznych, religijnych, pochodzenia lub orientacji seksualnej czy potrzeby ochrony środowiska. Odnosi się również do aspektów etycznych aktywności sztucznej inteligencji w dziedzinie edukacji, nauki i kultury.

Rynek

58
Przepływomierz termiczny Proline t-mass F/I 300/500

Proline t-mass F/I 300/500 to niezawodny i uniwersalny przepływomierz termiczny, który zapewnia dwukierunkowe prowadzenie pomiarów i detekcję przepływu wstecz nego. Nowe rozwiązanie firmy Endress+Hauser to także zaawansowana diagnostyka i weryfikacja.

60
SCHUNK ADHESO – chwytaki adhezyjne

SCHUNK wprowadził na rynek chwytaki SCHUNK ADHESO. Inspirowana bioniką technologia opiera się na zasadzie adhezji i wykorzystuje międzycząsteczkowe siły van der Waalsa do manipulacji różnymi elementami.

63
Netilion – nowy ekosystem IIoT

Opracowane przez firmę Endress+Hauser rozwiązanie chmurowe Netilion upraszcza zarządzanie procesem produkcyjnym i bazą zainstalowanych urządzeń.

64
Świat wchodzi szybciej w erę transformacji cyfrowej

Rynek pracy 2025 r.

Wydarzenia

67
Transformacja cyfrowa w ofercie Schneider Electric

Trwająca kolejne miesiące pandemia miała znaczący wpływ na przyspieszenie cyfryzacji w wielu branżach. Temu zagadnieniu poświęcone było spotkanie prasowe on-line zorganizowane przez Schneider Electric we współpracy z Polską Agencją Prasową 17 listopada2020 r. Podczas spotkania przedstawiciele firmy Schneider Electric omówili przykłady rozwiązań umożliwiających rozwój, wdrażanie i optymalizację transformacji cyfrowej, m.in. w obszarze inteligentnej dystrybucji energii, zasilania i obsługi budynków.

88
Biblioteka

89
Współpraca

Ludzie

90
Beata Izabela Pilarek, specjalista ds. kontaktów z klientami, Emerson Process Management